Potrat 2. trimestr. Co vám pomohlo?

3. dub 2024

Ahoj, stalo se co by mě v nejhorším snu nenapadlo, vymodlené těhotenství ukončeno na konci 5 měsíce spontánním potratem. Příčina zatím nejasná, na výsledky pitvy čekáme. Doktoři říkají že se to stává a zase tak výjimečné to není, většinou se ani na nic nepřijde. A já se s tím nějak neumím vypořádat. Zhroutil se mi svět, nejsem schopná fungovat, nemůžu spát, jíst ... Pocity se mění z minuty na minutu, od zoufalství, smutku, přes vztek, obviňování sebe i celého světa až po pokus o smíření že příroda snad věděla proč to udělala.... Myslela jsem že to nějak zvládnu, začínám ale víc a víc uvažovat požádat o pomoc odborníka. Kdo máte za sebou něco podobného, jak jste to zvládly, využily jste pomoci psychologa /psychiatra? Pomohlo to? Zůstávám na neschopence takže mám vycházky jen pár hodin. Musím hledat termíny u psychologa během vycházek nebo by to OSSZ uznala jako omluvu pro nepřítomnost? Předem díky za každou reakci

bozena123
3. dub 2024

Ahoj, v prvom rade je mi luto cim si si musela prejst. Je to tazke aj ked ja som to na vlastnej kozi nezazila. Radila by som ti aby si vyhladala odbornika a o tom rozpravala tak sa ti ulavi. Neuzatvaraj sa do seba. Skus to zobrat tak, ze to male bude vzdy s tebou v tvojom srdci. Ja to mam niekedy tak ze vidim niekedy srdce (kamen, mrak na oblohe) a viem ze niekto z mojich blizkych sa pozera tam na mna zhora. To mi dava nieco take pozemske ze niesu prec. Vyhladaj toho odbornika a poradi ti ako dalej s tvojim zialom pracovat. Drzim ti palce silno.

lencaa11
3. dub 2024

Moc mě to mrzí a doporučuji na fb skupinku je tam plno maminek které můžou poradit v tom to ohledu prošli si tím stejným držím palečky ☘️☘️😔 https://facebook.com/groups/528823197789986/

andelka
3. dub 2024

Jak dlouho to je? Z vlastní zkušenosti si pamatuji,že nejhorší byly první dny a týdny. Po měsíci se s tím člověk tak nějak začal srovnávat. Po 6 týdnech se tělo,hormony,cyklus vyrovnali, začala jsem se i psychicky cítit líp. Nejvíc mi pomohla existence starších dvou dětí, a přístup manžela. Resp. zrovna po potratu jsme začali plánovat svatbu. Měla jsem co dělat a na co se těšit. Půl roku po potratu jsem se vdávala, a byla jsem ve 14 týdnu. O miminku mluvíme normálně, má jméno, urnicku máme doma. Během vyšetření se nic nezjistilo. Prý blbá náhoda. Následné těhotenství bylo ukázkové.
Už je to přes 6 let, člověk nezapomene, ale srovná se s tím. Stávají se v životě nefér těžké věci, bohužel.

utrikocku
3. dub 2024

Odkud jsi? Mohla bych někoho doporučit v Praze. Měla jsi nějaké obtíže, nějaké pocity nejistoty v těhotenství, zda je vše v pořádku? Nebo to přišlo úplně náhle z ničeho nic? Moc mě to mrzí ☹

levandule_k
3. dub 2024

Mrzí mě čím si procházíš, dopřej si dostatek času na proces truchlení.

Někteří terapeuti jedou i on-line.

Primárně by se mělo objednávat k lékaři na dobu vycházek, ale OSSZ by měla uznat omluvu od lékaře, když to nejde jinak. Je dobré si zavolat na místně příslušnou OSSZ a tam se doptat jak to chodí u nich. Někde je to v pohodě, někdo může dělat problémy.

Terapeuti, psychologové, psychiatři fakt nemají mraky volných termínů, že by si člověk přišel a mohl vybírat, jak se mu to hodí. Je rád, že dostane termín.

ee.liska
3. dub 2024

Moc mne mrzí tvá ztráta ☹ Přišla jsem o dceru v 24tt. Určitě neváhej a pomoc odborníka vyhledej! Není to žádná ostuda, naopak budeš schopna trauma zpracovat. Posílám obejmutí a mnoho sil ❤️

lenkalubina
3. dub 2024

Taky jsem přišla o syna ve 23.tt...chodila jsem k psychiatricce a hlavně mi pomohl manžel...bylo to hrozne období...letos to budou 3 roky a občas mě přepadne hrozný smutek. Drž se 🍀🍀🍀

mollyweasley
3. dub 2024

Po 12 letech můžu zpětně říct, že jsem si sice myslela, že jsem s tím vyrovnaná, ale nebyla několik let. Měla jsem si pomoc najít hned, jakmile mě pustili z nemocnice a nenechat se vmanipulovat do reakcí okolí typu "pojď se chovat, jako by se nic nestalo, ať na to co nejdříve zapomeneš". Dva roky jsem žila v jiném světě, představovala jsem si jinou realitu, rozjela se mi deprese, vytvořila jsem si "psychickou alergii". Nemůžu například přebírat a třídit oblečení protože jsem při jednom dostala tak strašný záchvat smutku, vzteku a chuti se zabít, že pokaždé, když přebírám oblečení, začnu se třepat, spustí se mi rýma. Neudělej stejnou chybu, pokud se ti zdá, že pomoc potřebuješ, pak ji skutečně potřebuješ. Život je ku*va. Vyřvi si to tak moc, jak budeš potřebovat.

ee.liska
3. dub 2024

@mollyweasley moc děkuji za tvůj příspěvek ❤️

autor
4. dub 2024

@andelka je to teprve pár dní, do konce šestinedělí daleko. My právě žádné děti nemáme, bylo to vymodlené těhotenství po ivf, trvalo to léta... Muž mi taky moc pomáhá, mám pocit jako by nás to ještě víc sblížilo. Doufáme že i na nás čeká duhové miminko, ale mám hrozný strach z dalšího ivf...

autor
4. dub 2024

@lencaa11 děkuju za tip, přidám se tam

autor
4. dub 2024

@bozena123 moc děkuju za tvou zprávu

autor
4. dub 2024

@utrikocku těhotenství bylo vymodlené, po několika ivf. Obavy jsem měla celou dobu, každou chvíli na mě někde vyskočil nějaký článek o těhotenství se špatným koncem aniž bych to jakkoli vyhledavala. Říkala jsem si že to snad není nějaké špatné znamení. Všechny kontroly a screeningy vycházely ukazkově, po druhém screeningu jsem se uklidnila že už bude vše ok... Za doporučení v Praze budu vděčná, děkuju

autor
4. dub 2024

@levandule_k právě že s těmi termíny to asi nebude jednoduché, a přece si nemůžu měnit vycházky každý týden podle toho jaký termín kde dostanu...

autor
4. dub 2024

@ee.liska
@lenkalubina
@mollyweasley moc vám děkuju za reakce. Je až děsivý kolik takových případů je... Vím že jsou na tom lidi i hůř, nás to potkalo ve 21tt, ale už jsem se na to upnula a plánovala a všechno se pak sesypalo jak domeček z karet. U vás se zjistilo co bylo příčinou? Dočkaly jste se duhoveho děťátka?

martina1317
4. dub 2024

Ahoj, ja uz dve deti mam a tehotna jsem potreti. Dve tehotenstvi pred tim ukazkove. Ted? Po 1.screeningu nizsi hodnota papp -> pokracovala jsem na triple test, tady zas extremne vysoka hodnota AFP (dvakrat vyssi nez limit), riziko rozstepovych vad -> podrobny utz, kde se vady nenasly, miminko je zdrave. Znovu odbery krve, proc je to afp tak vysoke? Googlila jsem s cetla kde co (spatna placenta, riziko predcasneho porodu, nasla jsem jednu jedinou diskuzi ohledne vysokeho afp a slecna v 23tt potratila po odtoku vody)… no nepripoustela jsem si nic a uzivala si tehu dal, vsak ty dve predtim byly ok…. Najednou 19+1 mi odtekla plodova voda, sok, katastrofa…. Ale mimi zilo, cipek zavreny, infekce se nepotvrdila. V sobotu to budou tri tydny od odtoku vody a stale 2v1 a drzime se. Nicmene zachranit deti umi od 23+tt takze…….. ale verim na zazrak a stale doufam. I kdyz slyset vetu “je to vase treti tehotenstvi, musite si zvazit sama jak moc vsm to za ty rizika stoji…” bylo hrozne….. Nevim, co presne se delo u vas ale - VIM JAK SE CITIS. Chce to cas. Urcite vyhledej odbornou pomoc, pokud na to mas dostatek sily. Klidne i nejakou ezo - vesteni z karet, cokoliv, co te trochu podpori videt i hezkou budoucnost. Nevzdavej se, zase bude dobre! Pokud mas oporu v partnerovi, budte spolu, mluvte o tom, vyplacte se, vypovidejte to, jedte na dovolenou pryc daleko…. Drz se. Bude dobre. My zeny zvladneme uplne ale UPLNE vsechno!

ninanela
4. dub 2024

Ahoj, chtěla jsem ti vyjádřit podporu, stalo se mi to stejné, po více jak 15 roční léčbě neplodnosti,konečně těhotná,jenomže už starší, vyšly blbě odběry u screeningu,uzv zcela v pořádku. Doporučen odběr plodové vody,dlouho jsem váhala,nakonec souhlasila a nakonec potrat po odběru. Nemohla jsem se z toho vzpamatovat, obviňovala jsem se, že jsem na odběr plodovky šla. Byla jsem stará a zase bezdětná, psychicky uplne na dne.
Ted jsem starší, mám dvě děti a užívam si! Držím palce!

rozitta
Autor odpověď smazal
Zobraz
mollyweasley
4. dub 2024

My jsme měli všechna těhotenství přirozeně, ale vždycky s dlouhým čekáním. Příčina se u nás nezjistila, chlapeček byl zdravý.
Měla jsem doma jedno dítě a druhého jsem se dočkala. Vysvobodila mě z nejhoršího. Na tebe tvoje miminko taky čeká, o tom vůbec nepochybuju.

levandule_k
4. dub 2024

Jj vím, že s těmi termíny to není úplně optimální a člověk je rád, že dostane termín brzo a není prostor, aby říkal, můžu od 10:00 do 12:00. Proto bych to řešila tak, že si brnknu na OSSZ, kam spadám, tam to se jich zeptám, jestli jsou s tím v pohodě, že mám terapeuta/psychiatra mimo vycházky a i kdyby ne, tak prostě si nohu za krk kvůli tomu, že úřední šiml zařehtá, nedám.

ee.liska
4. dub 2024

Ano, placentární příčina. Bylo to moje první … Ale teď mám tři 😍 Vymodlený syn se narodil rok a půl po. Po dalším roce a půl dcera. No a k nim po deseti letech přibyl nejmladší 🙂

autor
4. dub 2024

@martina1317 děkuju za podporu. Moc mě mrzí co tě potkalo a budu držet palce ať vydržíte 2v1 co nejdéle a dobře to dopadne 🙂 lékaři dneska umí zázraky 🙂

autor
4. dub 2024

@ninanela děkuju za zprávu. Přesně tak se teď cítím, stará, bezdětná, zase na začátku, s obavou jestli a kdy se dá tělo dohromady a budeme se moct vrátit na kliniku a jestli se mi vůbec ještě podaří otěhotnět.... Nějak horko těžko hledám naději do budoucna ☹ Každopádně příběhů s dobrým koncem je taky dost, tak snad i na nás se nakonec usměje štěstí. Můžu se zeptat za jak dlouho se vám potom zadařilo? Bylo další těhotenství bez problémů?

ee.liska
4. dub 2024

V březnu 2009 jsem o ni přišla, hned po šestinedělí jsme zkoušeli znova a nešlo to. Podstoupila jsem zákrok na rozrušení srůstů v děloze. Před Vánoci jsem se na všechno vykašlala, v zoufalství jsem rezignovala a v lednu 2010 byl tt pozitivní. Těhotenství jsem skoro celé proležela v nemocnici nebo doma, ale byla jsem extrémně hlídaná. Od šestého měsíce se syn chtěl narodit. Stejně tak pak dcera.

autor
4. dub 2024

@ee.liska děkuju za příběh který dodává naději 🙂 můžu se zeptat v jakém týdnu se pak děti narodily? Mě lékaři strašili že když se to stalo jednou, může se to stát i příště. Zmiňovali i možnost cerkláže, že by to mohlo pomoct, zatím jsem si ale k tomu moc info nehledala.

ee.liska
4. dub 2024

U prvních dvou jsem do 34tt ležela, někdy i s nohami nahoře. Oba jsou 38tt. Byl problém s předčasným otevíráním děložního hrdla. Poslední pak obří hematomy, ale porod vyvolaný pro KP

ninanela
5. dub 2024

Otehotnela jsem pak asi do dvou let,Lékaři radili počkat aspoň rok,pak jsme se do toho vrhli od začátku,žádné embrya už jsem neměla.Otehotnela jsem po Ketu,těhotenství jsem dlouho tajila,nikdo to nevěděl,rodina ani v práci.Dokonce ani já tomu dlouho nevěřila,že to může vyjít.A když jsem odcházela na mateřskou, nikdo mi nevěřil.Tehotenstvi úplně v pohodě.Jen zase vyšly zle odběry, zase doporučená plodovka,odmítla jsem a vše dopadlo dobře.
Chce to čas a pak přijde i smíření a teseni na budoucnost,í když teď na to myšlenky nejsou.A čas letí rychle.

lenkalubina
6. dub 2024

U nás se zjistilo,že byl zdravý...byla jsem i na odběr choriovych klku. Ale bohužel jsem měla myom,který utlačil placentu...možná kdyby mě dr poslala včas na odstranění 🤷‍♀️ teď už to nezjistim. V té době mi bylo zrovna 40. Letos to budou 3 roky,takže další dítě už nebude. Na tohle jsme čekali 10 let.

anna987
6. dub 2024

Autorko, moc me trapi, ze jste si tohle vse musela projit a jako zensky si to vzdy musime vyzrat se vsim vsudy. Zivot nas nesetri. Ja jsem prisla 2x po sobe o miminko. Vzdy jako ZT. Nyni jsem zase tehotna a budu zase doufat. Ono nam nic jinyho ani nezbyva. Prosim neztracejte nadeji. Nevzdavejte to. Bojujte!

ester_ka
7. dub 2024