Listerióza z hot dogu?

hana_trublik
15. dub 2024

Ahoj , asi poněkud hysterčím, ale přesto se na Vás obracím pro radu:

Dneska jsem neudržela chutě na uzdě a dala si na nádraží párek v rohlíku. Párek (ptala jsem se :D) byl koupen jako "tepelně opracovaný masný výrobek, poté ohřát na opékači (60°C). Listerie by neměly přežívat okolo 70°C, což je také teplota, kterou výrobek "tepelně opracovaný" prochází po dobu 10ti minut. Samozřejmě mám i tak strašný strach, bohužel už to zpět nevrátím a jen řeším, co ted. První mě napadlo živočišné uhlí preventivně, poté pro jistotu detekce krevními testy. Nemáte, prosím, některá zde zkušenost s tímto testováním, jak dlouho od potenciální nákazy je vhodné porvádět krevní test? Sice je na příznaky brzo, ale ikdybych žádné nepociťovala, plod to stejně může ohrozit.

Předem velmi děkuji za jakýkoliv postřeh, radu, nebo zkušenost.
Mějte se krásně 🙂

hanka_12345
15. dub 2024

pokud jste to nekoupila i Vietnamcu tak bych se asi nebala 😀 ale i od tech větviček to je vetsinou ok, stalo se mi jen jednou ze jsem po nejakym jejich burgru na nadrazi blila ale to byl pripad 1 z 50 . Hádám ze to nebylo od vietnamcu, ti by vam takovy info asi nesdelili protoze JÁ NEROZUMNET CESKY"

hana_trublik
autor
15. dub 2024

@hanka_12345 moc děkuju za odpověď🙂 ! bylo to na nádraží v takové normálně/slušně vypadající pekárně... tak snad no. ach jo, stokrát člověk odolá a pak tohle.🙈

junomcgaff
15. dub 2024

Počkej a něco ti je nebo...? Já si taky občas koupím párek v rohlíku, nikdy by mě nenapadlo, že by mi z toho něco mohlo být 🤣

hanka_12345
15. dub 2024

@hana_trublik nééé tak to bych byla v klidu

hana_trublik
autor
15. dub 2024

@junomcgaff no není mi nic(zatím, ale stejně je ještě krátká doba od poteciální nákazy), ale ono to může ublížit plodu i bezpříznakově právě 🙈proto se to obecně uplně nedoporučuje....

hanka_12345
15. dub 2024

ja bych si ho s klidem dala znovu a klidne zas tam....to mate to samy jak nekde na pouti nebo nejake akci proste.

denissima
15. dub 2024

@hana_trublik Jako vážně?

1pomnenka
15. dub 2024

Neznám nikoho, kdo by měl listeriozu, daleko snadněji chytíš salmonelu nebo Campylobacterii, té se nebojíš, jo? Nikdy nejíš venku, teď poprvé? Doteď si jedla asi pouze doma, zajímavé. Do školní jídelny jsi asi také nechodila. Pokud ano, tak nechápu tvé obavy.

alianan
Autor odpověď smazal
Zobraz
alianan
15. dub 2024

Loni bylo 19 případů listeriozy, tu bych neřešila vůbec.

hana_trublik
autor
15. dub 2024

@1pomnenka Díky za odpověď, těhotné ženy a další osoby s utlumeným imunitním systémem se nakazí listeriózou 10x snadněji (zdroj: https://www.cdc.gov/listeria/risk-groups/pregna... ), u hotdogů je to riziko zvýšené, protože, jak se můžete dočíst i v mém příspěvku/dotazu zde ve fóru, i tyto tepelně opracované masné výrobky nejsou prošlé varem. Hotdogy proto patří mezi obecně nedoporučované potraviny v období těhotenství (zdroj: https://www.foodsafety.gov/people-at-risk/pregn... ). Váš dotaz, jestli jsem "doteď jedla jen doma" je irelevantní, stejně jako otázka ohledně obav z dalších patogenů - můj příspěvek se týká listeriózy.

1pomnenka
15. dub 2024

@hana_trublik Pokud se bojíš jen listeriózy, tak to můžeš klidně spát. Za svůj život jsem potkala hodně lidí, nikdo ji neměl. Kolik lidí znáš, co ji měli?

hana_trublik
autor
15. dub 2024

@alianan díky, jasně, já vím že je to riziko relativně malé, ale víte jak to chodí...neštěstí nechodí po horách, ale po lidech 🙂 proto by mě zajímalo, jak postupovat nebo po jaké době si třeba preventivně nechat udělat krevní test, některé ordinace ho dělají během trimestrálních screenincích i automaticky spolu s toxoplasmosou (ale moje zrovna ne :D)

hana_trublik
autor
15. dub 2024

@1pomnenka děkuju. V mém okolí moc těhotných není, doufám, že to je (snad) jen přehnaná obava, na druhou stranu, běžně asi moc lidi nejdou se střevní chřipkou (příznaky listeriózy) k doktorovi, a pak ty statistiky nakažených úplně neodpovídají realitě. Ještě jednou děkuju za snahu uklidnit a vaše postřehy ! 🙂

kristyn86
15. dub 2024

Zaplat panbuh,ze jsem nezkoumala,co se v tehotenstvi smi a nesmi jist. Klid,neboj se. Horsi nez ten parek je pro plod ted ten tvuj stres. Nic ti neni ,tak to neres. Az bys mela strevni potize,tak muzes k dr. na testy.

trilien
15. dub 2024

@hana_trublik domnievam sa, že riziko nakazy l. monocytogenes z parku v rohliku sa blizi k nule, to by parok v rohliku museli v stanku rychleho obcersvenia chytat kontaminivanymi rukami, ktorymi predtym chytali zivocisny produkt, v ktorom L. bola. Vacsie riziko hrozi u hamburgerov, stejku a samozrejme tataraku. Ak by si zvracala, hnačkovala a pod., kontaktuj lekara. Osobne by som sa neobavala a to mam prof.def 😂

hana_trublik
autor
15. dub 2024

@kristyn86 moc děkuju za zprávu 🙂!

hana_trublik
autor
15. dub 2024

@trilien ničeho takového se snad nechytali :D 🙈 ..moc děkuju za zprávu 🙂!

tulipdona
15. dub 2024

Nejhorší je smrt z vyděšení. Tak klídek. 😂

klpoiu
15. dub 2024

No byt tebou tak v prvni rade prestanu resit takove kraviny. Pac stres ti ublizuje mnohem vic nez nejakej parek v rohliku. A ano kravin, pac podle super chytrych lidi, by si nesmela zrat nic. Musela by si byt doma.zavrena, nic nedelat.Uzivej si těhotenství a ze muzes jist co chces a kdy chces. 🤭 Co bych za to zase dala 🤣

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru