Změna příjmení. Lze přidat po svatbě i své rodné?

marketanovakova14
29. srp 2022

Ahoj holky, prosím nevíte, jestli je po svatbě možné přidat si k manželovu příjmení i svoje rodné a používat tak obě? Jak to udělat? Děkuji za rady.

tasimia
29. srp 2022

@marketanovakova14 jasně můžeš. Ale mělo by se to psat do tech papíru při svatbě, nevím zda to jde později.

marketanovakova14
autor
29. srp 2022

@tasimia Už jsem právě 2 roky po svatbě, tak by mě zajímalo, jestli je to ještě možné.

mimi1004
29. srp 2022

@marketanovakova14 Neptej se tady, ale zavolej na matriku.

zuzineckah
29. srp 2022

@marketanovakova14 musíš k tomu mít souhlas manžela, taky záleží jestli se to dotkne i děti. Tyto věci se řeší před svatbou…

codal
30. srp 2022

Mám pocit, že zpětně dvě příjmení už nejdou. Sestra, když se rozvedla, chtěla si k příjmení manžela vzít zpět i ti svoje, aby kvůli dětem měla oboje a nebylo to možné.

gruyerre
30. srp 2022

@marketanovakova14 to bohužel už nejde...

@zuzineckah k čemu by jí byl souhlas manžela?

jaja01k
30. srp 2022

@marketanovakova14 https://www.penize.cz/spotrebitel/314251-zmena-... Tady se píše přesně o této situaci, že to nelze.

jaja01k
30. srp 2022

@gruyerre https://www.mvcr.cz/clanek/jmena-a-prijmeni-zme...
“Za trvání manželství může být změna příjmení povolena pouze na základě souhlasu obou manželů.”
Nicméně v tomhle případě tu změnu, přidat k vyvdanému i původní, stejně nepovolí.

zuzineckah
30. srp 2022

@gruyerre to se zeptej zákonodárců, ne mě 🙂 Je to v zákoně.

marketanovakova14
autor
30. srp 2022

@gruyerre Ano, je to tak, bohužel už to nejde. Nechápu proč, když jiné změny jdou. Za rok má být nový zákon o matrikách, tak budu doufat.

elizsebik
31. srp 2022

Holky, omlouvám se tady za dotaz, ale vy se tak dobře vyznáte v zákoně, namaste prosím info nebo zkušenosti, jestli teď při uzavření manželství si nechám svoje příjmení a za pomlčku napíšu to přítelovo, musím to potom měnit v ostatních dokladéch, hlásit na úřady apod.? Jestli je to potom stejně jak při změně celého příjmení?

gruyerre
31. srp 2022

@elizsebik manželovo příjmení si musíš dát PŘED svoje a nemůže tam být pomlčka, jen mezera. A v dokladech by sis to změnit měla...

ivivi
1. zář 2022

Samozrejme, ze to musis hlasit. Novakova neni to same jako Albertova Novakova. A opravdu nove prijmeni je prvni,stare druhe.