Těhotenství se rozděluje do tří trimestrů, přičemž na začátku prvního ve skutečnosti těhotná ještě nejsi. Jak je to možné? Čti dál a vše se dozvíš. Kromě toho ti také prozradíme, co tě v prvním trimestru čeká, jaké projevy těhotenství se mohou objevit a kterými změnami prochází tvoje miminko.
První trimestr těhotenství je o pozitivním testu, prvních vyšetřeních a obvykle i nevolnostech.
Bohužel smutnou pravdou je, že dvě z deseti těhotenství končí samovolným potratem. To ale vůbec neznamená, že se něco takového musí stát zrovna tobě. Stresem nic nevyřešíš, naopak jím ještě ublížíš sobě i miminku, a proto se snaž zachovat chladnou hlavu a žádné negativní myšlenky si nepřipouštěj.
Jen možná raději chvíli počkej, než radostnou zprávu oznámíš širšímu okruhu svých blízkých. Řada žen, co si potratem prošly, se shoduje, že dotazy na miminko a následné litování, situaci jen zhoršovaly. Už ve 12. týdnu těhotenství se riziko potratu snižuje, tak vydrž třeba alespoň do něj.
Tip: Očekáváte miminko? Stáhněte si ZDARMA náš ebook. Modrý koník pro vás připravil ucelený návod, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět při přípravě na krásný zážitek mateřství. Co vás čeká a nemine, se dozvíte v bezplatném ebooku Připravujeme se na miminko.
Je to paradox, ale na úplném začátku těhotenství vlastně ještě těhotná nejsi. Lékaři totiž první týdny označí až zpětně, přičemž 1. týdnem těhotenství se stane týden, kdy jsi naposledy menstruovala. Až potom dojde k oplodnění vajíčka a jeho následnému vývoji. Tomuto stanovení týdnů těhotenství se říká gestační stáří.
Pro zajímavost: Možná také uslyšíš pojem fetální stáří, které se počítá od chvíle, kdy je vajíčko oplodněné, takže vlastně vyjadřuje, kolik týdnů je vyvíjejícímu se miminku. Lékaři s ním ovšem nepracují.
Zjisti víc o jednotlivých týdnech prvního měsíce těhotenství
1. týden těhotenství | 2. týden těhotenství | 3. týden těhotenství1 | 4. týden těhotenství7 |
Obvykle je právě druhý měsíc dobou, kdy dojde ke zjištění těhotenství. Přesto tě může zmást slabé krvácení, které se občas objeví cca v 5. týdnu. Nejde ovšem o menstruaci, jak by se mohlo zdát, ale uhnizďování oplodněného vajíčka. I přesto, že drobné krvácení na začátku těhotenství tedy není nic neobvyklého, neboj se o něm říct svému lékaři.
Zvenčí se těhotenství v takto raném stádiu projevuje pravděpodobně „jen“ silnou únavou, ale uvnitř tvého těla už dochází k mnoha změnám, a to hlavně u embrya.
Zjisti víc o jednotlivých týdnech druhého měsíce těhotenství
5. týden těhotenství13 | 6. týden těhotenství28 | 7. týden těhotenství29 | 8. týden těhotenství40 |
Třetí měsíc s sebou často přináší nevolnosti, které jsou velmi individuální. Některé ženy potrápí více, jiné méně.
Do 10. týdne bys měla absolvovat první prohlídku u gynekologa, aby potvrdil těhotenství a zkontroloval, zda je vše v pořádku. Mezi 10. a 14. týdnem těhotenství se pak provádí prvotrimestrální screening, při kterém se lékař zaměřuje na zjištění, zda miminko netrpí nějakou vývojovou vadou. Pokud by se stalo, že bude mít podezření na problém, doporučí ti další vyšetření, která poskytnou víc informací. To ale hodně předbíháme, nesoustřeď se na coby kdyby.
Zjisti víc o jednotlivých týdnech třetího měsíce těhotenství
9. týden těhotenství17 | 10. týden těhotenství20 | 11. týden těhotenství16 |
12. týden těhotenství22 | 13. týden těhotenství19 |
Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek
Co ve videu zaznělo:
Zajímavé informace o miminku i tvém těhotenství ti vypočítá naše těhotenská kalkulačka.
Záleží na tom, jakou práci vykonáváš. Rozhodně pro tebe v těhotenství nebudou vhodné dlouhé směny (navíc ještě se střídáním denních a nočních) a manipulace s chemikáliemi. Také si dej pozor na zvedání břemen těžších než 15 kg.
Pokud víš, že by tvoje zaměstnání mohlo negativně ovlivnit těhotenství, řekni o něm zaměstnavateli co nejdříve a domluv se s ním na změnách.
Jestli dlouhodobě užíváš nějaké léky nebo se v průběhu těhotenství objeví zdravotní problém, který bude nutné farmakologicky zaléčit, promluv si o tom s lékařem, jistě najdete tu nejlepší možnou cestu. Nikdy si léčiva nevysazuj ani nenasazuj sama.
Těhotenství vyžaduje opatrnost, takže pokud jsi dosud holdovala nějakým sportům, kde hrozí pád nebo dochází k silným otřesům, raději si od nich na čas odpočiň. Na druhou stranu bude skvělé třeba plavání a těhotenská jóga.
Co se týká pití, tak asi nemusíme připomínat, že alkohol je absolutně nevhodný, protože škodí tobě i miminku. Máš-li však ráda kávu, pak si dvě až tři denně klidně vypij.
Z potravin se obecně nehodí ty, u nichž hrozí infekce, jako je například syrové maso a také nepasterizované mléčné výrobky.
Obvykle si můžeš sex dopřát po celé těhotenství, ale záleží na pocitech – tvých i tvého partnera (občas se objevuje strach z toho, aby se něco nestalo miminku). Ze zdravotního hlediska však není důvod nemít milostný život – samozřejmě s výjimkou případů, kdy to doporučí lékař, což bývá například u rizikových těhotenství.
Sex v těhotenství je součástí partnerského života, ale žena i muž ho mohou prožívat jinak než v období před těhotenstvím. Oba mohou mít strach o dítě, ženu mohou trápit nevolnosti, bolesti a sexuálně tak v tomto období nežijí.
Pokud těhotenství probíhá bez komplikací, pak do 28. týdne nepředstavuje letecká přeprava žádný problém. Později aerolinky mohou vyžadovat lékařské potvrzení, že jsi způsobilá k cestování letadlem, a po 32. týdnu už lékaři létání nedoporučují.
Pokud uvažuješ, že bys začala brát nějaké doplňky stravy, raději to prober se svým gynekologem. Pravděpodobně ti dokonce on sám na první prohlídce poradí, co bys nyní měla užívat, přičemž nejspíš půjde o kyselinu listovou, která napomáhá ke zdravému vývoji miminka.
Kyselina listová je takový supervitamín, Wonder woman mezi všemi vitamíny a minerály pro nastávající maminky i ty v radostném očekávání. Oproti Supermanovi chrání také děťátko v bříšku a stará se o jeho zdravý vývoj a pohodlí.
Srdeční akce zpravidla začíná v 6. týdnu těhotenství. Gynekolog ti její zvuk pustí při vyšetření ultrazvukem a je to opravdu silný zážitek 💙
Pod zkratkou hCG, kterou na začátku těhotenství uslyšíš často, se skrývá lidský choriový gonadotropin (human chorionic gonadotropin). Ten se uvolňuje do krve a moči během těhotenství. Právě proto jsou těhotenské testy založené na jeho odhalení.
Těhotenský test je pozitivní, ale lékař v děloze ultrazvukem nenajde zárodek, nebo ještě před návštěvou gynekologa dojde k silnému krvácení – to jsou časté scénáře projevů mimoděložního těhotenství. K němu dochází, když oplodněné vajíčko nedoputuje do dělohy, ale zůstane jinde, nejčastěji ve vejcovodu. Ať už se na tento problém přijde jakkoliv, je potřeba okamžitě jednat, protože pro ženu je život ohrožující.
Těhotenské bříško vypadá na každé těhulce jinak. Některé ženy se obávají, když je jejich bříško příliš malé, příliš velké a nebo špičaté.
Měj Modrého koníka po ruce po dobu těhotenství i po porodu. Pomůže ti odbornými radami i sdílením zkušeností mnoha uživatelek.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu