Nevím si rady...

elis1987
5. kvě 2024

Zdravím všechny předem se omlouvám že to bude delší ale nevím si rady.
Vysvětlení situace
Je mi 37let pracují jako pečovatelka v domově pro seniory mám doma už 4 děti z předchozího manželství které po 12 letech skončilo rozvodem nyní mám partnera 3 roky jsme spolu malé skvělý vztah jak my tak i s dětmi /dvě mladší mu říkají tati samy o sobě/ přítel děti nemá a hrozně si dítě přál tak se stalo a jsem těhotná. V březnu jsem měla doma úraz a zlomila jsem si rameno v krčku nastipla klíční kost a pár žeber. Začátkem dubna jsem zjistila těhotenství zatím jsem stále na neschopence z ramenem minimálně do konce května to mě i končí rehabilitace. V zaměstnání o těhotenství už staniční ví. Klidně mě vezme od 1.6 do práce ale musela bych prý podepsat nějakou změnu smlouvy kde budou vyloučeny noční směny a i nový platební výměr /který předpokládám bude nižší/ moje gynekoložka mě úplně v takové práci nevidí ráda no v podstatě mě hned nabídla neschopenku protože ji ta práce nepřijde úplně vhodná /věk už mám za sebou u nevydařené těhotenství v loňském roce/ a sama nevím zda bych tu práci vůbec zvládala ale chtěla jsem jít aspoň na prázdniny kvůli vychazkam vzhledem k dětem asi nechci celé prázdniny trávit doma s pár hodinama možností jít se aspoň projít.
Otázky
Jak je to finančně při dlouhodobé neschopnosti? Nikdy jsem nebyla doma déle jak 2 tydny.
Vyplatí se jít do práce na 3 měsíce za nižší plat nebude se pak z nižšího platů počítat mateřská a následná neschopenka od září?

ladyhacek
5. kvě 2024

Nižší plat na mateřskou se ti bude počítat.
Případně neschopenky máš vycházky 6hod. Takže na nějaký výlet ok
My byli tenkrát s mladším v mirákulu. Máme to teda 45min cesty. A stačilo.

jiss
5. kvě 2024

@elis1987 jestli máte smlouvu na dobu neurčitou, tak mně přijde, že se Vás snaží ojebat na penězích. Noční těhotná nesmíte dělat tak jak tak, nevidím důvod, proč by kvůli tomu byla nutná změna smlouvy.

elis1987
autor
5. kvě 2024

@jiss mám smlouvu do konce července příštího roku ona nám dala smlouvu na půl roku pak na rok a půl teď mám na 3 a až pak bych dostala na dobu neurčitou. Takže vlastně vůbec nevím jestli mě pak smlouvu dají jestli nebudu hledat znovu

j.a.n.i
5. kvě 2024

@jiss Těhotná noční dělat smí... Pouze pokud nechce, tak je zaměstnavatel povinen ji převést pouze na denní a žádný nový výměr k tomu není potřeba.

elis1987
autor
5. kvě 2024

@j.a.n.i aha já jsem myslela že nesmím. Ale asi bych nechtěla jsem na noční sama na 42klientu ve dne jsme 3 a sestra je to celkem zahul.

krisstina93
5. kvě 2024

Tak mateřskou ti nižší plat sníží no, ale osobně na tu PN šla, delala sem stejnou práci a stejně sem tam vydržela tak dva měsíce a pak sem šla radši na neschopenku, porad sem se nervovala koho kde špatně zvednu apod, nestalo mi to za to. Vycházky teda byly otravne, mě to naštěstí vyšlo na zimu, takže sme tak jako tak netravili venku cele dny. Ale mas 6 hodin denně, když si to nastavis rozumně, tak i nějaký výlet stihas.

j.a.n.i
5. kvě 2024

@elis1987 Jo, tak když jsi tam sama, tak to chápu, ale zas jsou práce, kde je naopak noční klidnější a pak na nich těhotná třeba zůstat chce.

j.a.n.i
5. kvě 2024

@krisstina93 No, 6 hodin denně je maximum, nikoliv automaticky nárok.

barulina
5. kvě 2024

@jiss těhotná smí dělat nocni

lilith_90s
5. kvě 2024

@elis1987 kdyz budes marodit dele jak 3 mesice, tak se ti pak bude vyplacet nemocenska 70%, takze byt tebou bych si spocitala kolik budes mit cca na PN a kolik ti chcou nabidnout v te praci. Ale uprimne, ja osobne bych volila radeji PN, vychazky 6h staci, clovek si je muze nechat u lekare rozlozit tak, aby mu to vyhovovalo (stihl vse co pred den potrebuje zaridit + nejaky vetsi casovy blok treba na vylety.) .. take jsem musela ted jit na PN, vychazky nam 13-19h a musim do zacatku srpna vydrzet, taky nejsem nadsena, ze pres leto budu muset byt dopoledne zavrena v byte, ale co se da delat, porad lepsi takto nez nic 🤷🏻‍♀️
Ja se uklidnuji tim, ze lepsi byt v klidu doma a mit aspon 6h, nez byt ve stresu nebo s rizikem vaznych problemu a pak muset jen lezet..

janule0123
5. kvě 2024

@elis1987 nechci kecat blbosti, ale ještě si to prover- kvůli charakteru práce ti PN lekar dat nesmí, pokud práce není vhodná pro těhotnou- musí te preradit na pozici, která je vhodná a nějak se tam řeší dorovnani příjmu … pokud te neumi preradit na praco vhodnou pro těhotnou- tak pak bys mohla byt doma za peníze, ale bez omezení vychazkama, tak si to pozjistuj a nastuduj😃jako nedokážu si představit jako “pokrocilejsi” těhotná manipulovat s méně pohyblivyma lidma.. čemuž se asi nevyhnes ..nevím teda jak je tvoje práce vhodná/nwvhodna pro těhotnou…

adelisss
6. kvě 2024

Ideální by bylo, kdybys měla pojištěnou dlouhodobou pracovní neschopnost. Což ale asi nemáš...
Pokud tě zaměstnavatel přeřadí na méně placenou práci kvůli těhotenství, jde zažádat o dorovnání platu.
Jinak v případě neschopenky mi můj gynekolog tvrdil, že mi klidně může nemocenskou přepsat na týden třeba k rodině (ale jen na území ČR). Tam bych musela taky dodržovat vycházky.

j.a.n.i
6. kvě 2024

@adelisss No, i kdyby měla, pojišťovny si to celkem hlídají a většinu neschopenku v souvislosti s těhotenstvím mají ve výlukách.

lilith_90s
6. kvě 2024

@j.a.n.i je to tak, pojistovny opravdu maji tehotenstvi ve vylukach, tudiz se na PN s rizikovym tehotenstvim neda uplatnit pripojisteni PN a nasledne plneni. Takze toto bohuzel reseni neni 🥲

adelisss
6. kvě 2024

@j.a.n.i Třeba Mutumutu nemají těhotenství ve výlukách, ale je tam čekací doba 8 měsíců před vyplacením pojistky. A maximálně vyplatí myslím 30 dnů nemocenské. To si člověk musí u každé pojišťovny nastudovat.

j.a.n.i
6. kvě 2024

@adelisss Tak pokud vyplatí max 30 dnů, tak to jako celkem výluku beru 😀

suzanna123
6. kvě 2024

@elis1987 tady si to nastuduj, mají i online poradnu
https://www.aperio.cz/clanky/tehotna-zamestnank...

elis1987
autor
6. kvě 2024

@janule0123 uprime podle mě vhodná opravdu není ale dle zákona žádné omezení nemám můžu dělat noční můžu dělat 12tky. Těhotenství je z části rizikové díky věku a předchozích potratech. Každopádně se to vyřešilo asi samo. Staniční mi dnes volala ať raději zůstanu na té neschopence. Že vrchní to úplně nevidí ráda že bych to dělala že by si pak všichni vyčítali kdyby se něco stalo. Tak si hold teď udělám konečně po 2 letech "dovolenou" na rok

elis1987
autor
6. kvě 2024

@lilith_90s ano těhotenství mám ve výjimce pojištěna jsem teď jsem na neschopence z ramenem po úraze do konce května pak to převezme gynekoložka ale rameno mi doktor klidně ještě o měsíc prodlouží protože rehabilitace a vše a hlavně to rameno samo o sobě opravdu ještě není úplně fajn porat to bolí jak čert a hybnost je na 30% zatim

suzanna123
6. kvě 2024

@elis1987 koukni se na to Aperio - samozřejmě, že dle zákona máš omezení a 12 ti určitě doktor nedoporučí, což zaměstnavatel musí respektovat. A pokud ti to nejsou schopni umožnit, je to překážka na jejich straně a nemají aabsolutně nárok tě hnát na neschopenku

j.a.n.i
6. kvě 2024

@elis1987 No, noční dělat můžeš, pokud chceš... Pokud ne, musí té přeřadit na denní a záda se o dopláceni toho, o co bez nočních přijdeš. To samé s dvanáctkami.