Kojení

Kojení dokáže ženu překvapit, a to hned několika způsoby. Co bys měla vědět o kojení a jaké problémy se mohou vyskytnout? Můžeš se na kojení připravovat už v těhotenství? A co když kojit nechceš nebo nemůžeš? Pojď si přečíst náš článek, ve kterém se tomuto tématu věnujeme opravdu dopodrobna!

jak správně kojit

Při kojení by měla maminka i miminko zaujmout vhodnou polohu, díky které se předejde nejen diskomfortu při kojení, ale také bolestivým problémům v oblasti bradavky.

Příprava na kojení v těhotenství

  • Jakmile ti na dveře zaklepe třetí trimestr, nastal nejideálnější čas promyslet si, zda chceš své dítě po narození kojit. Gynekolog, ke kterému docházíš na poradnu, by ti měl prsa zkontrolovat, přičemž obzvlášť se to týká žen, které v minulosti prodělaly nějakou specifickou operaci v oblasti prsou.
  • Kojení je sice přirozená věc, avšak ne vždy se přirozeně proces laktace spustí. Pokud jsi prvorodička, která jen s obtížemi odhaduje, co ji čeká, případně jsi po předchozích těhotenstvích měla problémy s kojením, dobrou volbou bude, pokud využiješ pomoc laktační poradkyně10 nebo předporodního kurzu, který se týká kojení.
  • Odborník, ať už jako samostatný laktační poradce nebo v rámci předporodního kurzu, s tebou projde tato témata:
    • jak má vypadat správné přisátí miminka,
    • vhodné polohy při kojení,
    • jaké pocity může kojení provázet,
    • nejčastější chyby při kojení, které vedou ke zraněním bradavek,
    • tipy na vhodné pomůcky při kojení či alternativní metody krmení miminka mateřským nebo umělým mlékem – cévka, kalíšek, pohárek, lahvička.
  • V těhotenství si tvá prsa projdou mnoha změnami, přičemž ve třetím trimestru a po porodu je zaznamenáš nejvíce. Přečti si naše samostatné články, ve kterých se dozvíš, kdy začíná z bradavek vytékat kolostrum, případně jak vybrat vhodnou kojicí podprsenku.

Prsa v těhotenství

Proč se vlastně poprsí v těhotenství mění a jaké konkrétní změny bys měla očekávat, když zjistíš, že čekáš miminko? Pojď se spolu s námi podívat, co tě nemine a proč jsou nové tělesné projevy tak důležité.

Prsa po porodu

Ostrá a nesnesitelná bolest při kojení, popraskané bradavky či horká a nalitá prsa, která okamžitě reagují na dotek a tlak… I s tím se mohou novopečené maminky během šestinedělí setkat. Jak by měla vypadat péče o prsa po porodu, jaké změny můžeš očekávat a jak vybrat kojicí podprsenku? Kdy ti pomůže návštěva lékárny a kdy zase laktační poradkyně? Přečti si o tomto tématu víc v našem článku.


Začátky kojení

  • První dny po porodu, které strávíš ještě v porodnici, můžeš na prsou pozorovat tyto změny – markantní zvětšení objemu prsou (tzv. nalévání prsou), zvýšenou citlivost prsou či pocit zvláštní horkosti na hrudi. Často se tyto pocity přirovnávají k silné reakci prsou na blížící se menstruaci. Stejně tak se v prsou mohou tvořit hmatatelné a na dotek citlivé hrudky. Důvodem je zvýšená aktivita mléčných žláz.
  • Od diskomfortu a bolesti si můžeš ulevit hned několika způsoby. Pomáhá jemná masáž prsou ve sprše během toho, jak na ně proudí teplá voda – předchází se tak pocitu nepříjemného pnutí. Vzniklé hrudky, které představují mléčné žlázy naplněné mlékem, je také potřeba v teple a s citem rozmasírovat. Pokud ti není příjemná teplá sprcha, případně se na delší pobyt ve sprše ještě krátce po porodu necítíš, může ti pomoci i vyhřívací polštářek.
  • Nejlepší radou je však časté kojení – po masáži a nahřívání prsou si miminko neustále přikládej. Pokud bys dítě z mnoha důvodů nemohla mít v porodnici u sebe, vhodné je odsávání mléka, případně stimulace bradavek a dvorců pomocí odsávačky.

Odsávačka mléka

Odsávačka mléka slouží, stejně jako ruční odstříkávání, k získávání mateřského mléka z prsu, aby jej bylo možné později podat dítěti, které maminka nemůže z nějakého důvodu nakojit nebo je nutné ho dokrmovat, jedná se například o krmení nedonošených dětí s oslabeným nebo nevyvinutým sacím reflexem, krmení kojenců, pokud se maminka opravdu nutně musí na určitou dobu vzdálit, dokrmování špatně se přisávajících a na váze málo přibývajících kojenců. Vhodnými způsoby podání odsátého mateřského mléka, které nekazící techniku kojení, jsou použití suplementoru (laktační pomůcky) přímo na prsu nebo krmení z pohárku či lžičkou, přinejhorším z injekční stříkačky cévkou přes prst.


První přisátí miminka

  • První přisátí tě může pořádně zaskočit. Pokud tě čeká vaginální porod, většinou se miminko poprvé přisaje v rámci bondingu33 ještě na porodním sále. Pokud budeš rodit císařským řezem, přisátí často probíhá během rebondingu na pokoji po porodu. Jde o důležitý moment, během kterého se začíná budovat vztah mezi matkou a dítětem a v jejich organismech dochází k vyplavování celého spektra hormonů.
  • Miminko se dokáže přisát k bradavce skutečně silně a některé ženy tento moment může opravdu překvapit. Ne vždy jde o příjemnou chvíli, můžeš přitom vnímat mírný diskomfort, případně zvláštní bolest, která se však dá zvládnout a po přibližně 15 sekundách by měla ustoupit.
  • Nezapomínej na to, že personál v porodnici by ti měl být při začátcích kojení nápomocný. Proto se zdravotních sester, porodních asistentek nebo poradkyň neváhej zeptat na cokoli, co tě trápí, překvapuje nebo tíží.

Kojení

  • Kojení ani zdaleka nepředstavuje jen akt, během kterého se miminko nakrmí. Přináší totiž rozmanité benefity, jak pro čerstvou maminku, tak i pro miminko. Bezprostředně po porodu napomáhá ženě k zavinutí dělohy a snižuje riziko nadměrného poporodního krvácení. Stejně tak snižuje riziko vzniku rakoviny vaječníků a prsu. Miminku zase kojení pomáhá budovat vztah s matkou a představuje jakýsi pomyslný stupínek socializace, ze kterého bude těžit v pozdějším věku. Nesporným benefitem je také vývoj mozku dítěte či procvičování mimických svalů.
  • Ačkoli lze říct, že se ženské tělo na proces laktace připravuje už v těhotenství, rozhodně neměj očekávání, že miminko mateřským mlékem nakrmíš hned po jeho porodu. Při prvním kojení miminko ve skutečnosti nepije mateřské mléko, ale kolostrum – říká se mu také mlezivo3 a jde o jakéhosi předskokana mateřského mléka. Tvorba mléka se naplno rozběhne do 10 dnů po porodu.
  • Mateřské mléko7 během celého období kojení mění svou barvu i složení tak, aby miminko v konkrétní vývojové fázi dostávalo přesně to, co potřebuje.

Mýty o kojení

  • Silikonové implantáty znemožňují kojení – jde o mýtus, protože vložení silikonových implantátů nenarušuje mléčné žlázy. I žena, která „má umělá prsa,“ může své miminko kojit.
  • Ženy s malými prsy mívají více problémů s kojením – velikost ani tvar prsou nemají vliv na tvorbu mléka. Nezáleží tedy na tom, zda máš prsa velikosti jedna nebo tři, dostatečné množství mléka se ti v nich bude tvořit bez ohledu na konfekční velikost podprsenky.
  • Jakékoli poranění bradavky nebo dvorce vede ke konci kojení – ani v tomto případě nejde o pravdu. I v případě, že ti na bradavce vznikne tzv. ragáda nebo se objeví kvasinková infekce, neznamená to, že musíš miminko odstavit. Laktační poradkyně nebo lékař ti poradí, jak tento problém co nejrychleji odstranit bez nutnosti přerušení kojení.

Správné polohy při kojení

Správná poloha ženy

  • Poloh při kojení je nesmírné množství a je jen na tobě, kterou z nich si zvolíš. Důležité je, aby ses při kojení cítila pohodlně, měla podepřená záda a uvolněné tělo. Není totiž nic horšího, než když tě po chvíli kojení přepadne mravenčení ruky nebo bolest v krční páteři.
  • Kojit lze:
    • vleže na boku,
    • vsedě s nataženýma, podepřenýma nebo pokrčenýma nohama,
    • v polosedě.
  • Nezapomínej na to, že kojení jako takové může trvat i několik desítek minut. Proto se kromě zaujmutí vhodné polohy zaměř i na to, abys měla po ruce vše, co budeš potřebovat. Více než důležité je mít u sebe i sklenici nebo láhev s vodou. Při kojení a hlavně po něm tě totiž může překvapit obrovský pocit žízně.

Správná poloha miminka

  • Stejně to platí i pro miminko. Mělo by s tvojí pomocí zaujmout polohu, ve které bude jeho tělíčko uvolněné, a tvoje tělo nebo jiné pomůcky, jako je například kojicí polštář, by mu měly poskytnout dostatečnou oporu.
  • Základem je, aby byly jeho ouško, ramena a bedra v jedné rovině směrované k tobě a k tvému prsu. Dbej na to, aby mělo miminko dostatečně podepřený krk a nemuselo se při sání namáhat.
  • Hlavička by měla zůstat v jemném záklonu – tím se docílí toho, že miminko dokáže bez problémů dýchat nosem a zároveň pít.

Kojicí polštář

Kojicí polštář, neboli polštář na kojení, je nejčastěji měkce vyplněný ohýbatelný dlouhý úzký vak nebo podkova (někdy s rozšířenou středovou částí), vyrábí se v různých délkách včetně velmi dlouhých pro kojení dvojčat a vícerčat.


Kdy je miminko hladové a správně přisáté?

  • Sama po čase zjistíš, že není pláč jako pláč a naučíš se rozeznávat různé druhy pláče miminka. Každým z nich ti totiž bude dávat najevo, že je potřeba naplnit jinou jeho potřebu. Pokud bude hladové, nemusí jít o uši drásající nářek, klidně se pláč z hladu může projevovat jako jemné a neklidné mručení, které je doprovázeno těmito signály:
    • miminko otevírá ústa a simuluje sání,
    • očima neklidně těká a hledá prs,
    • ručkama sahá do vzduchu a snaží se jimi dosáhnout prsu, i když maminka právě není po ruce.
  • Správné přisátí miminka docílíš, pokud se budeš řídit těmito radami:
    • Miminko přikládej k prsu, ne prs k miminku. Jeho nos by měl být v jedné linii s bradavkou.
    • Jako první by se měla prsu dotknout jeho brada.
    • Před kojením počkej, až se miminko samo přisaje a tento okamžik nijak neuspěchej. Pokud je dítě hladové, lačně se ústy natáhne po bradavce. Pokud se po bradavce ústy nenatáhne, můžeš mu pomoci tím, že bradavkou jemně přejedeš po jeho horním rtu.
    • Správně by miminko mělo ústy uchopit nejen bradavku, ale i podstatnou část prsního dvorce.
    • Snaž se nepřikládat k prsu plačícího novorozence. Ačkoli by se mohlo zdát, že je to jedna z účinných technik, jak ho utišit, není tomu úplně tak. Miminko sice přestane plakat, avšak pláč mu brání ve správném přisátí. Pokud byste k tomuto přístupu sahali dlouhodobě, mohlo by to vést k poškození tvých bradavek a vzniku bolestivých problémů. Nejprve tedy miminko utiš a až poté ho přikládej k prsu.

Jak zjistím, zda mám dost mléka?

Častou obavou novopečených maminek je, zda mají pro své miminko dostatek mléka. Především v prvních dnech života miminka je tento strach velmi častý. Je však důležité si uvědomit několik skutečností:

  • První dny po porodu nemusíš mít mléko vůbec. Prsa se nalévají mlékem až druhý nebo třetí den po narození tvého drobečka. Do té doby miminko stimuluje aktivitu mléčných žláz a pije kolostrum.
  • Prvních 24 hodin po porodu má miminko žaludek velký jako třešeň. Dítě tedy nepotřebuje najednou přijímat velký objem mléka. Postačí mu i pár kapek v pravidelných intervalech několikrát za den. Je naprosto v pořádku, pokud novorozenec po porodu zhubne, za přirozený se považuje úbytek hmotnosti ve výši 10 % jeho porodní váhy.
  • Při tvorbě mléka jednoznačně platí pravidlo – jaká poptávka, taková nabídka. Časté přikládání miminka přispívá k rychlejší a větší tvorbě mléka. Čím častěji tedy budeš miminko k prsu přikládat, tím rychleji se laktace naplno spustí a její intenzita tě může překvapit doslova z hodiny na hodinu.
  • To, že je miminko dostatečně nakojené, ti dá najevo těmito signály:
    • Po nakojení usne a pokud ho netrápí žádné zdravotní problémy, prospí i dvě hodiny.
    • Kojení miminko ukončí samo, je spokojené a dokáže si před spánkem odříhnout.
    • Po příchodu z porodnice spotřebuješ nejméně 7 plenek, které miminko pročůrá nebo zašpiní stolicí.

Strava při kojení

  • Jednou z častých otázek je, jak se při kojení stravovat tak, aby miminko například nebolelo bříško. Strava by měla být v první řadě pestrá a vyvážená – kromě toho, že tvůj organismus začne produkovat mléko, budeš potřebovat dostatek živin i k tomu, aby ses zotavila z porodu. Určitě nejsou vhodné žádné redukční diety, přičemž jedinou výjimkou je, pokud ti už v minulosti diagnostikovali nějakou intoleranci. V takovém případě dané potraviny obsahující tyto složky dále vynechávej.
  • Určitě i ty uslyšíš, že během kojení bys měla jíst vše, co ti chutná a co ti samotné nezpůsobuje žádné problémy. Potraviny, na které může miminko přehnaně reagovat bolestí bříška, však zaváděj postupně a s odstupem jednoho až dvou dnů sleduj reakci dítěte. Patří sem například některé druhy zeleniny (zelí, květák a jiné), případně celá řada luštěnin. Vždy si dopřej jednu konkrétní potravinu a pozoruj, jak se bude projevovat na miminku.
  • Citrusy jsou samostatnou kapitolou a také je třeba je zavádět do stravy postupně. U miminka totiž mohou vyvolat alergii. Rozhodně však není důvod citrusy nebo jiné ovoce vynechávat po celou dobu kojení. Také je jez postupně s odstupem několika dní a sleduj reakci svého dítěte. Pokud se neobjeví žádné příznaky alergie, můžeš konkrétní ovoce jíst bez omezení.
  • Už v těhotenství můžeš v posledním trimestru začít užívat probiotika. Přes mateřské mléko budou poté přecházet k miminku, z čehož bude mít jen prospěch. V užívání probiotik můžeš pokračovat i po narození dítěte až do jeho odstavení.

Bylinky pro podporu laktace

Bylinky pro podporu laktace mohou pomáhat navýšit tvorbu mateřského mléka v případech, kdy je i přes pomoc laktační poradkyně a dodržování správné techniky kojení jeho produkce stále nedostatečná. Často se doporučují v situacích, kdy není možný dostatečný kontakt dítěte s prsem, např. v případě velmi předčasně narozených dětí nebo rozjetí laktace před adopcí miminka.


Problémy při kojení

Během kojení, ať už v jeho raných začátcích nebo po několika měsících, se může objevit několik problémů, a to jak na straně miminka, tak i matky. Většině komplikací se však dá předejít správnou přípravou na kojení a využitím služeb laktační poradkyně.

Problémy při kojení na straně miminka

  • Kvasinková infekce dutiny ústní – říká se jí také kandidóza úst, soor nebo moučnivka, přičemž většinou jde o problém matky i dítěte, kteří si tuto infekci navzájem „předávají“. U ženy se projevuje lesklým povlakem na bradavce a bolestí či mravenčením při kojení, u miminka zase bělavým povlakem na dásních, celé ústní sliznici nebo jazyku.
  • Kandidóza ústní dutiny u miminka způsobuje, že se nechce k prsu přisát. Pokud tento problém pozoruješ, je třeba navštívit pediatra, který tě poučí, jak ústa miminka ošetřovat, a poradí ti vhodné přípravky. V případě, že vnímáš kvasinkovou infekci i na své bradavce, určitě nevynechej návštěvu gynekologa.

Problémy při kojení na straně matky

  • Zánět prsu – tzv. mastitida – může se objevit v prvních dnech po porodu nebo klidně i po roce kojení. Často se vyskytuje jen na jednom prsu, ale výjimečné není ani to, pokud se objeví současně na obou. Prvními příznaky jsou celková slabost a pocit, jako by na tebe lezla chřipka, červený flíček ve spodní části prsu, problémy a bolest při kojení. Pokud máš podezření na zánět prsu, měla bys navštívit svého gynekologa a rozhodně bys neměla přestat ze zaníceného prsu kojit nebo odsávat mléko. Lékař zváží předepsání antibiotik, která zmírní zánět a nebudou mít vliv na kojení.
  • Ucpané mlékovody – můžeš se setkat i s pojmem retence mléka. Jde o stav, kdy se objeví bolestivé zatvrdnutí v oblasti prsu, které může být na dotek nesmírně citlivé a o něco teplejší než zbytek pokožky prsu. Ucpání mlékovodů vzniká tehdy, pokud je mlékovod zúžený nebo se z něj nedostatečně odsává mléko – ať už odsávačkou nebo samotným miminkem. Vytvoří se tak jakási blokáda, která komplikuje kojení a mamince způsobuje nepříjemné pocity. Pokud máš podezření, že by u tebe mohlo dojít k ucpání mlékovodu, neodkládej návštěvu gynekologa. Ten posoudí stav a doporučí vhodnou léčbu. Laktační poradkyně ti zase může dát rady, jak si co nejrychleji ulevit od bolesti a předejít opětovnému zablokování toku mléka.
  • Bolestivé bradavky – nejčastějším problémem je tzv. ragáda bradavky. Jde vlastně o drobnou prasklinku, která může, ale nemusí být viditelná. Projevuje se ostrou bolestí po přisátí miminka, případně krvácením. Jejím důvodem je špatná technika kojení a nesprávné přisátí dítěte. Jak se vypořádat s ragádou a přitom nepřestat kojit, ti poradí laktační poradkyně.

Bolavé bradavky při kojení

Bohužel, bolest bradavek při kojení vůbec není výjimečná. Především na začátku šestinedělí se s tímto problémem čerstvé maminky setkávají poměrně často. Proč bolest bradavky vzniká, jaké může mít příčiny a jak ji odstranit? Je pravdou, že povede k předčasnému odstavení miminka? I o tom si můžeš přečíst v našem článku.


Co když kojit nemůžu nebo nechci?

  • Ačkoli na tebe budou po porodu ze všech stran vyskakovat informace o důležitosti a výhodách kojení, přesto se můžeš dostat do situace, kdy kojení možné nebude. Mnoho laktačních poradkyň tvrdí, že kojit může každá žena, ale praxe je často jiná a tato slova mohou zranit každou čerstvou maminku, která se o kojení, rozběhnutí laktace a správné přisátí miminka marně dlouhodobě snaží.
  • Pokud patříš mezi ženy, které už v těhotenství vědí, že kojit nechtějí, je to jen a jen tvoje rozhodnutí, za které by tě nikdo neměl soudit. Důvodů může být mnoho – pracovní povinnosti ihned po šestinedělí, otec, který zůstane s miminkem na rodičovské dovolené, nebo samotné kojení ženě způsobuje nepříjemné pocity.
  • Ať už je příčina jakákoli, věz, že pokud nebudeš kojit, neznamená to, že jsi špatná matka. Dnes je na trhu mnoho umělých mlék, která dokonale pokryjí potřeby dítěte, a společný kontakt, který byste zažili při kojení, si můžete vynahradit i při jiných činnostech.

Alkohol, kouření a léky během kojení

  • Alkoholické nápoje přecházejí do mateřského mléka, a proto se požívání alkoholu skutečně nedoporučuje. V případě, že bys opravdu neodolala a čekala tě například oslava, rozhodně dítě bezprostředně po požití alkoholu nekoj. Mléko si do zásoby odsaj pro miminko ještě předtím, než se napiješ, a stejně tak si ho odsaj i několikrát poté, co alkohol požiješ, a takové mléko vylij. Cílem je „přeskočení“ alespoň jednoho kojení, než miminko znovu nakojíš přímo z prsu.
  • Kouření také není během kojení vhodné, a to především z důvodu, že miminko bude vnímat cigaretový kouř z tvých vlasů, oblečení a pokožky. Protože se fixuje na přirozenou vůni tvého těla, není to pro něj příjemný zážitek. V tomto ohledu by bylo dobré edukovat i tatínka – dítě je vystaveno škodlivinám a nepříjemným pocitům při kontaktu i z jeho strany.
  • Drtivá většina léků neprošla klinickým testováním na vzorku těhotných žen, a proto si v příbalovém letáku můžeš přečíst, že se ženám nedoporučují. O jakémkoli užívání volně prodejných léků během kojení se poraď se svým lékařem nebo lékárníkem. Mnoho analgetik obsahujících účinné látky paracetamol a ibuprofen lze užívat i během kojení. O ostatních skupinách léků, které jsou na předpis, rozhoduje lékař na základě tvého aktuálního zdravotního stavu.

Video: Vše co jste chtěli vědět o kojení.

Rozhovor s odborníkem: Mgr. Radka Jakubová - laktační poradkyně

V rozhovoru s Mgr. Radkou Jakubovou zaznělo:

00:00 Úvod.
00:15 Představení hosta a tématu.
00:49 Co je to kojení?
01:22 Kdy vzniká mateřské mléko a jak se mění jeho složení po delší dobu kojení?
01:49 Co je to kolostrum?
01:58 Z čeho se skládá mateřské mléko v prvních dnech a týdnech po porodu?
02:14 Může mít žena slabé mléko?
03:10 Kojení a vpáčené bradavky.
04:02 Jak se na kojení připravit během těhotenství?
04:32 Co je nejdůležitější pro bezproblémové kojení?
05:50 Jak často a jak dlouho kojit?
06:35 Proč je kojení důležité?
07:09 Proč je kojení důležité pro ženu?
07:34 Jak rozeznat, kdy už kojení nestačí a je třeba dokrmovat umělým mlékem?
08:00 Jak zjistit, že má žena dostatek mléka a miminko není hladové?
09:48 Jaké pomůcky na kojení existují?
11:10 Které pomůcky ke kojení se nedoporučují?
11:59 Co jsou to ragády a jak si s nimi poradit?
13:40 Mastitida (zánět prsu) jako komplikace kojení.
15:07 Může se kojit i když je maminka nachlazená a užívá léky?
15:45 Co konzumovat, aby bylo mateřské mléko pro děťátko co nejvýživnější?
17:06 Ovlivňují bylinky na podporu laktace tvorbu mléka?
17:58 Kdy je vhodný čas na odstavení dítěte? Jak na to?
19:11 Shrnutí a rady na závěr.


Mohlo by tě zajímat

Bojkot kojení

Tvoje miminko najednou odmítá prs a ty nevíš, co se děje? Bojkot kojení může být frustrující, ale nemusí znamenat jeho definitivní konec. Příčiny mohou být různé – růst zoubků, nemoc, změny v prostředí nebo zvýšená citlivost miminka na podněty. Důležité je pochopit, co se děje a jak reagovat, abyste toto období zvládli s co nejmenším stresem. Jak bojkot rozpoznat, jak na něj reagovat a co můžeš udělat, aby sis kojení udržela? V tomto článku se podíváme na osvědčené tipy, které ti pomohou překonat tuto náročnou fázi a podpořit miminko v návratu ke kojení.

Kojení předčasně narozených dětí

Kojení předčasně narozených dětí, tedy miminek, která se narodila dříve než ve 38. týdnu těhotenství, je snad ještě přínosnější než kojení dětí donošených. Nedonošená miminka dokonce lépe koordinují sání a dýchání při kojení, než při sání z láhve. Kojení je pro ně i méně stresující a při správném přisátí méně namáhavé, než sání z láhve. Miminka pouze reagují na tok mléka, pokud je pomalý (při nízké tvorbě mateřského mléka, špatném přisátí), často usínají, pokud je rychlý (při dostatečné tvorbě mateřského mléka, správném asymetrickém přisátí, používání techniky stlačování prsu), tak pijí, dokud nejsou sytá. Laktace maminky se ale může hůře rozvíjet kvůli krátké době těhotenství či špatné funkci placenty, následkem čehož bývá nižší nárůst mléčných žláz a jejich výstelky než při porodu v termínu. Negativní vliv na produkci mateřského mléka má i stres, strach o život dítěte a oddělení mamiminky od miminka.

Péče o novorozence

První týdny s novorozeným miminkem mohou být značně náročné. Aby také ne, jde o velkou změnu pro všechny členy domácnosti. Navíc naplnit potřeby uzlíčku, který ještě neumí říct, co všechno potřebuje, mnohdy není jednoduché. Pojď si tedy přečíst, jak se na první měsíc s ním připravit, co všechno pořídit, jak bude možná vypadat spánek tvého miminka, kdy ho vzít na první procházku a zda mu třeba stříhat nehtíky už v šestinedělí... a řadu dalších praktických informací.

Zdravotní problémy novorozence

Po příchodu z porodnice domů jsi postavena před nelehký úkol – najednou se musíš postarat o malého človíčka, který s tebou nedokáže otevřeně komunikovat. Zvláště jde-li o tvé první miminko, může tě tato zodpovědnost vystrašit. Jaké symptomy u děťátka sledovat, jak si poradit s banálními komplikacemi a kdy vyhledat lékaře? Pojď se spolu s námi podívat, jak poznáš, že děťátko trpí kolikou, jaké kožní problémy se na jeho tělíčku mohou objevit a na další informace, které se ti mohou při péči o novorozence hodit.

Šestinedělí

Šestinedělí představuje nesmírně křehké období, pro které je příznačné množství změn a novinek. Čerstvá maminka se musí co nejrychleji sžít se svou novou životní rolí, což jí nemálo ztěžují fyzické a psychické změny, kterým je vystavena. Čím tě může šestinedělí překvapit a jak se na něj připravit? Co přinese tobě, ale i miminku? Pojď si o tom přečíst víc!

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách se spojují uživatelky, které mají něco společného. Seznámíš se zde s maminkami, které právě řeší stejné záležitosti, problémy a situace jako ty.
  • Odborné poradny
    • Máš otázku, na kterou neumíš najít srozumitelnou a jasnou odpověď? Zeptej se některého z našich odborníků v Poradnách. Jsou zdarma a nabízejí možnost anonymity. Například: Odborná laktační poradna

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce