V období těhotenství prochází partnerské vztahy a celý rodinný systém proměnou. Nejen pro ženu je těhotenství obdobím plným změn a prenatální péče, ale i na jejího partnera jsou kladeny nové nároky. I muž těhotné ženy totiž prochází změnami: biologickými, psychickými a sociálními.
říká vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc, MUDr. Štěpán Machač
V rozhovoru s MUDr. Štepánem Machačem najdete odpovědi na tyto otázky:
Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka týkající se porodu:
🎞️ Díky morfologickému ultrazvuku přijdeme na vrozeného vady dítěte brzy.
🎞️ Kdy si udělat těhotenský test?
🎞️ Jak pomáhá Aniball a Epino?
🎞️ Fyzioterapeutka radí: Jak zmírnit bolesti, které trápí ženy v těhotenství
🎞️ Morfologický ultrazvuk odhalí malé i velké vady dítěte.
🎞️ Porodní plán.
Těhotenství je členěno na tři časové úseky, kterým se nazývají trimestry. Každý z nich trvá tři měsíce a každý je zcela specifický, protože v něm probíhají určité charakteristické změny, podstupují se vyšetření a nesou s sebou jiné pocity a obavy nastávající maminky. Některé ženy čekají, až uplyne první trimestr, aby bylo těhotenství potvrzeno, miminko tlouklo srdíčko a vyšly v pořádku všemožná vyšetření a až poté se rozhodnou oznámit své těhotenství okolí58.
Jakmile žena zjistí, že je těhotná20, je s tímto krásným obdobím spojeno i několik vyšetření a prohlídek, které by měla absolvovat a jenž jsou součástí těhotenského kalendáře. Protože je těhotenství rozděleno do tří trimestrů, obsahuje každý z nich pro něj typická vyšetření.
V prvním trimestru čeká nastávající maminku minimálně jedno UTZ vyšetření2. Dále vyšetření v podobě odběrů krve, moči, cytologie4, kontrola děložního čípku, měření pánve, testy na přítomnost nemocí HIV, syfilis, toxoplazmózy1 a žloutenky typu B. Žena podstoupí i ultrazvukové vyšetření nazývané NT screening14 a těhotenskou prohlídku na konci trimestru, tedy ve 12.tt22.
Ve druhém trimestru jsou to pak opětovné dvě až tři těhotenské prohlídky a to v 16. tt29, 20.tt21 a 28.tt14. Je možné, že ještě na začátku tohoto trimestru dojde na tzv. Tripple testy29 a nebo toto vyšetření lékař provede už v prvním trimestru. Zcela určitě ale žena právě v tomto trimestru projde tzv. OGTT testem, tedy testem na těhotenskou cukrovku28, díky kterému dojde ke zjištění hladiny cukru v krvi ženy. Stejně jako v předcházejícím trimestru bude i v tomto trimestru provedeno minimálně jedno UTZ vyšetření2, kterému se říká "velký ultrazvuk", zpravidla prováděn ve 20.tt..
Ve třetím trimestru už většina žen cítí miminko velmi dobře. Jsou to jednak jeho časté pohyby a nebo škytavka2, kterou dítě v bříšku často má, jakmile přelkne plodovou vodu. Lékař se ženy na tyto pohyby miminka ptá na každé těhotenské poradně a poté také vyšetřuje poloha plodu36. Mimojiné těhotnou ženu čekají v tomto trimestru dvojí odběry, jedno UTZ vyšetření2, poté těhotenská prohlídka ve 32.tt29 a případně první CTG vyšetření6, kterým lze monitorovat stav dělohy a miminka v bříšku. Tento přístroj ale žena nemusí poznat ani během samotného porodu29, u nízkorizikových těhotenství postačuje (a dokonce má nižší rizika pro průběh porodu) poslech srdečního tepu miminka stetoskopem nebo jednoduchým ultrazvukovým Dopplerovým přístrojem.
O tom jak se miminku v bříšku daří se mohou rodiče přesvědčit i v pohodlí svého domova, protože tlukot srdíčka dítěte může jít velmi dobře slyšet pomocí přístroje zvaného AngelSounds80. Pokud ale tento přístroj rodiče nevlastní, mohou zkusit obyčejný tip s hrníčkem, který se přiloží na bříško těhotné ženy a když se zadaří, půjde i tímto způsobem srdíčko dítěte slyšet. Nevýhodou této metody je ale nemožnost nahrávání tohoto krásného zvuku, narozdíl od Angelsounds, který toto umožňuje.
Se zjištěním těhotenství se většina žen stává "zodpovědnějších" i ve svých stravovacích návycích a jiných zlozvycích, protože mají v bříšku ještě jednoho "strávníka". Existuje mnoho pravd, mýtů a polopravd o tom, co by těhotná žena měla jíst a nebo naopak neměla v těhotenství jíst vůbec. Stejně tak je to i s pitným režimem7 v období gravidity. Ten by měl být totiž dodržován a to buď v podobě obyčejné vody, nebo různých čajů, limonád atd. Ale i na ně existuje řada názorů, protože ne všechny bylinky a limonády jsou v těhotenství vhodným pomocníkem k zahnání žízně. Na druhou stranu ale může platit, že chuť na něco (limonáda, coca-cola, kafé, máta, zelený čaj, atd.) by měla být přednější. Co více totiž těhotnou ženu o období různých chutí potěší, než naplnění její chuťové potřeby, že ano? Více se můžete dočíst v hlavním článku: Strava v těhotenství4.
V různých zdrojích ale určitě narazíte na mnoho doporučení a nebo přímé zákazy, stejně tak jako na informace, že by se strava neměla upravovat vůbec. Jsou země, kde se naprosto bez otazníků těhotné ženy stravují "pro nás nedoporučovaným jídlem", jako např. syrovou rybou, syrovým masem, vajíčky, zrajícími sýry, apod. i v době těhotenství, protože jsou na to zvyklé. Je tedy potřeba si uvědomit, že to, co jíte celý život a jste na to už nějak zvyklé, tedy i v období před těhotenstvím, budete pravděpodobně jíst vy i vaše dítě v době, kdy porodíte. Pro některé ženy tedy není těhotenství důvodem ke změně stravovacích návyků a skladby jídel, jiné těhulky ale mohou právě v tomto období změnit svůj jídelníček tak, že jej budou dodržovat i v období po porodu.
Otázka ale vyvstává v konzumaci alkoholu1, kofeinu7 a nebo v případě tabáku4 v těhotenství. V obecné rovině není ani jedno z uvedených "zlozvyků" těhotným ženám doporučováno, avšak někteří odborníci poukazují na fakt, že mohou být občasně konzumované 2dcl červeného vína dobré ke správnému prokrvování placenty9. Oponenty ale mohou být jakákoli množství alkoholu během těhotenství zamítnuta se značkou: Nevhodné.
S rostoucím bříškem15 každá těhotná žena sama nejlépe ví, na co má energii a jaký pohyb jí nejvíce vyhovuje. Pro některou ženu to může být jóga pro těhotné2, cvičení na míči2, či cvičení pro těhotné9 a pro ostatní zase třeba klidnější plavání. Stejně jako je sportování zcela běžnou aktivitou během těhotenství, je jí i tolik diskutovaný a těhulkami obávaný sex v období těhotenství58. Pokud není lékařem přímo zakázán a vše je v pořádku, může být i během gravidity nadále praktikován.
Po jakékoli aktivitě může těhotná žena cítit pohyby miminka v bříšku14, protože každá aktivita ho může samozřejmě rozhýbat. Není na tom nic špatného a rozhodně se není třeba hýbaní se v těhotenství obávat. Samozřejmě opět platí, že pouze v tom případě, pokud ženě není lékařem doporučen klid a nebo není-li na rizikovém těhotenství.
Existuje ale jedna velmi příjemná aktivita, kterou mohou absolvovat všechny nastávající maminky a tou je těhotenské focení6. Díky němu zůstane rodičům památka na svého potomka ještě z jeho prenatálního období a nastávající rodiče si tak zvěční vzpomínku na těhotenské bříško. Navíc je možné vzít na focení i celou svou rodinku, tedy tatínka a sourozence miminka v bříšku.
V okamžiku zjištění těhotenství se žena ocitá na prahu zhruba čtyřicetitýdenní cesty. Někomu se zdá, že tato doba uteče jako voda, jindy je to vnímáno jako nekonečný proces, obzvláště v případě častého výskytu nějakých nepříjemností a problémů.
Prvních několik týdnů těhotenství, tedy první trimestr, je mnohdy nejtěžších. Ženy se nemusí cítit ve své kůži a je patrná velká emoční nevyrovnanost a často i strach z porodu12, strach z neznámého. Obávají se, zda jejich těhotenství dopadne dobře, ale to je naprosto normální stav každé těhulky. Jakmile žena díky příznakům106 zjistí, že je těhotná, může, ale nemusí, očekávat i další "těhotenské nešvary", jako jsou pálení žáhy19, zácpa3, otoky9, časté močení9, melasma, akné5 a mnohé další13, které celých 40 týdnů doprovází.
Může ale přijít i tak smutná situace, že si to "miminko rozmyslí" a usadí se u maminky v bříšku tam, kde to není pro zdraví ani jednoho z nich příznivé. Těhotná žena může začít z tohoto důvodu krvácet3 a nebo špinit3 a těhotenství bude samovolně3 a nebo lékařem ukončeno13. V případě, že jde o mimoděložní těhotenství22, zamklé těhotenství10 a nebo jakýkoli jiný důvod ukončení těhotenství, je vždy ženě provedena i revize dělohy16, po které by měla dodržet tzv. šestinedělí1 a nechat své tělo odpočívat, aby nabralo více sil, a to třeba i do dalšího těhotenství. Více se můžete dočíst v hlavním článku na téma: Problémy v těhotenství13.
Každé těhotenství je ale individuální, a proto je pro jeho zdárný průběh důležitá tělesná a duševní pohoda.
S blížícím se koncem těhotenství, tedy ve třetím trimestru, se zvyšuje i netrpělivost nastávající maminky. Objevuje se obava ze samotného porodu29 a z faktu příchodu nového člena rodiny. Spousta těhulek se připravuje na různé druhy vedení porodu buď u sebe doma a nebo ve vybrané porodnici, a to od porodu do vody2, přes porod vaginální29, či porod císařským řezem81, protože ikdyž o porodu má každá žena zřejmě jasnou představu, nejlépe popsanou ve svém porodním plánu32, situace se může zcela změnit a na místě je rychlá alternativa, resp. záchrana rodičky a dítěte sekcí.
Před porodem také spousta nastávajících maminek prožívá období, které se označuje jako instinkt hnízdění3. Vedle něj si také velmi často kontrolují svou tašku do porodnice27, jestli je vše pečlivě připraveno k narození jejich dítěte.
Jsou páry, které mají již od začátku jasno v tom, jak se na porod připravit a nebo jestli být u něj sám, či s doprovodem. Některé těhulky totiž doprovod u porodu137 ocení jako jistý druh podpory, že na porod nejsou samy, ale na druhou stranu může některým těhulkám doprovod překážet, protože by si tento okamžik raději prožily samy. Je to hlavně o domluvě mezi těhotnou ženou, jejími sny, přáními, ale také o osobě, která by ji měla doprovázet. Ta totiž nemusí toužit býti doprovodem u porodu a může to být pro ni velmi stresující. Velmi dobrou volbou může být i porodní dula1 a nebo vybraná porodní asistentka. V rámci přípravy ale mohou pomoci různá videa o porodu10, nácviky správného dýchání u porodu9, masáž hráze7 aj.
S blížícím se termínem porodu74 pociťují těhotné ženy své první kontrakce33, kterým se lidově říká také poslíčci40. S očekáváním a nebo také bez něj, dojde i na odchod hlenové zátky8 a nebo na prasknutí plodové vody6, která je už skutečným signálem blížícího se porodu a šlápnutím do pedálů. A pokud se termín blíží a nebo jde už o přenášené těhotenství po 40.tt7, může nastávající maminka zkusit některý z tipů na vyvolání porodu16.
Více se o samotném porodu, jeho vedeních a nebo porodnicích můžete dočíst v hlavním článku zaměřeném na Porod od A po Z.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu