Můžete napsat tipy, jak přežít MD a nezbláznit se?

bmichelle
30. lis 2014

Ahoj, můžete prosím napsat nějaké nápady, jak si udržujete během mateřské "dovolené" dobrou náladu?
Z čeho čerpáte energii?
Na co se těšíte?
Vymýšlíte si nějaké drobné radosti nebo dárky? Jaké?
Předem děkuji všem za nápady.

hanivasi
1. pro 2014

@bmichelle energii čerpám z každého úsměvu mého miminka. Těším se na každé ráno, až se probudíme a malý se na mě začne smát. Jednoduchá rada - miluj své miminko, buď spokojená, a miminko bude taky spokojené.

eldrag
1. pro 2014

@bmichelle nezastavam tak uplně nazor, že po porodu se stavaš matkou a jen matkou, zachovej si nejaký koníčky, kamarády, najdi si neco nového co pujde skloubit s miminem... ja hačkuji, a různě tvořím, protože to jde kdykoliv odložit a jít hasit "domácí požár". Také se snažím obrážet různé akce co zajímají mě, výstavy atd... syna to většinou také zaujme, ikdyž to neni detská akce. Proste nejdi si neco kde budes ty sama sebou a ne matkou 🙂

osicenka
1. pro 2014

Možná je to o tom, si MD chtít prožít a ne přežít 🙂 Jasný, někdy mi to taky přijde stereotypní, ale užívám si každý den s malým, vždyť ten čas tak děsně letí 🙂 A odreagovat se jezdím do školy, studují dálkově vš, takže většinou se těším tam.

elvira
1. pro 2014

No, občas si udělat radost - třeba si koupit nějakou maličkost, občas si vymezit čas jen sama pro sebe - třeba cvičení, kafe s kámoškou...
Snažit se dělat i malé změny.a nepodlehnout stereotypu víc, než je nutné.
Připustit si, že jsem člověk nedokonalý, někdy unavený, někdy protivný...
Takže co nejvíc si tu mateřskou zpříjemnit, i když je to někdy na palici, nakonec ty tři, nebo 4 roky utečou a nakonec budete vzpomínat se slzou v oku. 😉

kocour1
1. pro 2014

Ahoj, já si například píšu blog...vždy, když už mám pocit, že nedělám nic jiného než utírám, převlékám, přebaluji, opět utírám a opět převlékám, tak si sednu k PC a vypíšu se z toho🙂...tady je odkaz, kdyby se chtěl někdo podívat: http://materskadovolena.blogspot.cz/

bmichelle
autor
9. pro 2014

Děkuji všem za nápady.
Dívám se, že to tady usnulo, tak píšu něco za sebe:
- sport (jakýkoliv, kdykoliv, jakmile je to možné) 😀 i domácí jóga s dítětem na koberci je psina
- koníčky
- výlety do přírody - i s kočárkem nebo dítkem v nosítku se toho dá spousta projít
- HUMOR, humor a humor, nadhled a opět (pro změnu) HUMOR
- zkusit něco nového
- mít se na co těšit - miniodměny jako dospělácký večer u vína, pokec s kámoškou
- já i částečně pracuju a trochu se snažím rozvíjet ve své profesi - aneb člověk se učí celý život 😀 😀 😀

bmichelle
autor
9. pro 2014
annaluciapetrzel
9. pro 2014

@bmichelle castecne pracovat, pkd te teda tva prace bavi 🙂

bmichelle
autor
9. pro 2014

@annaluciapetrzel ono to asi vyznělo, že dělám kdovíco, ale prostě učím, teď velmi nepravidelně, prostě když něco potřebuje nějaká kolegyně nebo bývalý student, tak pomáhám, radím, vymýšlím, jak co udělat, aby učení dětem líp lezlo do hlavy a tak. Když jsem byla v práci, měla jsem mozek v plných obrátkách a občas z něj nešlo nic vydolovat. Na MD se mi hlava čistí a občas z ní docela rychle vypadne nějaký dobrý nápad. Občas i nečekaně - třeba nějaká básnička, písnička nebo obrázek na probírané učivo.

bmichelle
autor
9. pro 2014

Ještě mě napadlo něco ulítlého, co dělám a co mi (většinou) zvedá náladu.

Kdykoliv jdu kolem zrcadla, usměju se do něj. Teď kolem něj většinou kráčím s dítětem v náručí, tak se na sebe zubíme oba. Nejradši mi teď kouká přes rameno a hledá, kde zrcadlo je - je ve věku, kdy považuje hru "kuk" za skvělou zábavu.

Po probdělé noci je sice úsměv krapet křečovitější, ale beru to tak, že každý pokus se počítá. 😀
Když je den pod psa, zkouším různé úsměvy, i křivé a nepovedené a většinou se pak aspoň zasměju sama sobě.

bmichelle
autor
9. pro 2014

@eldrag Dobrý názor, taky tvořím a taky si připadám jako hasič, ale nenervuju se s každou blbostí. S mrňousem jsem obrazila i pár muzeí, ale nejlepší jsou na to dny, kdy bývají vstupy volné, protože nikdo neví sekundy, kdy se dítě začne dožadovat kojení, přebalení atd. a kdy je nutný úprk z akce, která zajímá zjevně JENOM mě 😀

eldrag
10. pro 2014

@bmichelle já si teda stále jako mama napřipadam, :D jsem ten typ zastydlého pubertáka a sama nejsem perfektni , tak to neočekavam ani od svého potomka 🙂 je pravda, ze co jde si ulehčim abych (jak píší výše jine maminy) si mateřství užila a nejen přežila, ikdyž o přežití mnohdy jde. 😉

nonacek
10. pro 2014

@bmichelle choď jsem mezi nás,tady si vzdy něco najdeš😉😉😉😉

mon_88017
10. pro 2014

@bmichelle mně už pomalu dochází jak elán, tak humor, takže je nejvyšší čas začít zase hulit 😀 Ne, jediný, co mě fakt nabíjí, tak je odložit mimino na půl dne a jet autobusem do města, abych viděla lidi 😀 A jestli se někdy přes den dojdu v klidu vys*at, tak budu úplně nejnabitější a nejšťastnější osoba na světě 😀 😀 😀 😀

mysicka_lb
10. pro 2014

Ahojky, my už jsme si psaly, máme stejně staré děti a jsme ze stejného města, tak si myslím, že můžeme čerpat energii i ze společných setkání🙂

Jinak já se snažím žít co nejvíce jako v době, kdy jsem dítě neměla. Dělat to, co mě bavilo tehdy, i s dítětem. A ulehčit si nějakým způsobem činnosti, které mě nebaví. Jsme s manželem nadšení hráči deskovek a po narození malého se herní sešlosti akorát přesunuly z hospody k nám domů. Dvakrát týdně mám tedy večer o zábavu postaráno a vlastně i přes den, protože musím uklidit a připravit občerstvení. K tomu dálkově studuju učitelství a budu teď i na malý úvazek učit, takže mi doufejme ani mozek nezakrní. No a jinak se snažím hodně koukat na filmy, chodit do města a do obchodů (oboje lze i s malým), družit se s lidmi. Nejvíc mě trápí, kolik kamarádek se na mě už po zjištění těhotenství vykašlalo. A i ty, co mi zůstaly, smýšlejí tím stylem, že mi vyprávějí, jak chtěly jít tam a tam, ale odpadli jim lidi a nemohly. Mě se ovšem ani nezeptaly, jestli bych nešla....

misar91
10. pro 2014

na začátku jsem dala malýho tatínkoj a zalezla si na hodku do koupelny,horká vana,pěkně se nalíčit,učesat a vyšla jsem jako nový člověk s dobrou náladou 🙂 ted už malýmu je rok a vymýšlí takový bejkárny že se tomu musím furt smát a jsem plná energie jen ho vidím....ale jako každá mamka potřebuju i svůj čas.cvičení a dvojka vína s kámoškou je relax jak má být 😉

bmichelle
autor
10. pro 2014

@misar91 Tohle je skvělé připomenutí. Co zmizely těhotenská kila, konečně se vejdu do svého oblečení! A ta nádhera - dát si vanu, učesat se a trochu nastrojit! Mrňous už konečně permanentně neublinkává a nepokakává se skrz všechno i na mě, tak tu vanu atd. musím přes manžela prosadit častěji 😀 😀 😀
Díky za tip!

kamino
10. pro 2014

Ja zacala fotit. To mi dava silu a energii. Z konicka se pomalu stava kun a naplnuje me to.

bunny123
10. pro 2014

@mysicka_lb Taky studuji učitelství 🙂 Další rada tedy zní, dálkově studovat. To člověk hned přijde na jiné myšlenky 😀

bunny123
10. pro 2014

@bmichelle Ani nemluv s tím blinkáním... Já 6m měla pocit, že nedělám nic jiného než že peru, žehlím a převlíkám bodýčka a bryndáky. To byla teprve pakárna. Co to zmizlo, konečně si to užívám se vším všudy 🙂

zuzik24
10. pro 2014

Ahoj, já už jsem na mateřský a rodičovský šestým rokem a někdy je to hodně vysilující. Děti jsou ve věku, kdy si spolu už hezky hrají, ale zároveň si dělají naschvály a tak to tu někdy vypadá jak ve zvěřinci. Kde čerpám sílu? Každý den se těším až večer všichni usnou a já si pustím do uší hudbu na plný pecky, tancuju si v kuchyni u přípravy jídla, pak si tady hezky uklidím a užívám si ten pohled na obývák, kuchyň bez toho aniž bych šlapala po panáčcích a legu. Jsem noční pták, takže chodím spát kolem jedné v noci a mám tudíž každý den tak pět hodin jen pro sebe. Pravda, uklízím, vařím, ale v klidu bez řešení problémů typu, že Fíla vzal Verunce růžovou fixu apod. Takže si to de facto užívám. Když douklízím pustím si zpětně něco, co mě přes den zaujalo v TV a na co nebyl klid. Nebo si pustím DVD, naliju vínko. Někdy zajdu ke kamarádce nebo na kafíčko, někdy na diskošku, protože i když je mi už 30, pořád mám v sobě tu svobodnou holku, co chce aspoň občas na rodinný život zapomenout a jít pařit až do rána 😀 😀 😀 Svou rodinu bych nikdy za nic nevyměnila, aby to tak nevyznělo, jen potřebuji někdy vypnout 😀 Aktuálně mi dává energii příprava Vánoc, na ty se neskutečně těším 😀

bmichelle
autor
11. pro 2014

@zuzik24 Prima nápady! Mrňous zatím moc spát nechce, ale pustím si něco nového do sluchátek, až budu venku s kočárkem a disco jsem včera udělala i s kojencem v náručí. HUDBA!!! Dobrý nápad! Palec nahoru!
😀 😀 😀

bmichelle
autor
11. pro 2014

@bunny123 To jsem ráda, že nejsem samotná! U nás to nejhorší pokakávání a blinkání s příkrmy skončilo, ale fakt mě točila máma, která pořád telefonovala, jakže si to své mateřské "volno" užívám. Asi si myslí, že celé dny rozjímám s nohama nahoře a hrnkem kafe a rozkošné miminko roztomile spinká 😀 ha ha můj čertík objevitel je stále v akci, svět je plný zajímavých dobrodružství a on se asi v bříšku vyspinkal dosyta na celé dětství dopředu. Držím palce!

bmichelle
autor
11. pro 2014

@kamino focení je skvělý nápad! Oceňuju, že se s tím hlavně nenadělá nepořádek doma držím palce máš nějaké zkušenosti s fotoknihami - kde si je příp. necháváš dělat?

kamino
11. pro 2014

@bmichelle Počkej - nedělá ? Já mám z obýváku atelier 🙂 Takže dělá a velký 🙂 Fotoknihy nechávám dělat v Bontia - zatím asi nejlepší.

jamia
11. pro 2014

Já mám velmi hodné miminko, takže i po splnění všech povinností mám dost volného času. MD beru jako výjimečný čas, kdy se můžu pustit do věcí, které jsem dřív ze zaneprázdněnosti odkládala. Začala jsem se učit španělsky, učitel jezdí ke mně domů. Hlásím se "na stará kolena" na dálkové studium VŠ. Cvičím každý den jógu, abych si mohla v budoucnu udělat lektorský kurz. Zkouším nové recepty, protože ráda vařím. Zároveň trochu pracuju. Zařekla jsem se, že se ze mě nestane taková ta "mamyna" v teplácích, která zná jen prachovku a pískoviště, tak snad mi to vydrží, až malá začne lézt a chodit, natož až k ní přibidou sourozenci 🙂

polaks
11. pro 2014

Ja som doma s deťmi už 8 rokov a pár mesiacov...a čuduj sa svete,ešte sa chystáme na ďalšie mimčo...áno chvíľkami je to na zbláznenie ako písala @zuzik24 čakám až všetci zaspia,takže keď všetci zaspia pustím si svoj obľúbený seriál,upracem obývak a kochám sa,aké to mám pekné,keď odvšadiaľ netrčí nejaký papier a koberec nieje pod návalom kociek.Rada čítam,romantiku,takže keď nájdem nejakú novú knihu,hneď si ju kúpim a urobím si tým radosť.Keďže manžel pracuje v noci,tak mám čas ozaj pre seba,predtým som po večeroch cvičila.teraz sa mi veľmi nechce..asi únava...Keď je manžel večer doma,tak si dáme šampáňo,nejakú dobrotu,dáme filmík,zahráme karty,konečne si v kľude pokecáme no a keď už všetky deti spia,tak si zalezieme do postele...

cejina
11. pro 2014

@bmichelle včera přinesl domů přítel fotoknihu z rajce.cz a je to naprostá bomba 🙂

diamanta
11. pro 2014

Komentáře jsem nečetla, a nemám náladu být teď ani vážná ani moudrá, takže: napadá mne občas si dát do trumpety, hlavně to s aroma medu... (ale bohužel alkohol naprosto nemůžu), energii čerpám hlavně ze spánku. Ten mě moc baví.
Nejsem dokonalá a občas mě všechno pěkně už leze krkem, hlavně jde o absenci soukromí, neustálá pozornost a ostražitost která mne vyčerpává.... Ani se nesnažím to v sobě dusit, rovnou tady prskám. Ale ono to není tak často, tak myslím, že mi to rodinka odpustí a nic neřeším. Nezlobím se na sebe 🙂 Pak se zase probudím, a nemůžu se dočkat, až kníkne i ta moje myška buclatá... a vůbec jsem ráda, že neřešíme nic vážného a máme jen "hloupé" starosti.

bmichelle
autor
11. pro 2014

@cejina Děkuju za tip, určitě musím taky něco sestavit! Co v ní máte - ptám se, jestli je to třeba kniha, jak miminko od narození roste nebo společné výlety (třeba první dovolenou) nebo od všeho trochu?