Neplatič alimentů. Jak se domáhat svých peněz a peněz dětí?

lovecanda
18. dub 2024

Jak se domoci svých a dětí peněz? Ex na ně přes rok neplatí, vždy za pár měsíců pošle pár stovek, aby na něj nemohla policie, soudy proběhly, má nařízené platit alimenty i dluh co vůči mě má a neplatí ani jedno. Kde to řešit? Kde mu zajistit exekuci? To je to tak složité? Na soudě mě poslali pryč, že oni to nedělají, na odspodu to samé, tak kam? Dluží mi 70 tisíc 🤷🏼‍♀️

nelly_strokova
18. dub 2024

Zkuste občanskou poradnu, kam dochází i právník, zda vám pomůže to sepsat jako exekuci a to se pak podává na soudě. Každopádně i na soudě by vám s tím snad měli pomoct. Případně najít na internetu vzor, sepsat sama a podat na soud. Nebo řešit přímo s nějakým právníkem.

petuik
18. dub 2024

@lovecanda ja musela k pravnikovi. Kdyz jsem si napsala sama zadost k soudu nebylo z toho nic. Sepsal mi to pravnik a najednou slo vse. Od te doby vse jen s pravnikem.

rosalindamelinda
18. dub 2024

Tak už vám to holky napsaly. Sociální poradna / Advokátní kancelář.

miryp
18. dub 2024

Je to tak, k soudům se návrh na nařízení exekuce nepodává. Návrh se adresuje vybranému soudnímu exekutorovi (prozatím platí, že si můžeš vybrat jakéhokoliv exekutora), který pak sám požádá exekuční soud, aby ho provedením exekuce pověřil.

K návrhu musíš přiložit vykonatelný exekuční titul, tj. rozsudek, kterým otci byla uložena povinnost hradit dětem výživné/hradit tobě dané finanční prostředky, s vyznačenou doložkou právní moci.

To, že jednou za čas něco uhradí, není překážkou pro nařízení exekuce. Dokud dětem či tobě něco dluží, pak je exekuce oprávněná. Navíc ti zahájení exekuce může otevřít dveře k tzv. náhradnímu výživnému, které vyplácí úřad práce. Podmínkou je, že výživné nebylo uhrazeno alespoň 4 měsíce po sobě jdoucí a na výživné je vedena exekuce. Měsíčně ti pak může úřad práce vyplatit až 3000 Kč na dítě (v závislosti na výši výživného, která byla otci určena pravomocným soudním rozhodnutím), a to až 24x u každého z dětí.

koordinatorka_odboje
19. dub 2024

Policie na nej nemuze, ale exekutor ano - porad dluzi. Pro tebe bude jednodussi zadat nahradni vyzivne od UP a at to vymahaji oni, ne?

lovecanda
autor
20. dub 2024

@koordinatorka_odboje nebude, má mi platit 8,5 tisic, oni by mi dávali tak tři 🙄 na to jim kašlu

ladyhacek
20. dub 2024

@lovecanda na to jim kašlel? Takže místo alespon 3000, co by ti dávali než se to vyřeší nebudeš brát nic? No to záleží na tobě.

Každopádně co dělat ti napsali. Šla bych za právníkem.

oveckaluky
22. dub 2024

@lovecanda Podat návrh na exekuci k soudu. Mám to tak přes dvacet let, že se mu to strhává přímo z platu, jinak neplatí. Teď má teda insolvenci, tak uvidím, jak to bude, no...

oveckaluky
22. dub 2024

@miryp Aha, tak já podávala na soud. Ale je to teda fakt už nějakých dvacet let, co mu to strhávají.

miryp
22. dub 2024

@oveckaluky v minulosti se to tak skutečně dělalo, ale už léta se podávají návrhy přímo k rukám exekutora.

oveckaluky
22. dub 2024

@miryp Aha, to jsem netušila, děkuju.💖