Díte neumí vyslovit J. Máte zkušenost?

tereza0111
27. únor 2024

Nase 4 leta ma neovykly problem - neumi vyslovit J. Chodime uz asi pul roku na logopedii, ale logopedka to spis nechava byt, ze je jeste mala a ze to urcite prijde - ale ono se to porad nelepsi a nelepsi. Takze s ni trenuje R, Ř, ktere teda take neumi, ale na to ma jeste cas - me trapi to J :/ Jedinne k cemu jsme dosli je, ze pro vyloveni J je treba nedelat nic. A mala tim jazykem porad mrska, porad ho zveda, je nad jeji sily ho nechat lezet. Kdyz neco hledam, tak vsude najdu, ze J proste umi rict kazdy, takze nejake tipy a triky jak na to se mi vuubec nedari najit. V logo knizkach na J taky zadne basnicky, pisnicky nemam 😢
Je tu nekdo dalsi, jehoz dite neumelo J? Jak jste ho to naucili?? (mam aktualne lehkou dusevni krizi 🙂 )

teate
27. únor 2024

@tereza0111 Tady máš tipy, jak to zkusit doma. Je tam v podstatě každá hláska. Já podle toho dělala “c”. Dceru to bavilo. Ale otázka je, jestli ho vynechává nebo nahrazuje. Jestli neumí říct “Jitka” nebo “rajče” nebo “hnůj” nebo nic z toho apod …Záleží, zda neumí říct začáteční J, koncové nebo prostřední. Jak to slovo v jejím podání vypadá, když tam je “j”. To v Tvém textu nevidím.
https://hlaskovanislipankem.cz/logopedicka-cvic...

tereza0111
autor
27. únor 2024

@teate Diky, kouknu na to!

domza
27. únor 2024

My jsme ve čtyřech prave začali chodit na logo protože malá neuměla j ani l. Místo j například všude říkala v takže místo jinak říkala vinak a podobne. Dcera na logo hodně trenovala teda svaly ze jsme měli kousatka a píšťalky a básnicky moc ne a po celkem krátké době to naskocilo. Možná bych se podívala po jiné logo. Třeba trénovat r a Ř ve 4 je opravdu hodně brzo

tereza0111
autor
27. únor 2024

@domza asi budeme muset :( Nase rika zase vsade misto J L - takze same laa, laaa, laaa, nejlepsi kamaradka je Maja, takze na ni porad vola Malo! No proste, tohle pismenko je desny 😅

daasqua
27. únor 2024

@tereza0111 Prostě jí před zrcadlem ukazovat, kde ten jazyk má mít. Začíná se myslím přes "Jé", to je nejjednodušší. Pak Já, Jí, Jó, Jů. Jakmile umí slabiky s J na začátku, tak slova se samohláskami (Koleje, Pája, Moje). J na konci je těžší, to až později.
R a Ř mi přijde dost brzo, i když má hezké L (je otázka, co DTN), tím bych se nestresovala, třeba naskočí samo (já budu u dcery řešit až v 6r, taky má špatnou výslovnost).
Co bě pě vě, to jí asi taky nejde, když má problémy s tím J?