Smutek. Co vy na to?

7. kvě 2024

Ahojky jsem na rodičáku, dceři budou v létě 2.Nastaveno mám na 3 roky že budu s malou doma.S tím že do práce se nemám kam vrátit a chtěla jsem si udělat kurz, aby moje možnosti uplatnění se na trhu práce byly snazší.Byli jsme tak s přítelem domluvený celou dobu.Ale teď přišel s tím že žádný kurz a chce abych šla do práce.Nejlépe ihned.Jenze to úplně nejde,zatím kojím a sice se to skončit už chystám, ale nedaří se.,za další chtěla jsem ten kurzJeho postoj se změnil jelikož při dnešních silenych cenách všeho prostě nevychazime .Nutno podotknout že děti máme celkem 3,dvě starší jsou s mým ex.Me připadá tento jeho postoj hnusný a podlý,žádný kurz si dělat nebudes a koukej mazat do práce.😞Bydlime na malém městečku a tady fakt nevím co bych kde šla dělat,navíc s takovým malým závislým dítětem kojenym.Přijde mi to hnusný, jsem z toho smutná a zlobim se na nej ,co vy na to ?

danfal
7. kvě 2024

Nějak nechápu, co tě trápí. Nevycházíte finančně. Dcera je celkem velká, tak nevidím důvod, proč bys nemohla jít pracovat.

autor
7. kvě 2024

@danfal no že tady jsou možnosti fakt hodně slabý,jedině fabrika a navíc jsem chtěla v září dělat ten kurz o kterém vi celou dobu a bavíme se o tom neustále.Pro mě je moje dcera hodně malá,ale o to nejde....neumím si to představit s tou malinkou...kdo s ní bude vždyť mluvit neumí,plinky má..kojena je,ja prece ze dne na den nemůžu hop do práce ...

autor
7. kvě 2024

@danfal navíc podpasovka když o tom kurzu věděl,celou dobu si na něj brousím zuby abych mohla jít pracovat tam kam chci a ne tam co mě zbývá (fabrika apod)

alianan
7. kvě 2024

@danfal Mě by to také trápilo, dvouleté dítě je ještě celkem malé na instituce. Jo, zvykne si, děti si zvyknou všude, ale pro své dítě bych to nechtěla.
Ale moje dvouleté jsou mimina.😅

Bydlím na malém městě, dvouleté by mi školka stejně nevzala, jediné místo by byla fabrika za pár korun, takže se dokáži do zakladatelky vžít. To je výhodnější zůstat doma než platit hlídání. Navíc, pokud by ji kurz zajistil lepší místo a manžel o tom věděl a souhlasil, tak ano, je to podraz.

alianan
7. kvě 2024

Na druhou stranu pokud fakt nevycházejí, tak jiná možnost než práce není.

autor
7. kvě 2024

@alianan díky,2 roky ji budou až na konci srpna.Je to pořád moje malinký broučatko,neumím si to představit nechat ji už teď na pospas všemu ...přítel si myslí že ji hodí na krk mým rodičům ale to úplně neprojde asj,je jim už přes 70 a není to jejich povinnost.Je tu ještě soukromá školka ale ta cena,to bych vydělávala jen na tu školku,tak to má cenu faktzejo

alianan
7. kvě 2024

Máme stejně staré dítě, školku si také neumím představit. Vždyť je ještě na plínách a bez kočáru se nehneme z místa. Z toho by mi bylo také smutno.
Navíc teď je jak houba, bylo by mi líto, že ji svět ukazuje někdo jiný než rodič.

korin
7. kvě 2024

A nemohla bys o víkendech na nějakou brigádu? Že by tatínek hlídal.

autor
7. kvě 2024

@alianan my se teda hneme,ona kočár nechce moc ale ten zbytek ...prostě je malinká 😞je mi z toho hodně hodně smutno ,že přítel tak otočil.Dnešni doba je zlá a s 3 dětma je to mazec holt .Ale přesto si myslím že to "dáváme ".Někdy je toho víc,ale není to taková tragédie podle mě.

rnika
7. kvě 2024

Viděla bych to na brigádu po vecerech- ať hlídá tatínek ( takové brigády jsou většinou úklid). Jinak pokud jste nějak domluvení, tak by mě to také dost mrzelo - otázkou je jak moc nevycházíte s penězi....

autor
7. kvě 2024

@rnika po večerech no tu by taky musel každý večer být i on Mívá noční...pokud má denní tak přijíždí v 19h. Jedině nějaký den mezi ale určitě by to nebylo pravidelný ,o což nevím kdo stojí ....

cherie24
7. kvě 2024

A co třeba nějaké brigády typu úklid domů nebo Dantem (večerní inventury). Případně melouchy i pro partnera? Ty brigáda, on nějaký melouch... Často se dají různě najít inzeráty jen na vzájemné dohodě. Třeba 2x měsíčně, jednou, každý týden, různě podle domluvy. Kamarádka se přihlásila na stránce hlídačky a oslovila jí paní z vedlejší vesnice, z takové úplné prdelky světa, ale za to, kolik jí platí na hodinu, bych tam běžela uklízet i já. A to úklid nesnáším 😆 Určitě bych takového prťouska nedala do jeslí a nešla hned do práce, ale jestli nevycházíte, asi není jiné řešení, než se zapojit i u tvé strany. Co mi ale přijde fakt hnusné je to, jak to podal. Většinou se rodiče u dětí doma střídají. Manžel ranní, manželka odpolední. O víkendech jeden pracuje, druhý hlídá, další víkend obráceně. Občas babička, když je možnost, ale hned odložit a běžet do práce? To by bylo docela šokové pro všechny, ne? 🙂

danfal
8. kvě 2024

@alianan vidíš a mě v obou případech nic jiného nezbylo. Děti šly do jesliček a já do práce.

autor
8. kvě 2024

@cherie24 jo to je sice hezký nějaký večerní inventury ale to tak někde v Praze nebo možná Brně,jenže my žijeme v totální díře světa.Do Brna to máme 40,km,už jsem říkala mockrat pojďme tam raději bydlet nez tady
,přítel tam dojíždí do své práce navíc, ale to je další kapitola.Navic si teda nedokážu představit že on mě zastoupí po čas mé brigády případné,i kdyby to mělo být jen třeba na 4hodky.Ma plnou hubu keců když jen u kadeřnice strávím 2,5h na melirua to chodím jednou za čas .Jinak nechodím nikam ,celá domácnost leží jen na mě,on když má mezi směnama volno a je doma tak kolikrát ani nepomůže a většinu času odpočívá,nadřený chudáček.Takže si tak říkám jak by to asi tady bylo potom,to by tady s těma dětma chtěl jak zvládat,nedokážu si to ani představit 😐

danfal
8. kvě 2024

Člověk musí za své děti přijmout i finanční zodpovědnost. Netvrdím, že jde dát takto malé dítě ze dne na den do školky nebo jesliček. Ale máš od partnera informaci, že potřebuje, aby ses podílela na financích, všechno se velmi zdražilo, takže chápu, že původní domluva padá. Takže bych spíš počítala s tím, že od září půjdu do práce a ne na kurz.
Nemůžeš si ten kurz udělat dřív? Zajistí ti ten kurz práci?

areh
8. kvě 2024

A kdy a jaký kurz jsi chtěla dělat? Kde by po dobu kurzu byla malá? Nešla by sehnat dětská skupinka na třeba dva dny v týdnu, aby si postupně zvykla? Syn musel jít ve 2 letech a 2m. Do dvou jsem kojila. Zvladl to hodně dobře. Líp než já. Ale jiná možno nebyla. Ono maminky to většinou zvládají hůř než děti.

mia5344
8. kvě 2024

A já si myslím že bys do práce jít měla pokud ti to situace a hlídání dovolí. Kurz si přece můžeš dodělat i za rok/dva a nevidím problém jít na tu dobu pracovat do fabriky. Ano, dítě máš malé ale pokud není partner schopný vás uživit tak se musíš podílet i ty.... Navíc když máš další dvě děti (na které asi platíš alimenty kdyz jsou u ex?)... Ono v jiných zemích matky chodí do práce mnohem dřív, v Česku je to fajn že nemusíš a můžeš si dítě vypiplat, ale pokud nejsou peníze musíš se přizpůsobit situaci

autor
8. kvě 2024

@danfal ten kurz je na 6 týdnů zhruba a je možnost že bych ho dělala jen víkendy tudíž by to zvládl on + moji rodiče asi lip.Jde o kurz sanitáře a ten je ted nějak v kvetnu a pak další je v září.O tu práci jsem měla zájem už dlouho a počítali jsem s tím.Jinak jak jsem už psala je tady těch příležitosti pracovních hrozně málo,jen fabriky a tam jsem fakt nechtěla.Celou dobu se snažím tomu zamezit práve tím kurzem.Nechci skončit u stroje někde v oleji ...jinak hlídání extra nemáme.Moji rodiče pohlídaji když někam musím akutne nebo tak,ale sami od sebe se nenabidnou.Ja jsem ochotná jít do práce dřív,ale s tím papírem z kurzu už v ruce.Coz by mohlo být např od listopadu.Nejak víc jsme to neprobrali do hloubky jelikož přítel byl posilněn alkoholem a v takovem stavu nehodlám s ním nic probírat.😑

pipi_puncocha
8. kvě 2024

Přítel tě naštval tím, že ti to řekl necitlivě, tak mi přijde, že jsi teď v opozici a všechno je špatně. Ale když se na to podíváš s odstupem, tak myslím, že nějaký kompromis by se dal najít. Není to jen “do fabriky a dítě od nevidím do nevidím v jeslích.” Třeba dva dny v týdnu dětská skupinka (plus třeba jeden den manžel / prarodiče, nebo aspoň prarodiče můžou někdy vyzvednout holčičku po o). Pokud nemáš aktuálně co nabídnout, zkusila bych ten úklid a hlídání dětí (často lze hlídat i se svým jedním dítětem jiné jedno dítě). Já třeba platím paní za úklid 700kč a má to za 2h hotové, to bys stihla i dvě takové domácnosti za dopoledne do bude malá v té soukromé školce. Nevím, jestli se tam platí 1500/den? My máme taky od 2 let dva dny týdně v soukromé a platíme cca 5000 za měsíc, tak to se s prací pořád bohatě vyplatí. A to jde i s kojeným dítětem v pohodě, v noci a na spaní jsem kojila pořád.

autor
8. kvě 2024

@mia5344 děti nejsou u ex ale u mě .Ex posila alimenty mě.Ja jsem už tady v nejedné fabrice právě byla ,je to šílený, proto jsem tomu chtěla utéct fomou toho kurzu a zaměřit se na úplně jinou práci.Ten kurz jsem chtěla původně ještě před těhotenstvím a nakonec si ho udělal on,teď tu práci dělá a je spokojený.Ja chci taky a on mi to teď takovým způsobem znemožní ? Už to chapete lip ?

merope
8. kvě 2024

Osobně se domnívám, že bys měla jít jak na kurz, tak si najít nějakou brigádu. Jak dlouhý je kurz a kolik hodin týdně přímé výuky (mimo domov = nutné hlídání) a kolik hodin týdně ti zabere domácí příprava?

Domluv s rodiči možnosti hlídání od nich - myslím, že se dozvíš něco ve stylu 2-3x týdně případně třeba 4 dopoledne v týdnu, pokud tam zrovna nemají lékaře - či něco podobného. Zjisti, kolik se platí v té soukromé školce (přesné částky - pozor - dost školek od září bude navyšovat částky). Tuto domluvu s rodiči včetně kalkulace ceny za školku předlož partnerovi.

Pokud nevycházíte a ty máš jedinou alternativu práci ve fabrice, pravděpodobně bude ta školka pro 2 leté děti dražší než kolik vyděláš za hodinu. Takže to bude muset být tak, že budou hlídat buď rodiče nebo partner - i on si případně bude muset upravit směny.

A tady je skvělá příležitost už rovnou (když už nevycházíte) - najdi si tu práci přesně jak holky radí přes hlidacky.cz - pokud bydlíte na vesnici a umíš třeba zahradnické práce, tak teď bude dost lidí ochotných platit za pomoc na zahradě, jinak jsou různé úklidy a podobně. Tam se domlouvají termíny často nikoli pravidelné, ale můžeš domlouvat konkrétní dny. Pokud partner směnuje, tak zná směny předem a bude tam mít některé dny volné. Na ty si můžeš domluvit brigádu - i pravidelné úklidy lze domlouvat "nepravidelně". Na zahradnické práce chce mít i hezké počasí bez deště. A často ty zahradnické práce jsou na víkendy.

Popravdě jak to popisuješ se domnívám, že po 4 dnech, kdy ty si absolutně vyčistíš hlavu prací někde na zahradě (chlap ti ještě nejlépe 1x denně doveze dítě na kojení), bude chlap tak vyřízený, že pochopí, že jednak opravdu rodiče nemůžou hlídat 9-10 hodin denně (abys mohla chodit do fabriky na plný úvazek, co si asi představuje) a druhak že ani on se vlastně nechce dělit 50:50 o hlídání dítěte (pochopitelně když on hlídá, tak si i vaří a uklízí...). No anebo zjistí, že to zvládá - a pak to tak můžete praktikovat i dlouhodobě, ono to hlídání od tatínků je taky super. Já chodila do práce od půl roku věku syna - učím, byl tam jeden předmět, co se ukázalo, že nemá kdo vzít - tak jsem měla 4 vyučovací hodiny, čili i s cestou něco maličko přes 4 hodiny ve smyslu 4x60 minut mimo domov (malý nebyl plně kojený, neměla jsem dost mlíka, takže nebyl problém mu dát UM). A bylo to podle mě absolutně skvělé pro všechny. Měla jsem domluvené v místní dětské skupině / jesličkách, že kdyby bylo nutné, tak jednorázově mi ho tam vezmou (a pak bych v podstatě to vydělané dala jim) - nakonec jsme nevyužili.

40 km od Brna můžeš mít lidi, co jsou část týdne na homeoffice, co pracují, do toho zahrada, barák, sem-tam dojíždí do Brna a pokud k tomu mají ještě děti, tak rádi využijí někoho na pomoc. Držím palce, ať někoho takového najdeš.

autor
8. kvě 2024

@merope děkuju moc 🙂

mia5344
8. kvě 2024

No tím tuplem bys měla jít alespoň brigadne. Je to od něj hnusné, to nepopírám ale finanční péče o tři děti je náročná. My máme dvě a představa třetího v dnešní době a zachování aktivního života, kroužku které naše děti těší a alespoň nějaké dovolené je nereálná. A to oba pracujeme na plný a příjem máme hodně slušný. Nešel by ten kurz tedy víkendove a v týdnu na pár hodin brigáda (úklid, hlídání, doučování, venčení psů.....) měla bys čas jak na děti tak na kurz a přinesla bys něco do rodinného rozpočtu 🤷

autor
8. kvě 2024

@mia5344 Hmm hezká představa,o víkendu se budu učit přes týden makat a co děti a domácnost?..Pokud bych se měla učit, ještě brigádu a vše doma zvládnout ,batole,starší dvě děti,tak to už by na mě samotnou bylo fakt moc.I tak se přítel moc nezapojuje potřebuje větší odpočinkový prostor,tak to asi fakt na tu hubu padnu
s takovou ..

mia5344
8. kvě 2024

Kdo chce hledá cestu 🤷 život není procházka růžovým sadem a ne vždy vyjde to jak to chceš ty. Já si tímto prošla právě z toho důvodu, že jsem chtěla nastoupit ani ne tak na lepší pozici ale spíš jiný obor. Takže v týdnu brigádu o víkendu rekvalifikace a do toho mimino a batole.... Člověk občas musí prostě jít za limit pokud chce mít něco v budoucnu. Anebo sedět a vymýšlet proč to nejde

marselina
8. kvě 2024

ja bych teda od dvouleteho prcka do prace nesla. nas maly ma dva, zitra nas ceka zapis do skolky ptz se musim v jeho trech letech vratif do prace i kdyz jsem chtela byt doma roky 4, z prace to nepovolili.
Plinky mame teda jen na spani, pomalu se rozmlouva i tak mi rve srdce ze od nej budu muset.
nez se narodil byli jsme dohodnuti s manzelem, ze je to nase treti a posledni a budu s nim doma 4 roky., nikdy jsem od nej neslysela nemame penize bez makat.

autor
8. kvě 2024

@mia5344 Vzdyt já právě plánovala že dřív si udělám kurz a diky němu pak půjdu dřív do práce.Ale ne až tak brzo.I když vím že to nutný je.Proste dřív to nejde,navíc mě čeká v červnu operace.Jsme tady fakt v takové prdeli že bych se divila kdybych na něco slusnyho kapla 😟

mia5344
8. kvě 2024

Já tě chápu je to hodně blbá situace, popravdě já bych maličko tlačila i na muže aby si vydyndal lepší peníze ale dlouhodobě to není řešení. Prostě musíš převzít kus finanční zodpovědnosti i na sebe pokud muž není schopny zajistit vás tak, abyste nestrádali

merope
8. kvě 2024

Pakliže ty půjdeš pracovat, beztak bude nutné, aby partner převzal část péče o domácnost (a i starší děti). Takže ano, ty budeš v týdnu pracovat, o víkendu se učit - a partner se zatím bude starat. Proto navrhuji to nejdřív zkusit jen velmi částečně, zda to bude fungovat 🙂.

martinka_33
8. kvě 2024

Za prve, chodila.jsem na plny uvazek od 9m kojeneho mimina (kojeny byl pak do dvou let), takze tohle neni vymluva, duvod nejit do prace ☝️
Za druhe, priteli bych rekla ze kurz urcite delat chci, ze pak budu mit moznost delat lepsi praci.
Za treti, pokud nevychazite financne, co brigada? Ted se delaj vyberka na letni brigady.