Odplenkování - už nevím, jak dál

alice345
11. únor 2024

Ahoj holky,

už jsem trochu bezradná, nevím co dělám špatně.

Dcera 2,5 roku, jinak velmi šikovná (jemná i hrubá motorika, řeč, učení se nové návyky), ale hrozně válčíme s chozením na nočník.

Do cca 2 let jsme párkrát zkoušela odplenkovat, šlo to ztuha, tak jsem to zas na chvíli nechala a zkoušela za nějaký čas znovu. Po druhém roce jsem si říkala, že už by bylo fajn, kdyby začala chodit na nočník, všechny známky toho, že je ready měla.

Nyní to vypadá tak, že ji pravidelně vysazuju na nočník, pokud ji vysadím ve vhodnou chvíli (kdy má plný močák), tak se vyčůrá. Pokud ne, řekne že nechce, v pohodě. Nikdy, ale nikdy si neřekne sama. Stále jako kolovrátek opakuju, že se čůrá do nočníku, bez výsledku. Může mít nočník půl metru od sebe a stejně to pustí do kalhot.

Nechávám ji jen v kalhotkách a tepláčkách (doma, když nespí), úplně v pohodě se vyčůrá do kalhot, řekne jejda, ale na nočník si neřekne.

Teď čerstvě začala dělat to, že ji dám na noční, řekne, že nechce čůrat a doslova za minutu to pustí do kalhot.

S kakaním je to ještě horší, tam zatím nevychytávám vysazovat včas (kaká nepravidelně během dne).

Do dělám špatně? Už mě fakt strašně nebaví uklízet počůranou podlahu a prát X počůraných tepláčků denně.

Děkuju za postřehy

pipi_puncocha
11. únor 2024

Počkat, až k tomu dospěje sama. Do léta bych jí nechala čas určitě - co znám z okolí, tak to “samoodplenkování” je nejčastěji mezi 2,5 - 3 rokem. Starší syn měl 2 roky a 9 měsíců, ze dne na den úplně bez nehod, pár měsíců poté i na noc.

corry21
11. únor 2024

Špatně neděláš nic, zjevně není zralá. Nejde to naucit ani uspíšit. Dcera se přes den sama odplenkovala před druhým rokem, na noc až ve 3,5 letech. Syn kolem 2,5 přes den, na noc o 2 měsíce později. (Ale chápu, taky jsem měla nervy, zvlášť u syna, kde nám šlo o nástup do školky, takže chápu. Jen pokud vás nic netlačí, neřeš to. Az dozraje, plenku sama nebude chtít)

klokanka31
11. únor 2024

@alice345 Musí k tomu dozrát. Naše malá od malička ve všem strašně šikovná. Ale nočník prostě nee. Až pár dní před 3.narozeninami vzala nočník (dětský záchod) na milost. A sama si řekla, později nám to už ani nehlásila a běžela si sama. Plínky požadovala už jen když se někam jelo, nebo na noc. Teď jí jsou 3 a 9 měsíců, a je bez plínek úplně 😊

mafulin
11. únor 2024

Proste ji dej plínku. Někde do rohu dej nočník, na wc prkénko a čekej.. je to všechno úplně zbytečné plýtvání energií.
Obě moje děti začaly chodit na nočník ve dvou a tři ctvrte. V podstatě ze dne na den.

klika1881
11. únor 2024

Moje dcerka 2,5 roku je uz od lonskeho leta bez plen. Pbcas sem ji vysazovala ale nenutila, netlacila na ni.. pres leto chodila nahata doma a proste se jednoho dne probudila a zacala na nej sama chodit. Zase jsme pak bojovali asi 3tydny s tim, ze si neřekla. Pokud mela nocnik na ocich, dosla si na nej. To bylo nehod venku :D pd te doby bez plinek (na noc ma). Upozorniju, ze dcerka treba vubec nemluvi, ma svych par slov, ale nemluvi.. a tohle proste “pobrala” brzy 🙂 Kamaradky stejne stary syn mluvi jak kniha, da se s nim uz diskutovat, domlouvat a nocnik/zachod proste ne a ne vzit na milost. Tohle vam nic nerekne. Proste kazde ditko je na odplenkovani jindy vyzrale 🙂

exbordelar
11. únor 2024

Nic nedelas spatne. Mozna jen to, ze si zbytecne ubiras energii. Proste se v tom mozecku jeste neseplo to spravne spojeni. Vsak ona se to nauci, neboj 😉 Vsichni jsme se to naucili 🙂 ve 2,5 letech je tohle uplne normalni. Kdyby ji bylo treba 5-6 roku, a jeste mela pres den plinu, to by me uz znepokojovalo, ale tohle je jeste naprosto v poradku.

novousek97
12. únor 2024

Ahoj, řešili jsme nedávno stejný problém, do školky mi totiž s plenkama dceru (2r8m) nevezmou. Všichni furt radili, ať ji davam odměny atd.. taky to u nás bylo tak že před 2. Rokem se něco i podařilo do nocniku a najednou zasek a nechtěla na nocnik vůbec.. teď před měsícem z ničeho nic jak kdyby někdo lusknul a vyměnil mi dítě, sama chodí na nočník. Nikdo nechápal ale opravdu je to tak že některé děti do toho musí prostě samy " dospět" i když ví že se to dělá do nočníku tak prostě nechtějí 😀 nejsi v tom sama opravdu chápu tu frustraci..

mdch91
12. únor 2024

@novousek97 ono ani tak nejde o chteni/nechteni, ale nervova soustava musi dozrat k tomu, ze vi, ze potrebuje, dokaze to v tu chvili nepustit hned, ale premistit se k nocniku nebo o tom dokonce nekoho informovat..a to je proste hodne ukonu. Synovi budou za cca mesic dva. Krasne mluvi. A uz nejakou dobu hlasi Ja asi curam a znamena to - za dve vteriny zacnu curat. Proste zatim odplenkovani nerealne, tak to vubec neresime. V praci mam deti mezi 2. A 3.rokem a plenka neni vubec vyjimka. Minimum z nich to zvlada opravdu bez problemu. Dalsi nase dite bylo bez plenek uz po roce a pul a uplne v pohode, dalsi nase dite zas naopak nehody i po 3.roce. Ten tlak ze strany skolek je nanic. Vytvari to strasne moc stresu maminkam i detem.

alice345
autor
12. únor 2024

Ahoj holky, díky moc za příspěvky, zkusíme zatím se vrátit k plíně a budu ji zatím pravidelně posazovat na nočník a uvidíme 🙂

klika1881
12. únor 2024

@alice345 zkus az bude tepleji tu indianskou metodu. Me kdyz dcerka ten jeden den zacala na ten nocnik chodit, tak sem ji proste uz plinu nedala. Jen na spani, kdy sem ji rekla,, ze ma plinku, prptpze jde spinkat. Jako ty 3 tydny venku a neustaleho prani leginek me stvaly, ale dalo se to 🙂 kamaradka zacala ve stejne dobe a dcerka taky chapala dobre.. pak zacali kvuli cestovani plinkarit .. zmatlo ji to a do ted se ji pocurava :(

alpakovo
12. únor 2024

@alice345 musíš počkat, dozraje. Tohle jsem měla se synem nedávno a opravdu až před třetím rokem k tomu dozrál. Zkoušeli jsem se zbavit plenek asi na 3x

shirilka
12. únor 2024

@alice345 Zkoušeli jsme od 2 let se synem ale vrátili jsme plenky, okolo třetích narozenin jsme zkusili znovu protože pak už od září byla školka, už to bylo podstatně lepší, byť nehody se stávaly. Teď mel tři a půl a už sám hezký chodí ale na velkou prostě ne, to chce plenku nebo zadržuje...

izz76
15. únor 2024

Ideálně aby byla dole bez oblečení, takhle nevnímá rozdíl mezi plenku a kahotkama. Když bude nahata,lépe si uvědomí, ze musí jit na nocnik.

leneee
15. únor 2024

@alice345 tim ze jste to “zkousela” nekolikrat jste ji uz tak udelala v hlave binec. Prectete si o indianske metode-kolem dvou let se proste plena vezme a uz nikdy neda. U vas bych to ted proste stopla, nenutte ji, zapomente na chvili s tim neustalym pruzenim na nocnik a, dejte plinu a pockejte na leto. Bude starsi a zacne ji to docvakavat samo. Idealne pred ni chodte na zachod i vy a berte casteji ke kamaradce co uz to umi a jen ji vzdy reknete koukej jak “alenka” cura, ty deti se snaz uci kdyz maji nejaky vzor.

michalusenka
15. únor 2024

@alice345 jak dlouho zkoušíš podruhé?starší se mě odplenkovala dle Indianske metody dva měsíce před druhým rokem.u mladší sem měla indicie, že to taky zkusíme v létě(narozená v půli listopadu) ale po týdnu žádný pokrok,takže sem to vzdala ...zkusila sem až další léto kdy měla dva a půl,zase to vypadalo bledě, ale bylo víc úspěchu,vydržela sem a po třech týdnech jich a šup a šlo to,od té doby zvlada i na noc bez...nejlepší vzít plinu úplně a vydržet,ptát se,nebo na to kašli a vydrž do května až bude teplo a buď co nejvíc venku ať nemusíš furt uklízet.zkus sledovat jak často čůrá.dcera mi treba dopol vydrží od rána až do oběda,takže třeba zkusit vzdy po hodce posadit,nejde ok,zkusíš nebo se zeptáš později zas,všichni pak jasat a tleskat když se podari....bobek popravdě dávala sem odmeny-gumovy medvídek.mladsi ke prostě svá a chce dle sebe vse

matusoni
15. únor 2024

@alice345 nám pomohla odměna za nočník. Když se vyčůrali, dostali piškotek😁. Jinak sladký neměli, takže to doopravdy byla odměna.

suzanna123
15. únor 2024

U nás pomohly kalhotky s obrázkem - malá z nich měla hroznou radost, tak si hlídala, aby si je nezašpinila.

jaresska
15. únor 2024

Dokud dítě nemá dozralou nervovou soustavu tak to neudrží. Nemá cenu se trápit a pořád dokola prat. Natahovací plenky jsou supr na tréning. Některý děti ani na nočník nechtěj. Moje chtěly rovnou na záchod.

ferda90
15. únor 2024

@alice345 ahooj, okolí mělo potřebu a mělo za to, že syn už je velký a měl by být bez plenek. Má čerstvě 3 roky. Ještě pár týdnů zpátky měl plenky a nyní uz chodí bez, jen na spaní jí má. Prostě to přišlo tak nějak samo,, ze dne,, na den. Je ale fakt, že nočník u nás neuspěl,rovniu začal chodit na ten přídavný,, mezi kus,, na záchod. Bez plínky je i v dětské skupince a doma celý den. Akorát kakani se nám ještě na záchod nedaří. Jsem ráda, že jsem ho do nočníku nějak nenutila a že si,, řekl,, sám. Asi už na to byl připravený. Netlacila bych. Vždycky sem říkala, že jediná pravidelná položka za něj, byly právě plenky, jelikož byl kojeny, oblečení podostaval, nebo se mu sem tam něco samozřejmě i koupilo, ale nebylo třeba ty věci kupovat každý měsíc, takže ty plenky nejsou pro mě kdo ví jaká investice a není třeba něco tlačit na sílu.

teate
15. únor 2024

@alice345 To bude akorát vystreslá z Tebe. Tohle plané vysazování je k prdu. Nech ji žít a zrát, podporuj ji a ona si tam jednoho dne sedne sama. 🫡