Laparoskopie

Oznámil ti lékař, že bys měla jít na laparoskopickou operaci, a zajímá tě, jak přesně bude zákrok probíhat a co tě čeká během prvních dnů zotavování? Pojď se s námi podívat, co to laparoskopie vlastně je, kdy se může zvolit a jaké jsou její výhody v porovnání s operací, během které se otevírá břišní dutina.

Laparoskopie

Laparoskopickou operaci můžeš podstoupit z několika důvodů.

Co je to laparoskopie a jak probíhá?

  • Jedná se o chirurgický zákrok, který se provádí v celkové anestezii. Pacient je během něj uspaný a lékař na operačním sále udělá na různých místech jeho břicha tři menší řezy, jejichž délka ve většině případů nedosahuje více než 2 cm. Lokalizace jednotlivých otvorů je závislá na příčině, proč se operace provádí, ale nejčastěji se nacházejí nad pupkem a po bocích spodní části břicha.
  • Přes vzniklé otvory se následně zavádějí nástroje, mezi kterými je i kamera. Právě tím je totiž laparoskopie specifická – lékař se při provádění operace dívá na monitor, na který mu kamera snímá prostor v břišní a pánevní dutině, na rozdíl od jiných způsobů operací, kdy chirurg vidí přímo do břišní dutiny pacienta.
  • Důležité je zmínit i skutečnost, že se břišní dutina ještě před zavedením nástrojů „nafoukne“ plynem, přesněji oxidem uhličitým. Díky tomu se břišní stěna oddělí od orgánů a lékaři tak mají v dutině více prostoru i lepší viditelnost.
    • Malému procentu pacientů, kteří laparoskopii podstoupili, tento úkon způsobuje mírnou bolest během prvních dnů po operaci, přičemž bolest může být lokalizována nejen v břiše, ale také v oblasti hrudníku, případně ramen. Důvodem je cirkulace zbytkového plynu v daných oblastech těla. Plyn se do několika dní od operace vstřebá a bolesti ustoupí.
  • Výhodou laparoskopie je, že se pacientovi zkracuje délka zotavování po operaci. Namísto jednoho velkého řezu přes břicho má „jen“ 3 menší ranky, které se rychleji hojí. Rovněž se snižuje i možnost, že by se v břišní dutině po operaci vytvořily srůsty, a navíc po laparoskopii zůstávají mnohem méně viditelné jizvy.
    • Operace, během které se vede jeden rozsáhlejší řez přes břišní dutinu, se nazývá laparotomie.

Kdy se laparoskopie provádí?

Laparoskopie může být provedena z různých důvodů, při různých typech operací:

  • Diagnostická laparoskopie – jde o operaci, jejímž cílem je „nahlédnout“ do břišní dutiny a najít přesnou příčinu problémů, které pacienta trápí. Dobrými příklady jsou diagnostika neplodnosti nebo ženského onemocnění – endometriózy, které lze stoprocentně potvrdit jen na magnetické rezonanci nebo právě laparoskopií. Pokud se onemocnění nebo jiná příčina zdravotních potíží diagnostikuje, snahou lékařů je tento problém během laparoskopie rovnou vyřešit. V případě již zmíněné endometriózy tedy provedou odstranění (vypálení) jejích ložisek.
  • Odebrání vzorku – laparoskopii mohou lékaři navrhnout i za účelem odebrání vzorku. Často je však tento úkon spojen s odebráním celého orgánu, případně cysty, které následně putují na histologii.
  • Vyoperování orgánu nebo jeho části – laparoskopickou cestou lze odebrat i konkrétní orgán, který může být například poškozen důsledkem úrazu, postižen infekcí, případně napaden rakovinou. Často se provádí laparoskopie žlučníku, slepého střeva nebo tzv. hysterektomie3 – odstranění dělohy a/nebo okolních orgánů.
  • Odstranění srůstů, cysty nebo myomu – laparoskopická forma operace je poměrně častá v gynekologii. Lékaři tímto způsobem odstraňují například cysty na vaječníku či děložní myomy3.
  • Sterilizace – operace, jejímž cílem je zabránění plodnosti, se také provádí laparoskopickou cestou.
  • Mimoděložní těhotenství – mimoděložní těhotenství lékař diagnostikuje tehdy, když se oplodněné vajíčko neuhnízdí ve výstelce dělohy, ale například v části vejcovodu. V takovém případě se jedná o život ohrožující stav a je třeba vajíčko odstranit, přičemž se volí laparoskopická forma. Operace může být spojena s revizí dělohy – kyretáží.

Příprava na laparoskopii

  • Ve většině případů je pacient hospitalizován již večer před operací, kdy proběhne i potřebná příprava – vyholení oblasti břicha, podbřišku a vnějších pohlavních orgánů. Minimálně 12 hodin před zákrokem již nelze jíst.
  • Součástí přípravy na laparoskopickou operaci je absolvování tzv. předoperačních vyšetření. Jedná se konkrétně o vyšetření srdce a rozbor krve. Tato vyšetření si pacient „oběhá“ ve lhůtě 14 dnů před operací.

Rekonvalescence po laparoskopii

  • Pokud se nevyskytnou komplikace, po některých laparoskopických zákrocích je možné jít do domácího prostředí již druhý den. Tehdy se takové laparoskopii říká jednodenní laparoskopie. Výjimkou jsou operace, během kterých se například odstraňuje celý orgán – v takových případech může hospitalizace trvat i týden.
  • Součástí zotavování je dodržování klidového režimu a vyhýbání se nadměrné fyzické aktivitě. Samozřejmostí je také péče o rány na břiše, které by se minimálně 5 dní neměly namáčet ani během sprchování. Stehy z ran se většinou vybírají po sedmi dnech od operace.
  • V případě, že šlo o laparoskopii související s gynekologickými obtížemi (mimoděložní těhotenství, odstranění ložisek endometriózy, operace myomu atd.), je třeba počítat s vaginálním krvácením, jehož intenzita by měla každým dnem od operace slábnout.

Mohlo by tě také zajímat

Myomektomie

Pokud ti byl diagnostikován děložní myom, tvůj gynekolog možná doporučí myomektomii – operační zákrok, během kterého je myom chirurgicky odstraněn. Jak myomektomie probíhá, jak je to s úspěšností a co v případě, pokud po ní plánuješ otěhotnět?

Děloha

Každý měsíc obměňuje svou výstelku a v době těhotenství v ní roste miminko. Křeče, které během menstruace vysílá, mnohým ženám komplikují život, ale při porodu mají její kontrakce nepostradatelnou roli. Jakou funkci má děloha v ženském těle a jak se mění, když je žena těhotná? I to se, mimo jiné, dočteš v našem článku.

Embolizace děložních tepen

Slyšela jsi už o embolizaci děložních myomů? Jde o zákrok, který dokáže ženě zkvalitnit život, jehož prožívání dříve komplikovaly obtíže, jako jsou bolest, intenzivní menstruační krvácení či zažívací problémy. Pojď si přečíst, kdy se embolizace děložních tepen může provést a jak probíhá.


Více na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti s laparoskopií

Máš zkušenost s laparoskopií?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
gatushe  10. srp 2015

Diagnostická laparoskopie

Na laparoskopii mě poslala doktorka po dvou letech snažení, aby se podívali, zda je u mě vše v pořádku, jak se to zdálo být na ultrazvuku. Manžel byl v pořádku také.

Nastoupila jsem v půlce června, den před zákrokem, žádnou přípravu jsem neměla, žádný klistýr, nic, jen pohovor s anesteziologem a vyšetření gynekologem. Bála jsem se hodně, byla to moje první operace! Ale v nemocnici byli všichni v pohodě, vysvětlili mi, jak to bude probíhat, a tak se taky dělo. Ráno jsem šla první, jelikož se u mě nepředpokládal žádný zákrok. Dostala jsem tabletku na oblbnutí, zavázali mi nohy a jela jsem. Probrala jsem se po hodině a půl, vezli mě na pokoj. Bolesti jako slabá menstruace, které do hodiny odezněly úplně a pak už nic. Slabě jsem první den zakrvácela. Přišla hned doktorka a řekla mi, že mi našli ložiska endometriozy v pánvi prvního stupně a rozrušili malý srůst u levého vaječníku. Pravý vejcovod byl průchozí, levý jen pod tlakem.

Byla jsem zaskočená, že něco našli a ještě víc z toho, že po mě doktorka hned chtěla podstoupení IVF, abych co nejrychleji otěhotněla a endometrioza absencí menzes začala mizet. Pustili mě druhý den po zákroku. Břicho v pohodě, žádné bolesti, ale ten plyn, který se vstřebával, mě dost trápil. Bolesti ramen, pod žebrami, ale dalo se to. Jizvičky jsou malé, v pupíku už není vidět a ty dvě také mizí.

Celkově to nebylo nic z čeho by měl mít člověk strach, šla bych na to klidně znova! A to hlavní - stálo to za to! Hned jsme se po přichodu z nemocnice začali snažit ještě přirozeně, co kdyby náhodou a opravdu! Za 14 dní jsem našla pozitivní test!
1 člověk považuje za užitečné
blondatabruneta  9. srp 2015

Laparoskopie - cysta

Na laparoskopii jsem musela letos v dubnu kvůli 8cm cystě (operace potvrdila, že byla endometrální) a taky jsem už dlouho chtěla miminko a nedařilo se, takže i kvůli tomu. Operace byla v pohodě, jizvy už skoro nejsou vidět, jediný, co mi vadilo, byl tlak v ramenou cca 14 dní po operaci, možná dýl z toho jak při operaci nafukují břicho plynem, aby líp viděli.

Nicméně cystu odstranili, jiná "závada" se nenašla a měsíc po operaci jsem otěhotněla. :)
kristinandbaby  9. únor 2015

Laparoskopie

Byla mi provedena diagnostická laparoskopie, kvůli stále nepřícházejícímu těhotenství, v Sanatoriu Sanus.

Laparoskopie byla dělána v první polovině cyklu. Den před zákrokem jsem nastoupila, dostala léky na spaní. Ráno místo klystýru byla provedena šetrnější metoda - Yal gel, poté navlečení punčoch, premedikace (asi Dormicum?) a jelo se na sál. Po operaci jsem neměla ani drén, nebyl třeba. Nález byl endometrióza pobřišnice.

Po operaci mi bylo výborně, léky na bolest jsem už druhý den nepotřebovala a zbyly mi tři malé jizvičky. Není čeho se bát. :-)
boruvky  9. kvě 2013

Laparoskopie - Drilling vaječníků

Laparoskopické “návrty” vaječníků (ovariální drilling) je chirurgický postup, který se používá k nastartování ovulace u žen se syndromem polycystických ovarií, které nereagovaly na snížení váhy a medikamentózní léčbu. Při operaci je užíván laser nebo elektrokauterizace a jejich pomocí je část vaječníků destruována.

Po odchodu od mé první gynekoložky jsem přešla k MUDr. Dlouhému, který mi udělal komplexní vyšetření. Nikdy jsem takové vyšetření nepodstoupila, při tom to je klasické standartní vyšetření, které se dělá každou návštěvu. Vyšetření zahrnovalo: klasické vyšetření na gynekologickém křesle, stěry atd., ale vaginální UTZ jsem zažila poprvé u něj v 21 letech. Stále mě zkoumal a divně zíral do monitoru a kroutil hlavou.
Po vyšetření se na mě podíval a zeptal se mě, jestli jsem někdy byla obézní, či měla vysokou nadváhu a já mu řekla svou nejvyšší váhu za celý můj život a nikdy nepřesáhla 60 kg při výšce 173 cm. Tak mi prostě jednoduše oznámil, že trpím syndromem polycistických ovárií a že jsem nikdy v životě neovulovala a že touto nemocí trpí ženy s vysokou váhou. Po konzultaci mi navrhl datum laparoskopické operace, jelikož jsme se s přítelem nebránili mít potomka.

Laparoskopickou operaci ( drillingu vaječníků) jsem podstoupila v únoru 2011. Nastoupila jsem 15.2. do nemocnice ve Frýdlantě v Čechách na gynekologické oddělení. Ten den mi bylo uděláno předoperační vyšetření a také konzultace s anestezioložkou a rovnou jsme se společně dohodli na času operace. Druhý den v 5 ráno jsem měla budíček, byla jsem se umýt desinfekčním mýdlem, dostala jsem anděla, punčochy a léky na uklidnění a 9 ráno jsem si pěšky se sanitářem došla na sál, kde mě čekal můj gynekolog s panem primářem a při vší přípravě (napíchnutí kanily, podání léků na uklidnění a přehopsnutí na operační gynekologické křeslo) mě seznamovali s průběhem operace.

Pan primář se ujal nákresu řezů. Celkem byly 3. V pupíku, kousek nad stydkou kostí a v levo kousek od třísla. V jedné byla kamerka v druhé a třetí prodloužené operační nástroje a to, že mi mé břícho nafouknou oxidem uhličitým. Při tom všem mi dali dýchnout a počtem od 10 k nule si poslední číslo pamatuju 8 a už jsem o sobě nevěděla. První okamžiky po operaci si pamatuji anestezioložku s mým gynekologem jak mi hladí po vlasech a tvářích, že už to mám za sebou a že se zamnou pak zastaví a vše mi řeknou. Sanitář mě uložil do postele, ještě malátná jsem zavolala partnerovi, že jsem v pořádku a víc si nepamatuju. Mezitím jsem dostala čípek na bolest. Bolest přitovnám k silné menstruační bolesti.

Vzbudila jsem se 5 odpoledne. Přišel zamnou gynekolog a začal mi říkat jak vše je. Operace trvala 20 minut, což mě udivilo, že to bylo tak rychlé. Doktor potvrdil polycystická ovária s neprůchodností pavého vejcovodu a že mé vaječníky byly hladké bez jakýchkoliv známek ovulace s podivnou velikostí. Pravý vejcovod mi ''profoukl'' a oba vaječníky mi prošpikoval drobnými vpichy (jednoduše jako, kdyby chtěla z mísy udělat cedník). Také mě seznámil rovnou s farmakologickou léčbou, která následovala po 2 týdnech od operace, kdy jsem přestala krvácet(jako při menstruaci. První den po operaci mě propustili domů, jelikož jsem byla bez komplikací a týden po operaci mi vyndal gynekolog stehy ( dva v pupíku a po jednom v obou řezech). Lékář mi nasadil lék Provera na srovnání cyklu, který nebyl taky slavný jako mé vaječníky. O děťátko jsme se mohli snažit už 14 dni po operaci, kdy už jsem nekrvácela a na radu gynekologa, čím dřív se to povede tím líp.

Akce čím dřív tím líp trvala rok bez jakéhokoliv úspěchu. Gynekolog mi na jaře 2012 ( přesně rok po operaci ) napsal Clostylbegyt na stimulaci vaječníků. Lék se smí používat jen 3 cykly a to 2x za život. Gynekolog mi navrhl, když neuspěje Clostylbegyt, další laparoskopickou operaci a následnou léčbu neplodnosti v Gennetu.

Clostylbegyt jsem začala brát až v srpnu téhož roku společně s Proverou. Po 3. cyklu se povedlo letos v červnu se nám má narodit chlapeček.

Teď bych chtěla napsat pár slov Vám dámy, které vás čeká podobná operace: Hlavně se ničeho nebojte. Operace není dlouhá a rekonvalescence je velmi rychlá a bolesti se dají snést. Nelekejte se velikosti vašeho bříška, jelikož lékař nedokáže vysát celý obsah oxidu uhličitého z břišní dutiny a tak vás čeká první den až dva pocit nafouklosti a také plynatost x-)

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce