Puberťačky dvojčata a výchovné starosti. Nějaké rady?

7. kvě 2024

Zdravím maminky,
jdu sem pro radu, třeba mi některá poradíte. Mám šestnáctiletá dvojčata holčiny a jejich puberta mi dává dost zabrat, v podstatě nevím, co s nima, nic moc nefunguje… jak jsou ve smečce, podporují se a mají při “domlouvání” navrh… o co jde…
Jedna s holčiček bojuje s ocd… pár let už lítáme na terapie, psychologové, psychiatr… náročné… moc se to nepodouvá a to vám moc nepřidá… možná trošíčku… jenže to je, jak když jedeme na výlet, dcery si popovídá s terapeutem, odkýve vše a tím to končí… je to hlavně o ní, musí ona chtít a já jí k tomu popostrkovat..ale je to opravdu téžké i pro okolí, vyčerpávající, kdo zná, ví… Někdy je to jak házet hrách ma zeď.. Druhá mi nechce jíst, takže zvažuji už návštěvu lékaře, tak opět budou asi kolečka🙈 Sní například jednu buchtu a pár těstovin s tuňákem.. neustálý počítání kalorií.. snažím se domlouvat, že ať cvičí, ale potřebuje vitamíny, bílkoviny i ty sacharidy, tuky..ať jí..cítí se prý takto dobře🥺… nedá si říct..
Možná menší starost, ale do toho absolutní nerespekt- když nejde do školy jedna (např.protože se necítí dobře, nejde ani druhá😤prostě ne) ranní půlhodinová sprcha každé, kdy neustále teče voda, ruce si myjí třeba 2 minuty-voda naplno-že to někdo musí zaplatit, nezájem… Takže mám doma slušný kombo a netuším, jak se z toho neznláznit🤯🤦🏻‍♀️😔 Ano… mám být oporou, vím, jsem…ale už to moc nedávám.. nějaké rady? 🙏🌷Předem děkuji

sarihy
7. kvě 2024

Mám doma dítě necelých 16 a rozhodně si nestěžuji (ano, občas se něco nepovede, ale jako ta klasická puberta je už rozhodně na námi)...Jak to tak čtu, tak u vás to myslím není o pubertě, ale těch věcech kolem, které jsou tedy jen z toho, co čtu, dost závažné - jedna PPP a druhá OCD, nemáš to jednoduché. PPP bych začala řešit okamžitě, chce to uzdravit hlavu, jinak to může dopadnout nehezky. A OCD už řešíte, to je též běh na dlouho trať. Nemáš to snadné. A s řešením PPP fakt neotálej.

konidana
7. kvě 2024

A jako mensi fungovaly lip? Treba s tim chozenim do skoly ci skolky? Jinak bohuzel neporadim, ja si podobnym vzdorem prosla u deti taky, ale u mensich, predskolaci a skolak max.do 4.tridy. to jeste slo ukocirovat. Urcite kontaktuj nejake dalsi poradenske zarizeni, mozna i psychologa pro sebe...

reeeza
7. kvě 2024

Já bych byla naprosto neústupná. Jak že nejde do školy??? Dítě na trůn nepatří. Bohužel takto se učí že můžou s druhými " vychcá*vat" a projde jim to. To musíte zatrhnout, do života jim to nedá nic dobrého.
Co otec dětí, ten se podílí na výchově?

konidana
7. kvě 2024

@reeeza mi rekni jak presvedcis pubertaka, kdyz se sekne. Dite do 10 let jeste treba preperes, vytahnes ze dveri a do ty skoly nejak dovlacis (osobni zkusenost se synem) , ale sestnactileteho/sestnactiletou?

eviicka
7. kvě 2024

@konidana mne by spíš zajímalo, jak zakladatelce tento komentář pomůže... nehledě na to, že u 16ti leté toto může akorát vyústit k brzkému odchodu z domova. Zvlášť pro holku nebude problém si najít borce, který ji uživí...

Při autorku: držím palce, bude to chtít hodně diplomacie, taktu, důslednost a rad od odborníků.

konidana
7. kvě 2024

@eviicka presne tak. Mam dceru v tomto veku, a uz ji skoro nevidim. Nastesti je uz celkem zodpovedna a v pohode. Boje byly do tech jejich 10 az 11 let😅

tereza0111
7. kvě 2024

Vzheldem k tomu, ze mam 3 holky a moje puberta byla, ze se divim, ze ziju, tak se moc tesim...
Co na me ale alespon trochu fungovalo - penizky... Mela jsem kapesne a naprosto striktne platilo, ze co chci si platim z toho, vcetne napr. skolnich vyletu, novych kousku obleceni, kreditu do tel. apod. (jasne, vanoce a narozky jsem neco dostala, ale kdyz bych prisla, ze chci neco na sebe, tak bylo jasne odkazani na kapesne). Kdyz jsem se vymkla kontrole, tak prisla vyhruzka, ze kapesne nebude, nekdy jsem zkusila jestli jako fakt a nebylo. A kdyz pak holky sli ven za zabavou a ja s nimi nemohla ptz. jsem nemela ani floka, tak jsem si to priste docela rozmyslela.. To jen navrh, co by mozna mohlo trochu fungovat, ale na svych detech to jeste overene nemam :D
K te PPP - toho se od nich taky bojim a zase sahnu k sobe, protoze jsem si ji taky prosla. Nechtela jsem radu, ale musis jist, vzdyt ji strasne hubena apod., chtela jsem pochopeni a "lhani". Je dcera objektivne vyzablo nebo ma kilo navic? Jestli jeste neni za hranou, muze mozna nejvice pomoci se s ni o tom bavit, klidne se i podivat na kalorie, ale zaroven k tomu na to, co telo potrebuje. Zkusit ji treba sestavit jidelnicek, ktery bude dietni a zaroven zdravy. Protoze neni nic horsiho nez jist malo a spatne - a jestli sni buchtu a par testovin, tak ten tunak to uplne nezachrani a ona uz strasne brzy zacina to nekonecne kolecko s pocitem, ze ji preci malo a dietuje, ale presto nehubne...

Pevne nervy, verim, ze je to boj. Me zatim staci, kdyz se mi dcera na hrane puberty zasekne ze neco delat nebude, k tomu knika a doslopa kope/dupe nozickou. Ale ja s ni nehnu! uf.

exbordelar
7. kvě 2024

@reeeza no, ono kdyz mas starosti nad hlavu, nevis kam driv skocit, jsi celkove ve stresu a rano se ti dite sekne, ze proste do skoly nepujde, tak ono to neni uplne tak jednoduche byt pevna, striktni a nekompromisni. Protoze clovek je uz tak rozlozenej na kousky a tenhle zasek ze strany ditete dojebe tu matku jeste vic, takze se stane, ze to decko proste vyhraje 😳
To je bohuzel neprenosna zkusenost, kdo nezazil, neuveri.
Mi se to stalo jednou. Bylo to v takovym blbym obdobi. Byl to pro me impulz, abych sama se sebou neco udelala a nebyla uzlicek nervu. Ten zasek byl vlastne dusledek me nekolikatydenni nevyrovnanosti, kdy jsem mela krizi (nedostatek spanku, zadne hlidani nejmensiho, doma bordel, furt vecne nekdo nemocnej, s partnerem jsme se hadali, proste vsechno se vsim). Deti maji radary a ta atmosfera rodicu se na ne strasne prenasi a vlastne nam zrcadli stav nasi duse 🤷‍♀️

rejalin
7. kvě 2024

@reeeza teoreticky bych souhlasila, ale v tomhle věku to fakt není snadné. U nás v rodině se tohle řeší s mojí sestrou (problém je trochu složitější), která do školy chodí cca 2 dny v týdnu a zbytek se jí nechce. Všichni víme, že je to problém, snahy řešit to do určité míry byly (to je také složitější), ale co s ní? Svázat a vyhodit před školou?

westie
7. kvě 2024

Chápu, že v šestnácti uz je riziko, že budou chtít brzy z domu, ale není to argument, aby si dělaly, co se jim zlíbí. Když nejsou do školy, mají pracovat doma - je potřeba uklidit, uvařit. Vždyť škola je jako práce, co jim to dá do budoucna? Tady by měly přijít ne zákazy, ale jasné přirozené důsledky - nechodíš do školy/práce, nemáš peníze. Jseš doma a jsi zdravá, pracuješ doma a budeš dělat, co je potřeba. Jsi součástí domácnosti, posílíš se na každodenních povinnostech. Ale asi se s tím nedá jen tak z ničeho nic začít v šestnácti.

autor
8. kvě 2024

@tereza0111 moc díky… přesně to vnímám, že celkem platí, kapesné, tak v tom budu pokračovat a i dobrý tip s PPP.. za hranou nee ale na hraně asi ano.. v pondělí jdeme k dr, zváží jí, uvidíme. Je fakt drobek, velikost oblečení xs… právě to se jí snažím vysvětlit, ať nejí blbosti, zkusím to ale i jak píšeš. Jsem na holky právě sama, o to je to těžší, tatík to moc nedává, a ani spolu nejsme. Já se snažím, ale opravdu je to náročný😏

autor
8. kvě 2024

Jinač holky do desítí úplně v poho, pak začaly trošku pozlobívat, ale nic extra hroznýho.. ve 12 měly obě úraz na kole, obě šly přes řídítka, a od té doby se to sype 😒 … ale jak píši, od té doby to řeším… bohužel výsledky nic moc😔

konidana
8. kvě 2024

Jo a taky dalsi pozitivni motivaci. V tomto veku asi uz jen ty prachy, ale klidne prihodit neco navic, kdyz budou sekat dobrotu (chodit do skoly , pomahat doma... vsechno co pokulhava) ja mela nacenene domaci prace, i po castech😂. Slecna dostavala pade za vyprani plne pracky a pak i za poveseni a za uklizeni sucheho pradla, neco za umyti oken, za vytreni podlahy apod. Nadobi a kose museli s brachou delat odjakziva zadarmo.
A nezavrhuj ani tu psychopomoc sama pro sebe. Jak jsi na ne sama, tak to musi byt sileny zahul

autor
8. kvě 2024

@rejalin právě to není možné… malé děti prostě přinutíš, ty starší těžko… ale je pravda-nefunguješ? Nemáš nic- žádné kapesné, wifi, kredit, dražší kosmetika… Myslím, že to fungovat opravdu může

junomcgaff
8. kvě 2024

@rejalin znepříjemnit jí to doma tak moc aby do školy chodit začala? Žádná elektronika, knihy atd, nikdo jí nebude posluhovat a celý den jen koukat do blba v pokoji 🤷‍♀️

autor
8. kvě 2024

@konidana joo.. někam si skočím, musím. Jako sama tomu nerozumím, já bych si tohle k našim prostě nedovolila. Zůstat doma, neuklidit, dělat bordel, ty by mi dali, u nás mamka, taťka je diplomat🙂 … ti nad tím jen kroutí hlavou. Je to boj, snad to věkem bude lepší🙏

junomcgaff
8. kvě 2024

Na mou sestru fungovalo jen pravidelné vážení. Každý týden na váhu a když bude nižší než něco tak půjde do nemocnice/ psychiatrie. Nebo ji na vážení vodit rovnou k doktorce.

konidana
8. kvě 2024

@junomcgaff v pripade krize i u nas zakaz elektroniky fungoval (nutne min.tyden, skoro pul roku bez televize bylo dokonalych) . Ale uplne si to neumim predstavit uz u sestnactiletych. Mozna proto, ze ti nasi v tomto veku uz funguji hodne samostatne a mobil je proste uz jejich soucasti, kterou vyuzivaji nejen pro zabavu, ale i do skoly a pro komunikaci celkove.

junomcgaff
8. kvě 2024

Jakmile jim projde jedna věc, tak zkouší dál a dál kam až můžou zajít. Jsou skoro dospělé, zkoušela jsi jim narovinu říct jak moc ti tím ubližují?
Já si nedovedu představit, že bych se takhle chovala ke svojí mámě. Řekni jim jak se cítítš a zaveď přísný režim. Jinak to nevidím.

junomcgaff
8. kvě 2024

@konidana chápu, ale stejně by se to dalo na dobu kdy nejsou ve škole a měly by být. Sebrat mobil na týden je trochu nereálné, ale na těch pár hodin/ na den si to dovedu představit.

autor
8. kvě 2024

@junomcgaff to chci zkusit.. ona se vymlouvá na OCD, ale doprčic až bude chodit do práce, taky tam bude muset jít ať se cítí tak či tak. Mě hrozně štve, jak se dnes dětem ulevuje, to nemusíš, hlavně se musíš cítit v klidu jinak rovnou raději antidepresiva(trochu nadsázka, i když něco pravdy na tom je) … co z nich pak bude? Slabí lidé, kteříse budou hned hroutit? Nebo místo posunutí si lupnou ádéčka… bohužel mé dítě je teď zobe kvůli OCD taky, ale vlastně mě to hrozně štve.. ale nejsem lékař, tak je to asi nutný.

konidana
8. kvě 2024

Fakt ti to nezavidim. Kamaradka obcas resi psychiku u sve jiz dospele dcery (pres dvacet) , je to mazec. Posilam hodne sil😘

junomcgaff
8. kvě 2024

Je to tak no. Myslím si, že s 16ti letýma holkama vážně nemusíš jednat v rukavičkách. Prostě mají svoje povinnosti a hotovo.

autor
8. kvě 2024

@exbordelar a pomohlo, když jsi ze sebou něco udělala? Mně se zdá, že nestíhám teď nic, tak vlastně nevím jak ještě najít čas pro sebe, i když bych to potřebovala taky

konidana
8. kvě 2024

A jsou uz v prvaku nebo teprv v devitce? V devitce jsem holce po prijimackach trochu polevila a par dni ze skoly omluvila. Jinak taky hodne dobre fungovalo, ze jsem detem dala limit (myslim ze 3 dny na pololeti), ze do skoly nemusi. Ale max ty 3 dny za pololeti. A pak v pripade prokazatelne nemoci jako horecka nad 38 ci cerstve zlamany nohy apod. Jinak proste takove neurcote "nemoci" jako bolest bricha, bolest hlavy , apod. Tak to prosne nezajem. Jdes do skoly (krom tech 3 povolenych dnu absence za pololeti). Takze si decka vzdycky dost rozmyslely, jestli to maj vyuzit ted, nebo radsi jindy, kdy bude hur. A ja ksem takova, ze jsem jim fakt do omluvneho listu napsala, ze ten den neomlouvam, ze do skoly nesly svevolne. Nakonec teda neomluvene hodiny nemely, asi tridnu bral jako omluvenku i jen to, ze o tom vim a neomlouvam😅

konidana
8. kvě 2024

Jajsem svoje psych.problemy resila kdyz byly deti predskolaci a mensi skolaci. Kdyz jsem se dala dokupy ja, tak najednou zacaly fungovat i deti. Jsou to propojene nadoby.

autor
8. kvě 2024

@konidana jsou v prvaku.. dobrý tip-3 dny za pololetí a souhlas- taky neomlouvám a píši to třídní.. a holky to vědí.

junomcgaff
8. kvě 2024

A nemají teda neomluvené hodiny? Za to pak může být třídní/ ředitelská důtka ne?
To by je mohlo motivovat

zanett
8. kvě 2024

Ja teda asi budu za tu, ktera to schyta ze vsech stran, ale neda mi to; jak je mozne, ze 16 leta holka rekne, ze proste do skoly nepujde, tak nejde?😲 To dcera nechape dusledky takoveho jednani? Napr. neomluvene hodiny, coz muze vest az k vylouceni ze skoly a ona skonci jen se zakladnim vzdelanim, predpokladam, ze je na stredni...ona nebyla zvykla od malicka plnit povinnosti? Nevedli jste deti k tomu, ze o urcitych vecech se absolutne nediskutuje? Napr. ze kdyz neni zasadni (napr. zdravotni) duvod nejit do skoly, tak se proste do skoly chodi. Ptas se, jak to bude jednou delat v zamestnani. No s timhle pristupem bych se nedivila, kdyby zadne zamestnani nemela a cekala, ze ji budete zivit vy rodice. Ja vim, ze pubertak ma casto svoje nalady atd, a nechci znit jak stara struktura, ale neznam nikoho z mych vrstevniku, kdo by v mladi rekl, ze do skoly nechce, tak tam nejde a ze by to rodice tolerovali (to mozna funguje jen v komunitach nasich spoluobcanu z Chanova atd). Jo, chodilo se za skolu, ale tajne a kdyz to prasklo, tak byl pruser, ale to, co se deje u vas doma mi prijde uplne jina liga. Dcera evidentne zustava doma s povecenim rodicu.

Moc taky nerozumim tem recem, ze kdyz se pubertak sprajcne, tak holt se s nim nic neda delat. Jako opravdu? Kdo doma rozhoduje? Nedospely pubertak? Cela rodina skace, jak pubertak piska? Ja jsem za poslednich cca 10 let zazila v praci mlade lidi (opravdu mlade, cerstve po skole), kteri k nam nastoupili a nezridka proste prestali do prace chodit bud uplne, nebo castecne, protoze se jim proste nechtelo😲 My ostatni jsme vzdycky koukali, kde se to v nich vzalo, ale zrejme v rodine, kde rodice netrvali na tom, aby deticky mely nejake povinnosti, o jejichz plneni se nediskutuje.

Samozrjeme OCD a PPP je treba resit s odbornikem, ale myslim, ze nechut jit do skoly je separatni vec a tu bych teda ja svemu diteti netolerovala. Ale je fakt, ze ja syna uz ted vedu k tomu, ze povinnosti se holt museji plnit (je ve skolce), prave proto, abych nedopadla tak, ze mi v puberte bude skakat po hlave a delat si co chce.

junomcgaff
8. kvě 2024

@zanett asi tak 👏