Probiotika

Probiotika jsou živé mikroorganismy, které jsou převážnou součástí zdravé střevní mikroflóry. Jedná se o bakterie mléčného kvašení rodů Lactobacillus a Bifidobacterium a některé další druhy bakterií, jako je např. Streptococcus thermophilus. Pro kojence jsou vhodná probiotika ve formě kapek, prášku, vysypávacích kapslí nebo sáčků. Střeva miminka by se měla lépe osídlit v průběhu několika dní až dvou týdnů.

Podávání laktobacilů je kontraindikované u pacientů s alergií na bílkovinu kravského mléka15 kvůli možné kontaminaci při výrobě probiotik. Při alergii na kvasinky je kontraindikované probiotiku Sascharomyces boulardii.

Funkce probiotik

Stanovisko České pediatrické společnosti na podávání probiotik kojencům

Stanovisko pracovní skupiny pro dětskou gastroenterologii, hepatologii a výživu České pediatrické společnosti na podávání probiotik kojencům ve formě potravinových doplňků je následující:

V současné době je považováno za rozumné podávat probiotika kojencům až od ukončeného 3. měsíce1 (pokud lékař neurčí jinak), kteří nejsou kojeni a nedostávají mateřské mléko7 obohacené o probiotika. Vybraná probiotika s prokázanou klinickou účinností je možné podávat na doporučení lékaře v případě léčby akutních infekčních průjmů nebo jako prevence postantibiotických průjmů. Přípravky by se neměly podávat dětem se závažnými poruchami imunity nebo léčenými imunomodulační léčbou.

Není dostatek kvalitních důkazů k doporučení podávání probiotik k prevenci infekčních průjmových onemocnění.

Jako doplněk v léčbě akutních infekčních průjmových onemocnění je možno používat probiotika s prokázaným účinkem, jako např. Lactobacillus rhamnosus GG a Saccharomyces buolardii.

Některá probiotika jsou významně účinná v prevenci průjmových onemocnění při léčbě antibiotiky. Nejčastěji byly použity kmeny Lactobacillus rhamnosus GG, Saccharomyces boulardii, Bifidobacterium lactis, Streptococcus thermopilus. Nejsou známy studie o účinnosti probiotik v léčbě průjmových onemocnění při podávání antibiotik.

Preventivní podávání probiotik významně snižuje riziko nekrotizující enterokolitidy a mortality u nedonošených dětí4. Nejčastěji byla použita kombinace Lactobacillus acidophilus a Bifidobacterium sp.

Lactobacilus reuteri může mít pozitivní vliv při kojeneckých kolikách25.

I když existují některé studie, které prokázaly pozitivní vliv na výskyt ekzému1, není doteď dostatek důkazů pro rutinní podávání prebiotik nebo probiotik těhotným ženám24 a kojencům k prevenci alergických onemocnění.
Nebyla prokázána účinnost probiotik v léčbě atopického ekzému.

Jsou potřebné další studie k důkazu dlouhodobé prospěšnosti prebiotik a definovaných probiotik v kojeneckém mléce. Zdravé plně kojené děti nepotřebují doplňkové podávání probiotik či prebiotik.

Dlouhodobý efekt podávání probiotik malým kojencům na střevní mikrofloru není znám. Není taktéž známý dlouhodobý efekt na imunitu, alergii a autoimunitu. Protože není dobře zdokumentovaný preventivní efekt probiotik na jakékoliv onemocnění dětí, není taktéž indikace k dlouhodobému podávání probiotik zdravým kojeným kojencům. Z těchto důvodů by měla být probiotika u kojenců ordinovaná lékařem jako lék v určitých specifických situacích a ne jako potravinový doplněk.

Plně kojené dítě nepotřebuje podávání probiotik. Také Evropská společnost pro dětskou gastroenterologii, hepatologii a výživu (ESPGHAN) je v dnešní době značně rezervovaná k plošnému podávání probiotik nejmenším kojencům.

Probiotika pro miminka

Pro nekojená miminka jsou vhodná probiotika ve formě kapek, prášku, vysypávacích tobolek či sáčků nebo umělé mléko49, které je obsahuje. Kojeným dětem70 jsou probiotické bakterie i prebiotika předávána od matky, v případě problémů by tedy probiotika měla užívat ona.
Probiotika

Střeva miminka by se měla lépe osídlit během několika dnů až dvou týdnů, základem ale zůstává strava podporující zdraví střev, v případě kojení braní probiotik maminkou a její vhodná strava - dostatek tekutin7, dostatek vlákniny, nepříliš sacharidů, smažených jídel a průmyslově upravených potravin (jako jsou ztužené tuky, modifikované škroby, nefermentovaná sójová bílkovina, konzervované potraviny), málo lepku a bílkoviny kravského mléka.

Probiotika a antibiotika

Při antibiotické léčbě je vhodné užívat probiotika. Probiotika podporují samotnou léčbu, ale také chrání trávicí trakt. Probiotika (laktobacily a bifidobakterie) se obvykle užívají s minimálně dvouhodinovým odstupem od užití antibiotik. Tedy dvě hodiny před tím nebo po tom, co pacient snědl antibiotika.

Výskyt probiotik v potravinách

Nejčastěji se probiotika v přirozené formě nacházejí v zakysaných mléčných výrobcích, jako jsou jogurty, kefír, tvrdý sýr, zelenině upravené mléčným kvašením (např. kysaném zelí, pickles nebo kvašených okurkách) a fermentovaných sójových výrobcích3. Probiotika lze nalézt v některých dětských výživách, oplatkách nebo v masných výrobcích. Probiotika lze zakoupit také jako doplněk výživy.

Probiotika jako doplněk stravy

Ceny probiotik se pohybují v různých cenových hladinách. Některé druhy je nutné udržovat v chladu. Když nejsou v ledničce, jejich obsah se znehodnotí.

Actilac Mimi

Doporučené dávkování probiotik: pro děti od narození 1-2 vysypávací sáčky denně
Složení: Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium lactis, Bifidobacterium longum (celkem 250 miliónů CFU v 1 vysypávacím sáčku), rýžový škrob, maltodextrin

Apo-Baby Probio

Doporučené dávkování probiotik: pro děti od 3 měsíců 1 vysypávací sáček denně
Složení: Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium infamtis, Streptococcus thermophilus (celkem 1 miliarda CFU v 1 vysypávacím sáčku), dextróza (hroznový cukr), maltodextrin, kukuřičný škrob, kyselina askorbová (vitamín C), oxid křemičitý

Bifiform kapky

Doporučené dávkování probiotik: pro děti od 1 měsíce 0,5ml denně
Složení: Bifidobacterium (1 miliarda CFU v 0,5ml) a Streptococcus thermophilus (100 miliónů CFU v 0,5ml), rostlinný olej, maltodextrin, oxid křemičitý

BioGaia ProTectis

Doporučené dávkování probiotik: pro děti od ukončeného 1. měsíce 5 kapek denně
Složení: Lactobacillus reuteri (100miliónů CFU v 5 kapkách), slunečnicový olej, olej se středně dlouhými řetězci triglyceridů, oxid křemičitý

Biopron Junior

Probiotika Biopron Junior mají následující doporučené dávkování: pro děti od ukončeného 1. měsíce 1 vysypávací sáček denně
Biopron Junior
Složení: Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium infantis (celkem 5 miliard CFU v 1 vysypávacím sáčku), fruktooligosacharidy, inulin, vanilkové aroma (vanilin)

Biopron Laktobacily Baby bifi+

Probiotika Biopron Laktobacily Baby bifi+ mají následující doporučené dávkování: pro děti od narození 1 vysypávací tobolka denně
Biopron Laktobacily Baby bifi+
Složení: Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium longum, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei (celkem 1 miliarda CFU v 1 vysypávací tobolce), fruktooligosacharidy, želatina, oxid titaničitý

Biopron Probiotické kapky

Probiotika Biopron Probiotické kapky mají následující doporučené dávkování: pro děti od 3. měsíce 6 kapek denně
Složení: Lactobacillus rhamnosus (1 miliarda CFU v 6 kapkách), slunečnicový olej, oxid křemičitý

Infants Dophilus

Probiotika Infants Dophilus mají následující doporučené dávkování: pro děti od 4. měsíce 1-2 odměrky po 1g denně
Infants Dophilus
Složení: Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus casei, Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium bifidum (celkem 500 miliónů CFU v 1g), maltodextrin, stearan hořečnatý, kyselina askorbová (vitamín C)

Infants Dophilus Plus

Probiotika Infants Dophilus Plus mají následující doporučené dávkování: 1-2 odměrky po 0,5g denně
Infants Dophilus Plus
Složení: Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus casei, Bifidobacterium longum, Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium bifidum, Streptococcus thermophilus (celkem 6 miliard CFU v 1g), maltodextrin, stearan hořečnatý, kyselina askorbová (vitamín C)

Liftea Dětský ProbioActiv

Doporučené dávkování probiotik: pro děti od ukončeného 4. měsíce 1-2 vysypávací sáčky denně
Složení: Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium longum, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus casei (celkem 2 miliardy CFU v 1 vysypávacím sáčku), suchý extrakt z čekanky, inulin, vanilkové aroma (vanilin)

Swiss Laktobacílky baby

Doporučené dávkování probiotik: pro děti od narození 1 vysypávací tobolka denně
Swiss Laktobacílky baby
Složení: Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium bifidum, Lactobacillus casei, Lactobacillus acidophilus (celkem 1 miliarda CFU v 1 vysypávací tobolce), inulin (fruktooligosacharidy)

Více o probiotikách na modrykonik.cz

Použité zdroje:

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Probiotikum
  2. http://zdrava-vyziva.doktorka.cz/co-jsou-to-probiotika-a-prebiotika/
  3. http://viscojis.cz/teens/index.php?option=com_content&view=article&id=85%3A79&catid=96&Itemid=146
  4. http://plnielanu.zoznam.sk/
  5. http://files.gastroped.cz/200000162-990f49b01c/stanovisko-k-probiotikum-2014.pdf

Hodnocení a zkušenosti s probiotiky

Máš zkušenost s probiotiky?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
lucasice  6. zář 2019

Probiotika

Já jsem začala brát probiotika, když jsem po léčbě atb měla rozhozené snad všechno. Potom po porodu jsem je dávala i dceři, když jsme kojila a malá měla hrozné křeče a bolení bříška. Pokračovala jsme tak i po přechodu na UM a jsem opravdu ráda, že jsem je nasadila. Dost nám pomohla. Nyní je malé skoro rok, bere je pořád a nemáme vůbec žádné problémy.
lu777  24. kvě 2015

Probiotika dlouhodobě ano

Probiotika jsem začala brát, když jsem kojila a malý měl velké křeče ač jsem dodržovala přísnou dietu.

Poté co jsme přešli na UM, tak jsem dávala denně přímo do lahvičky - ačkoli mi to pedatrička nedoporučovala, důvody zhruba takové co jsou tu uvedené v článku.

U druhého dítěte jsem brala probiotika už v těhotenství, malá měla křeče podstatně menší.

Později jsem vysledovala, když byla větší, že jí probiotika pomáhají při opakovaných zánětech středního ucha (z každé, i sebemenší rýmy, vždy jedno ucho, ale zato velmi často). Od té doby máme doma probiotika pořád, už se mockrát stalo, že dorazila střevní chřipka, nějaké nachlazení apod. a hned jsme nasazovali (v zimě dávám sem tam preventivně.

Jinak nejlepší zkušenost mám se značkou Swiss.

A minulý měsíc mi v lékárně doporučili Bifolac Forte a ten je tedy opravdu bezva! Poprvé za několik let jsem měla antibiotika a nenásledovaly žádné gynekologické potíže!
Dívala jsem se na složení, kvantitativně co Swiss, ale je tam pestřejší zastoupení různých druhů.

Ještě důležitá věc - k probiotikům je dobré mít prebiotika. Ať už z lékárny nebo přírodní ;-) , aby se probiotikům ve střevech dařilo a množily se.
mar8  15. lis 2014

Laktobacily Baby od Biopronu

Tyto laktobacily jsem začala dávat synovi po příchodu z porodnice, asi tři dny ho ještě bolelo bříško, ale potom zabraly a fakt nevím co jsou to prdíky.

U prvního syna jsme si před 12 lety dost vytrpěli, řval bolestí od šesti večera do půlnoci a nepomáhalo nic, tak ještě jako těhotná jsem pátrala co zabírá a fakt můžu jen doporučit.

Začala bych dávat už v porodnici, ale nevěděla jsem jak na to, teď odstříknu trochu mlíčka na lžičku, vysypu kapsli, přidám další mlíčko, zamíchám špičkou nože a dám do pusinky, postupně, případně přidám trochu mlíčka.
terkavlacilova  14. lis 2014

Laktobacily Baby a Biopron Premium

Dobrý den, tak osobní zkušenost pouze s probiotickým doplňkem Biopron Premium, který užívám při občasných zánětech močových cest. Na ty užívám právě antibiotika a myslím, že mi pomáhá se rychleji navrátit do formy. Každopádně švagrová dává svým dětem při atb to stejné, jen v provedení pro děti, a je také spokojená. Takže toto je osobní zkušenost s přípravky od Valosunu. Mimochodem se mi líbí, že jde o českou firmu.
teja86  27. čer 2014

Biopron

Já mám osobně vyzkoušený Biopron forte.

Začala jsem ho brát po vysazení antikoncepce a kamarádka mi poradila, že by probiotika mohla pomoct. Je fakt, že to díky nim bylo lepší, ale samozřejmě musela pomoct i lékárenská kosmetika. Biopron můžu doporučit i jako prevenci proti zažívacím nebo střevním potížím na dovolených. Před odjezdem ho vždycky užívám cca týden a pak i během celé dovolené a nemám pak žádné problémy, takže si dovolenou opravdu užiju. Dřív jsem měla často problémy.
kamulin  3. lis 2013

Probiotika

Já mám s probiotiky velmi dobrou zkušenost. Užívám přípravky od firmy, kterou zmiňujete v článku, konkrétně biopron premium a nedám na ně dopustit. Probiotika mi pomáhají zvyšovat imunitu, ale hlavně mi hodně upravily zažívání, které jsem měla, nejspíš následkem mého životního stylu, velmi špatné. Často mi zabírají i na mykózu, ale musím si je začít brát hned při těch prvotních příznacích.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce