Vysoké NT. Měl někdo a přesto zdravé miminko?

beruska1984
8. kvě 2024

Můj první screening nedopadl dobře NT vysoké 10,7mm a hodnoty krve na DS 1:40🥺je tu někdo s podobnými výsledky a i přesto má zdravé miminko.Jeste mě čeká odběr klku ale už moc s dobrými zprávami nepočítám 🥺

merope
8. kvě 2024

Já jen čekám, kdy doktoři místo 1:40 začnou psát 2,5%. Protože ta 1:40 holky hrozitánsky děsí. Když se napíše 2,5%, nezní to taky úplně jako "nula", ale už méně děsivě.

Máš doma šestistěnnou kostku? Hoď dvakrát za sebou. Padla ti v obou hodech šestka? Ano, to, že ti ve dvou hodech kostkou padne šestka, asi taková (ve skutečnosti o maličko nižší) je pravděpodobnost, že dítě má DS.

lentilkah
8. kvě 2024

UTZ je jinak v poradku? Napr.srdicko?
Jak ti vysla ta krev?
Pokud bylo NT spravne merene, tak je bohuzel hodne vysoke.
Mam zkusenost s NT pres 8mm, spatnou krvi, vadou na srdicku a celkovym otokem. Vysledek 1:4, pozdeji uz 1:2. DS se potvrdil.
@merope Takovy nalez bych uplne nezlehcovala.

lentilkah
8. kvě 2024

Jinak me samozrejme mrzi, ze tohle musis resit. Drz se, je to narocne.

beruska1984
autor
8. kvě 2024

@lentilkah Ano ultrazvuk jinak v pořádku malému krásné bije srdíčko má nosní kustku i pohyby má normální a všechny končetiny má normální. Jen ta krev a to šíjové projasneni mi vyšlo hůř

beruska1984
autor
8. kvě 2024

@lentilkah a krev mi vyšla 1:40

lentilkah
8. kvě 2024

@beruska1984 To 1:40 je celkovy vysledek screeningu (zohledni se vysledky utz a krve dohromady+ dalsi faktory to mohou ovlivnit, treba tvuj vek,nebo anamneza), u krve se resi PAPP-A a free beta hCG.

beruska1984
autor
8. kvě 2024

@lentilkah to právě vůbec nevím 😏doktor nebyl moc příjemný a nic nevysvětlil hned po ultrazvuku mi řekl že mám uvažovat o ukončení těhotenství. A na krev sem si musela volat a jen mi řekl že to nedopadlo dobře a že mám riziko DS 1:40.

ileni
8. kvě 2024

@beruska1984 ten zápis z toho screeningu je zvláštní. Toho doktora jsem nenašla ani na seznamu certifikovaných Dr. Na screening... Nám vyslo riziko 1:7, byla jsem na odběru klků a máme zdravou holčičku...

ileni
8. kvě 2024

Tak oprava, je tam, ale bez háčku

beruska1984
autor
8. kvě 2024

@ileni ano je on celkově ten doktor je zvláštní 😏no nevím s čím mám počítat 🥺😢

fifinka2020
8. kvě 2024

@beruska1984 objednejte se buď do Profemy nebo k doktorů Brestakovi na konzultaci. Jsou to špičky v oboru a řeknou víc.
Jinak pokud máte 35+, tak krev vychází špatně skoro každému 🙈

beruska1984
autor
8. kvě 2024

@fifinka2020 ano je mi 39🙈No pořád trošku doufám že aspoň ty odběry v pondělí dopadnou dobře 🙏🙏

lentilkah
8. kvě 2024

@ileni Souhlasim, ze ta lekarska zprava je na screening hodne zvlastni. A super, ze to dobre dopadlo.
Jinak pro autorku- me treba s temi spatnymi vysledky poslali do Gennetu, kde znovu udelali utz, pak jsme byli u geneticky a nasledne byl proveden odber klku.
I kdyz v nasem pripade uz bylo z utz jasne, ze je to spatne.
Drzim palce, at to dopadne dobre, sance samozrejme porad je.

beruska1984
autor
8. kvě 2024

@lentilkah a můžu vědět jaké jsi měla hodnoty a co jsi na utz měla špatně?

andreacantu
8. kvě 2024

@beruska1984 protoze je ti 39 tak ve vypoctech automaticky padas do rizika 1:70, a to pri nejlepsim. Kdyby ti bylo 25 tak se zacina na riziku 1:1100! A od toho se pak zvysuje pravdepodobnost podle ostatnich vysledku.
Byt tebou tak si zajdu k jinemu lekari uz jen to ze nebyl prijemny by mi vadilo.

lentilkah
8. kvě 2024

@beruska1984 Pisu to v te prvni zprave, hodnoty krve uz si treba presne nepamatuju, ale byly uplne mimo. A celkove geneticka nechapala, ze jsem davno nepotratila. Byla to jen otazka casu, protoze mezi screeningem a konziliarnim utz bylo jen par dnu a ten nalez na utz se horsil.

merope
9. kvě 2024

@lentilkah Ale nález 1:4 je 25% pravděpodobnost problému, 1:40 je někde úplně jinde. Jinak já ho zlehčuji asi na úrovni toho, kdy ostatní to berou jako "to je určitě úplně špatně". Tak prostě jen a pouze překládám ten poměr do procent. A rázem to vypadá úplně jinak. Mimochodem - statisticky je "hladina zázraku" 5%. Takže 1:40 je vlastně ještě stále "zázrak, pokud to bude špatně".

Proč se to tak moc řeší je, že máme možnosti vyšetření a prověření a dítě s DS je pak závazek na celý život, tak je dobře vědět, jak to bude a případně se rozhodnout o ukončení těhotenství (nebo aspoň být připravená při porodu). Takže pak se prostě z 2,5% udělá buď "více jak 95%" (a jde se případně na ukončení) nebo "méně jak 1%" (a těhotenství se nechá být).

beruska1984
autor
9. kvě 2024

@merope no já pořád doufám že snad to bude v pořádku🙏🙏

lentilkah
9. kvě 2024

@merope Na tohle nemuzes koukat ciste matematicky- kdyz to vezmu podle sebe, tak byl pruser jak ultrazvuk, tak krev a lehce to vylepsil nejaky ukazatel, ktery byl v poradku.
Takze je jasne, ze naopak muze byt dite v poradku a jen ti vysledek zhorsi napr. ten vyssi vek nebo anamneza (se synem treba DS v predchozim tehotenstvi nezohlednovali, s dcerou ano a razem byl vysledek mnohem horsi)
Takze ten vysledek u zakladatelky urcite neni nijak hrozny, ale ten vykricnik v podobe vysokeho NT tam proste je a v podobnych diskuzich se vetsinou vyroji odpovedi typu- ja/Mana/ sousedka mela 1:xx a dite je nakonec zdrave a pritom se to vubec neda srovnavat, protoze u kazde byl duvod horsiho vysledku jiny.

lenkalubina
9. kvě 2024

Taky jsem měla špatné výsledky a po odběru klku vyšlo,že je vše ok 🍀 taky mi bylo 39..dobře to dopadne 🍀🍀🍀

beruska1984
autor
9. kvě 2024

@lenkalubina děkuji ❤️no stále doufám že to bude v pořádku 🍀🙏

beruska1984
autor
9. kvě 2024

@lenkalubina a můžu se zeptat jaké výsledky si mela špatně?

merope
9. kvě 2024

@lentilkah Já teda předpokládám, že to 1:40 bylo jako komplexně všechno dokupy (krev + UTZ) a tam to prostě beru statisticky - protože 1:40 neznamená nic jiného, než to, že 1 těhotenství ze 40ti je opravdu problém - a zbylých 39 není. A proto se pak dále upřesňuje a upřesňuje. Ono 1 ze 40ti není zase tak úplně málo, proto to doktoři řeší, proto se dělá odběr klků a podobně - na 1 holku, co pak se opravdu ukáže, že tam je problém, zde napíše 39, kde problém nebyl. To je prostě matematika / statistika, kterou neukecáš.

lentilkah
9. kvě 2024

@merope Ano, vysledek je spojeni nekolika ukazatelu. Ale je proste rozdil, kdyz ti celkovy vysledek pokazi vek matky, nebo blby nalez na utz. To se proste porovnava neporovnatelne.
A uz bych to nechala byt.

merope
10. kvě 2024

@lentilkah To je ale právě matematika a pravděpodobnost - jen ne vždy to je intuitivní. 1:40 je pořád stejné číslo, ať už to vznikne jakkoli.

lentilkah
10. kvě 2024

@merope Muj bracha ma matfyz, takze tu posedlost cisly chapu. Ale ver, ze kazdy gynekolog/ genetik by ti rekl to same co ja.

lentilkah
10. kvě 2024

Nebo jeste jinak. Predstav si dve zeny se stejnym rizikem- jedne je 20 let a ma spatny nalez na utz, druhe je 42 a utz nalez ma v poradku. Komu myslis, ze doporuci neinvazivni krevni testy a komu odber plodove vody/ klku?

merope
10. kvě 2024

@lentilkah Oběma by měli doporučit neinvazivní krevní testy - a na jejich základě upravit pravděpodobnost a na jejím základě poté doporučovat další. Pokud ta, co má 42, má UTZ nález zcela v pořádku, tak by jí nemělo vyjít stejné riziko jako té, co má 20 let a má špatný nález na UTZ (nebo ten nález není zase tak špatný). Prostě pokud je pravděpodobnost DS 2,5%, tak je "ve všech případech stejná". A právě proto se mimochodem počítá ta pravděpodobnost - aby se porovnalo zdánlivě neporovnatelné.

Hele, schválně se jdu zeptat genetičky 😀.

lentilkah
10. kvě 2024

@merope Ver nebo ne, me geneticka vypsala zadost o UPT aniz by vedela, jak dopadnou klky- tak jista si byla. Co by si pomohla tim, ze by me poslala na krevni test? Jen by to byla ztrata casu, protoze na vysledky se ceka az 3 tydny.
A uz to opravdu nechci resit, protoze si z toho zacinas delat srandu.

merope
10. kvě 2024

@lentilkah Srandu si fakt nedělám, jen mám vystudovanou teorii pravděpodobnosti.

Ale uznávám, že doktoři občas mají některé věci "v oku" - když jsem vysazovala léky a řešila, kdy můžu začít kojit, tak neonatoložka "od boku" řekla přesně stejný termín jako já už mezitím měla spočítaný za pomocí zjištění od farmaceutů stran poločasů rozpadů různých látek v těle a dopočítání přesných koncentrací. Jakože fakt přesně stejný. Jsem dost koukala, protože ona to tak nějak odhadla - a já to měla spočítaný, protože už jsem té nemocnici v té době nevěřila (neonatologie tam byla super, gynekologie hrůza, řešili u mě tlak a já zjistila, že mi ho celou dobu měřili úplně blbě jen proto, že byli líní si sehnat vhodnou manžetu, když tu "jejich" jsem kvůli otokům neoblíkla). Takže i ty doktory beru občas taky s rezervou. Proto pomůže ta matematika.

A 1:40 = 2,5% bez ohledu na věk. Samozřejmě 2,5% není nula.

Já na tohle četla v těhotenství úžasnou knížku, kde nějaká ekonomka vzala vědecký přístup a probírala a rozebírala rozličné statistiky včetně DS a věcí kolem. Bylo to právě super čtení, jak některé věci fungují v podstatě "na odhadu" a není to realistické, jak lidi mají sklony zkreslovat. Bohužel jsem zapomněla jméno knížky a nepodařilo se mi ji už nikdy znovu dohledat (a v knihovně se mi zrušila historie výpůjček). Tak jediné, co si pamatuji, že nejhorší epidemie listeriózy byla z brokolice - a právě to ohledně chození na odběry plodovky a výpočty těch poměrů a statistik.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru