Hlenová zátka (lat. Operculum) je zátka, která se vytváří během těhotenství24. Tato zátka vyplňuje a utěsňuje cervikální kanál děložního čípku a ochraňuje plod v děloze3 před bakteriemi. Nepropustí dovnitř žádné bakterie, infekce a ochraňuje děložní čípek před poraněním. Spolu s plodovými obaly tak tvoří ochranu proti inkfekci plodu.
Hlenovou zátku tvoří hustý hlen, který tvoří účinný uzávěr děložního čípku. Před porodem29 se uvolňuje a bezbolestně vychází přes pochvu. Hlen je produkován děložním čípkem. Krček dělohy je v průběhu těhotenství obvykle pevně uzavřený a chráněný právě tímto hlenem.
Děložní čípek je část děložního hrdla, která vede do pochvy. Krček produkuje hlen neustále i mimo těhotenství, mění se však jeho konzistence a množství. Hlen na začátku menstruačního2 cyklu působí většinou jako bariéra pro spermie. Během plodné fáze menstruačního cyklu se mění konzistence a urychluje průchod spermií přes děložní hrdlo dovnitř. Hlen během plodné fáze dokonce zlepšuje životnost spermií uvnitř dělohy.
Více o děložním čípku naleznete v hlavním článku Děložní čípek.
Hlenová zátka a její vzhled během těhotenství
Za normálních okolností je hlen čirý, hustý a lepkavý. Zátka se před porodem může uvolnit v celku nebo v podobě zvýšeného vaginálního výtoku7 během několika dní. Hlen může být s nádechem hnědé, růžové nebo červené barvy.
Někteří autoři přirovnávají hlenovou zátku k hlenu, který je přítomen v nose během silné rýmy9.
Hlenová zátka obsahuje velké množství antibakteriálních látek, např. imunoglobuliny a antimikrobiální peptidy. Mezi další antimikrobiální látky v hlenu patří: lysozym, laktoferin a neutrofily. Antibakteriální účinek hlenu byl prokázán proti následujícím baktériím: Streptokoky2 skupiny B, Escherichia Coli, Candida albicans.
Ke konci těhotenství se může do hrdla dělohy uvolnit malé množství krve, protože děložní hrdlo se začne postupně otevírat a roztahovat. Při otevírání děložního hrdla se mohou potrhat drobné krevní cévky, což způsobí zabarvení hlenové zátky do červena. Proto není potřeba se nijak znepokojovat, pokud se při odchodu hlenové zátky objeví malé množství krve.
Hlenová zátka a její odchod
Hlenová zátka může odejít najednou nebo i po kouskách. Silné krvácení3 při odchodu hlenové zátky je lepší konzultovat s lékařem.
- těhotná žena si nejčastěji všimne odchodu hlenu po toaletě, při utírání se. Někdy si odchodu zátky nevšimne kvůli tomu, že hlenová zátka odejde v podobě silnějšího vaginálního výtoku během posledních týdnů těhotenství13.
- hlenová zátka může odejít během vaginálního vyšetření7 před porodem. Lékař při kontrakcích33 kontroluje na kolik centimetrů je otevřené děložní hrdlo. Během tohoto vyšetření lékaři někdy zůstane hlenová zátka na rukou.
- hlenová zátka se může uvolnit po pohlavním styku58. Při pohlavním styku se může narušit tkáň kolem děložního čípku, což způsobí mírné roztažení děložního krčku zejména tehdy, když se blíží termín porodu74. Ženy to nejčastěji zaregistrují jako drobné krvácení po pohlavním styku.
- někdy se stane, že hlenová zátka odejde spolu s plodovou vodou6 během porodu.
Odchod hlenové zátky neznamená, že těhotná žena začne hned rodit. Je to znak postupného otevírání děložního hrdla. Zátka může odejít i několik dní před porodem. Je to však znamení, že se tělo pomalu a postupně připravuje na porod. Mezi odchodem hlenové zátky a samotným začátkem porodu může být i několik dní nebo týdnů. Některým ženám odejde hlenová zátka až během druhé doby porodní.
Pokud se v hlenu objeví jasně červená krev ve velkém množství nebo krev tmavá, je třeba navštívit lékaře.
Po odchodu hlenové zátky je plod chráněn před bakteriemi plodovým vakem.
Rozdíl mezi hlenovou zátkou a plodovou vodou
- plodová voda2 je tekutá, průsvitná, někdy může být i nazelenalá. Má nasládlou vůni.
- hlenová zátka vypadá jako hlen, který může být i tekutý, ale stále má vzhled hlenu.
Shrnutí důležitých údajů o hlenové zátce
- odchod hlenové zátky je normální jev, který se vyskytuje v každém těhotenství. Problém však nastává v případě, kdy žena pociťuje kontrakce nebo začne krvácet.
- odchod hlenové zátky není známka toho, že začíná porod.
- porod je definován jako pociťování pravidelných a bolestivých kontrakcí a prasknutí plodové vody. Definice porodu není tehdy, když odchází hlenová zátka.
Příznaky blížícího se fyziologického porodu
- dítě7 v děloze poklesne dolů36, žena si toho všimne jako snížení tlaku pod hrudním košem a následně se jí usnadní dýchání.
- změny na děložním čípku.
- zkracování děložního čípku.
- dilatace děložního krčku - otevření. Krček se postupně otevírá, otevření se měří v cm od 0 - 10 cm.
- lehké špinění3. Poševní výtok může být růžový nebo s příměsí krve s postupným odchodem hlenové zátky. Při odchodu hlenové zátky není zapotřebí jít hned do porodnice24, naopak se doporučuje čekat na odchod plodové vody nebo na začátek kontrakcí.
Více o špinění v těhotenství najdete v hlavním článku Špinění v těhotenství3.
- odtok plodové vody6. Plodový vak je membrána naplněná tekutinou, která chrání dítě v děloze. Plodová voda může odtéct před porodem nebo během porodu. Pokud se poruší plodový vak a porod nezačíná, hrozí riziko infekce. Lékař se tehdy snaží po 24 hodinách od odtoku plodové vody vyvolat porod85. Většina žen nejprve pociťuje kontrakce a až později dojde k odtoku plodové vody. Plodová voda je čirá, při jiném zbarvení je třeba vyhledat lékaře. Hnědé nebo zelené zbarvení plodové vody způsobuje mekonium - to je první stolice miminka. Mekonium bývá obvykle vylučováno miminkem až po porodu, může však dojít k vyloučení i před porodem. Je to nebezpečná situace, neboť dítě může vdechnout kousky mekonia, což může způsobit blokaci dýchacích cest. Dítě v děloze tak nemá dostatek kyslíku.
Pro více informací o odtoku plodové vody přejděte na hlavní článek Odtok plodové vody6.
- kontrakce33. Během těhotenství žena může pociťovat příležitostné falešné kontrakce, tzv. Braxton- Hicks kontrakce40 - lidově řečeno poslíčky. Při počínajícím porodu jsou kontrakce pravidelné a stále silnější. Kontrakce začínají jako tlumená bolest v oblasti kříže. Je důležité měřit časový interval kontrakcí. Do porodnice stačí přijít, jestliže interval kontrakcí bude 5-ti minutový. Pravé kontrakce trvají 30 - 90 sekund a nedají se zastavit. Falešné kontrakce se dají zastavit při změně polohy nebo odpočinku.
Těhotná žena by měla při těchto projevech jít do nemocnice. Někdy se objeví komplikace, kdy si žena myslí, že se blíží porod. Jde však o vážný stav, kdy je třeba ihned vyhledat lékaře.
Více o falešných a pravých kontrakcích naleznete v článcích Poslíčci40 a Kontrakce33.
Pro více informací o příznacích porodu přejděte na článek Příznaky porodu21.
Komplikace, které mohou nastat před porodem
Více o hlenové zátce na modrykonik.cz
Použité zdroje
- http://www.naseporodnice.cz/
- http://www.huggies.com.au/pregnancy/care/mucous-plug/
- http://en.wikipedia.org/wiki/Cervical_mucus_plug
- http://www.babycenter.com/0_signs-of-labor_181.bc?showAll=true
- http://tehotenstvo.rodinka.sk/rodime/porod/hlienova-zatka/
- https://web.archive.org/web/20150918093857/http://www.parenting.com/article/how-cervical-mucus-he...
- http://www.researchgate.net/publication/11263625_Antimicrobial_factors_in_the_cervical_mucus_plug