Dudlík u miminka. Ano či ne?

nikola_666
19. dub 2024

Ahoj maminky. Mám měsíční miminko, zatím dudlík ještě neměl, nevím jestli s tím začít nebo ne, ty které ho používají máte s miminkama třeba snadnější uspávání? On usne jen u prsa, ani nepapá jen ho má v puse, tak by mi to třeba usnadnilo uspávání alespoň přes den😀 děkuji za odpovědi

konidana
19. dub 2024

@nikola_666 u prvniho jsem dudlik nedala, uspavani u prsu mi nevadilo. U druheho jsem asi po mesici vxmekla a dala prave jen na spani. Jinak pres den ho nemel vubec. Bylo to jednoduchy reseni, ale spolu s tim, ze to byl proste dobry spac.

1pomnenka
19. dub 2024

Usínání u prsa by mi hodně vadilo, dala jsem na spaní dudlík, po vyspání zase sebrala. Dudlík pak odevzdal čertům. Chtěla jsem se vyvarovat scénám, kdy se po sousedce sápalo dítě a dožadovalo se prsa, protože bylo unavené a chtělo spát.

marselina
19. dub 2024

@nikola_666 prvni dudlik ano, treti dudlik take ale sam ho ve trech mesicich zahodil, od te doby bez dudliku jsou mu uz pres dva roky

nektarinka123
19. dub 2024

@nikola_666 miminko dudlat potrebuje. Bud to bude dudlik, tvoje prso, nebo palecek. Vyber je na tobe.

martulka88
19. dub 2024

@nikola_666 Jelikož jsem proti uspávání u prsa - nevadí mi tulení, ba naopak miluji, ale nechtěla jsem z prsa udělal cumel. Asi by to ani nestihl, skončil na UM skrze alergii ve 4 měsících. Každopádně dudlík měl na spaní. Výhodu to u nás mělo, že když jsme ho přebalovali při spánku, neprobudil se. A proč jsme zvolili dudlík, aby si necumlal prst - od dudlíku je lehčí odnaučit, než od prstíku. A taky že bylo rychlé odnaučení - bylo mu skoro 18 měsíců a už jsem ho chtěla odbourat - první noc nic moc noc a po 2 hodinách jsme mu ho vrátili a druhý den už ho nedostal a v pořádku.

uzivatelkapetra
19. dub 2024

Jak chceš, hlavně si hlídej kojení, kdyby se objevil nějaký problém, tak hned dudlík zase vem.
Já obě děti měla bez, nechtěla jsem, ale zkusili jsme u obou, jak byla nějaká krize a ani jeden ho nechtěli.
Dcera teď usíná u prsa jen večer a v noci, přes den jí mám v houpátku/lehátku a spí tam. Nebo kočárek.

kosi_cek
19. dub 2024

@nikola_666 také souhlasím s tím, že miminko dudlat potřebuje a je dobré mu tu potřebu uspokojit, jinak si ji bude uspokojovat po svém a to se nám třeba nemusí líbit, protože pak to nemůžeme určitým způsobem korigovat, což u prsa i dudlíku je určitá korekce a domluva, pravidla, později možná..A já nevím, 2 mé děti dudlík měly, dalším 4 jsem ho nedala, protože se mi to před tím nepodařilo ideálně skloubit s kojením nebo dokonce vlastně vůbec, proto jsem si řekla, že kojenému dítěti už dudlík fakt nedám (nekojenému bych dudlík nabídla). Na druhou stranu mi ten dudlík tu péči o miminko v některých směrech usnadnil, to je fakt, i když jak u kterého u jednoho z dětí se mi ta úleva zdála jen chvilková a vlastně až tak nepomohl, protože prso bylo prso, jenže to přisátí právě následně nebylo až tak funkční, jak by mělo být a proto i bylo méně mléka, takže někde se mi ulevil, ale jinde se mi nakonec o dost více přitížilo a druhého dudlík jako fakt fungoval skvěle, ale zase to kojení vůbec, takže mi to zas skompliloval takto. Od půl roku výš mi celkově přišlo, že díky dudlíku je jen problém navíc, nicméně mi nedělá problém kojit kdekoliv a kdykoliv, i proto se mi zdálo snažší, než řešit dudlík nebo př. ještě lahev, či příkrmy, protože pokud jsem kojila bez dudlíku, tak jsem měla tolik mléka, že mi děti třeba ceký 1. rok nepotřebovaly vůbec nic jiného (pití, příkrmy) a já si přišla taková svobodnější - neřešit UM, příkrmy mimo domov...Ve skutečnosti bych řekla, že v tomto není žádná cesta snažší, než jiná, snad jen my ji lépe psychicky-fyzicky zvládneme, protože je nám to tak bližší 😉

shirilka
19. dub 2024

@nikola_666 Obě mé děti dudlík měly, jen na spaní a na návštěvu doktorky, aby neplakaly jinak vůbec. Starší dlouho odmítal, křičel, vyzkoušela jsem několik druhů, nakonec vzal jeden na milost a měl jej od cca 2m do 2narozenin, kdy si ho krátce po nich sám ztratil. Mladší měl od narození, do roka, pak ho už nechtěl. Obě děti jsem kojila, dudlík kojení nerozhodil.

me_druhe_ja
19. dub 2024

Rozhodni se podle sebe.
Každopádně dneska se dudlík az noc demonizuje.
Pokud kojis už měsíc a nemáš s kojením problémy, určitě bych se nebála, že si kojení pokazis.

lenerka1
19. dub 2024

Tři děti a všichni přežili bez dudliku, příčilo se mi jim dávat místo prsa gumu, navíc to mnohdy svádí místo hledání příčiny pláče prostě ucpat pusu dudlíkem a děsilo mě pak to odnaučování. Takhle malá miminka mi taky usínala u prsa, ale uspával i tatínek houpáním, časem si našly jiný rituál, syn potřebuje i teď přitulit, dcerka potřebuje držet za ruku, nejmladší je zatím ve fázi potřeby znehybnění v nosítku. Ale každé dítě je jiné, vždy jsem dělala tak, ať jsme spokojeni všichni, takže pokud dudání vadí, prostě nechat chvilku, ať potrénuje svaly a uspokojí potřebu nenutrivního sání a pak odpojíme. Vadí i tohle, tak dáme dudlík.

pavicka
19. dub 2024

@martulka88 jakou mel alergii, ze musel jit z materskeho mleka na UM? 🤨

veru181
19. dub 2024

Obě děti měly/mají, na spaní a nouzově, když nic nepomáhá na pláč (třeba v autě). Staršímu jsme zkusili sebrat v roce a půl a bez problému, mladší je ještě malá, tak pak uvidíme.

veru181
19. dub 2024

A u obou jsem si teda hlídala, jestli se kvůli tomu nezhorší kojení.

denisq
19. dub 2024

@nikola_666 Tři děti a všichni bez dudliku. Usínali buď u prsa nebo sami. Třetímu je rok a půl a buď usina u prsa, nebo sám od sebe. U dvouch starších nebyl s odstavem ani na spaní žádný problém. Třetí je teda ještě kojeny, takže nevím, jaký bude odstav, ale nemá problém usnout i bez prsa, tak snad to půjde lehce jako u starších. Dudlík jsem dávat nechtěla žádnému, pro mě je to zbytečné učení na něco, co bych později zase musela odnaučovat.

martulka88
20. dub 2024

@pavicka ABKM 😉 A abych se vyhla řečím typu "Stačí dieta". Ne, u něj nestačila, skončil na plně štěpeném mléku a já díky dietě na kortikoidech.

87pavlina
20. dub 2024

@nektarinka123 Hezky napsáno. První dcera měla dudlík. Výhody - prso chtěla jen na jídlo a ne na dudlání. Nevýhody - když jí při spaní vypadl a nemohla ho najít, tak řev a musela jsem k ní. Ve dvou letech se ho dobrovolně vzdala, zuby má hezký. Druhá dcera dudlík odmítala od malička, jak jsem jí ho dala do pusy, tak zvracela. Jenže jak právě chtěla dudlat, tak chtěla pořád prso. Takže první 4 měsíce byl očistec, protože usínala jen u prsu, v noci se často budila a nepomohlo nic jiného, než prso. Noční buzení ustalo až v 15 měsících, od té doby jsem se mohla vyspat 😀 Takže co bych někdy dala za to, aby druhá dcera chtěla dudlík a nedělala si dudlík ze mě.

95newmommy2020
21. dub 2024

Dudlík je za mě dobrý pomocník, ale zkus ho pak včas odbourat. Nám se to nedaří ještě ve 4 letech. Prostě ho na to spaní potřebuje. Má to jako silnou asociaci.