Chození na nočník/záchod. Poradíte, prosím?

kubesovaadelka
15. bře 2024

Krásný den ženy, maminky,

jdu si pro radu a možná tak trochu pozoufat. Malá měla v lednu 2 roky. Od února se snažím malou odplenkovat ale úspěch 0 nula. Napíšu vám sem náš průběh a budu ráda, za každou radu, připomínku, poznatek. Na noc máme plinku, jak se malá vzbudí a prevlekame z pyžama, sundám plinku a dám až jak se oblékáme ven, přijdeme z venku a zároveň s botami zase sundavam a dám až před posledním spánkem, vzbudí se a zase plinu sundám, dám až jdeme ven (ven dávám neboť je zima) a zase sundám hned jak přijdeme, takže po celou dobu doma je bez plinky. Máme obyč nočník, dětské wc a i redukci na velké WC, ale ani na jedno si nesedne, popadne ji panika, začne se vzpírat a prostě si nesedne. Nechci ji dávat zpět plinu po takové době a udělat ji v hlavě zmatek, že si může čůrat vesele zpět do pliny a nic se neděje. Ona totiž potvůrka ví, že má čůrání, kakání ,jenže se chodí schovávat (do skříně, za gauč a nebo někam, kde je prostě sama, jakmile ji na ty místa dám nočník, tak tam buď přestane chodit, nebo ten nočník z tama vyhodí. Úplatky tipu,, pojď půjdeme čůrat a dostaneš lízátko " nepomáhají. A tak co myslíte?

patypresdevaty
15. bře 2024

Asi na to ještě není zralá. Počkala bych do léta a zkusila znovu. Taky mi děti po určitou dobu nočník sabotovali, ale když jsem jim dala čas, pak to najednou šlo, bez problému.
Navíc ten začátek je lehčí, když může běhat dítě nahaté nebo třeba jen v kalhotkách - což jde v létě lépe. Ono když má na sobě legíny, má pocit jako když má plínku a pustí to do nich (alespoň u nás to tak ze začátku bylo)

rnika
15. bře 2024

Za mě není zralá, nehrotila bych to a nechala až bude lepší počasí a tepleji, pak bych jí nechala bez pleny komplet.

kubesovaadelka
autor
15. bře 2024

@patypresdevaty to si myslím taky, takže ji dát zpět plinu?
@rnika ja si právě myslela, že je, když se chodí schovat a ví, že jde čůrat

pilzzee
15. bře 2024

@kubesovaadelka Presne tak, pockat na leto. My jsme naseho ve 3 letech vitezoslavne na dovolene naucili na velky zachod, jakmile jsme prijeli domu, zabavili jsme nocnik a chytl depku a zacal to poustet do gati. Takze 1 krok dopredu, 2 dozadu 🤣 Dejte plinu a pockejte na leto.

kubesovaadelka
autor
15. bře 2024

@pilzzee no do 3 let musí být odplenkovana do školky, musím za něco žít takže musím do práce 🤣

rnika
15. bře 2024

@kubesovaadelka Já to popíšu u nás a u nestaršího, který to má ještě ztíženéí diagnózama. Když jsme se snažila a zkoušela, bylo to bez výsledku. Kolem dvou a půl let, když přišlo teplé počasí sem mu na den sebrala pleny a během 14 dní byl bez nich a chodil sám a hlídal si to. Bohužel pleny na noc měl ještě v 5 letech, prostě mu to v hlavičce dozrávalo déle. U ostatních synů jsme to nechávala obdobně - vždy na léto po druhých narozeninách a vše proběhlo v klidu a bez stresu.

martinka_33
15. bře 2024

Uz jsem smířená ze mase dvou a pul letá bide mit plenky jeste ve škole 🤣 Je mi to jedno, nervy mam jen jedny. Ví moc dobře co se po ní chce ale zatvrzele to ignoruje.

kubesovaadelka
autor
15. bře 2024

@rnika a plinu neměl ani ven, do obchodu nebo na odpolední spánek?

klokanka31
15. bře 2024

@kubesovaadelka Podle mě se do toho nedá tlačit, musí dozrát. Naše vzala na milost nočník až těsně kolem 3.narozenin.

me_druhe_ja
15. bře 2024

Řeší se to tady často. A nikdo nic nevymyslel ještě. 😀 prostě není zralá. Pokud to nemá v mozečku spojený, můžeš se třeba na hlavu stavět. Jediný, co můžeš jako rodič udělat, je číst o nočníku, vysvětlit, občas se ptát, zkoušet prosazovat. Ale zbytek je na dítěti. Vzít plenku dítěti, co to nechápe, nedozralo je k ničemu. Akorát budeš věčně prevlikat, prat a utírat loužičky. Do školky půjde ve třech letech takže na to má 10 měsíců a to je more času. Dcera ve dvou ani ťuk a sama od sebe začala chodit ve dvou letech a 4 měsících, ale jen nahá. Za další dva měsíce to začala zvládat celkově. Teď má tři roky (začátek února), na spaní plenku má, ale už měsíc bývá suchá, za ten měsíc asi 5x pocurana. Čekám na lepší počasí a pak zkusíme bez.
To všechno přišlo samo od sebe, z ničeho nic, ze dne na den.

rnika
15. bře 2024

@kubesovaadelka Na spaní musel. JInak jsem ji dávala pouze na přesuny v dopravních prostředcích na delší trasy. Základem bylo nosit s sebou dostatek náhradního oblečení. U nás je výhoda zahrady, takže jsme často pobývali tam a běhaly nahatý.

patypresdevaty
15. bře 2024

@kubesovaadelka lepsi je vzit ji pak uplne a davat leda na spani nebo dlouhe cesty. Ony jsou pak ty deti z toho o to vic zmatene, kdyz ji nekdy maji a nekdy ne.

kubesovaadelka
autor
15. bře 2024

@patypresdevaty však tak to dělám, dávám jen na cestu venku a na spaní, venku ji nestačí se proběhnout po ulici takže tam jsme třeba 1,5-2 hod. Ale říkají holky výš, nejspíš není zralá. Mě právě jen zaráží, že ví, že potřebuje čůrat, ale raději se někde schová zavře a pocura se, než jít na nočník

patypresdevaty
15. bře 2024

@kubesovaadelka na ven taky nedávat, to spíš kdyztak prevlikat. Na delší cestu myslím třeba autem/letadlem, kde je problém, kdyby procurala sedačku

patypresdevaty
15. bře 2024

@kubesovaadelka cítí ten tlak, nedivím se

ladyhacek
15. bře 2024

@kubesovaadelka syn je březnový, odplenkovali jsme ho indiánskou metodou v červenci, v září nastoupil, takže v necelých 2,5 letech.
Plenu sebrat a nevrátit - zmatek děláte vy když jí ven dáte a doma ne. Můj názor.
Měl jí jen na spaní. Jinak celý den bez. na 14 dní jsem vynechala výlety, max jen po okolí, náhradní oblečení sebou, byli nehody a hodně. i 10x za den, ale vydželi jsme na za necelých 14 pohoda. 2 měsíce na to, jsme jeli na moravu (3hod) autem, to jsme se báli, tka dostal kalhotkovou plenu a na to slipy - a zvládl i cestu, řekl, že chce my pak zastavili až to bylo možné > vydržel

martulka88
15. bře 2024

Syn měl 2 roky v únoru a akorát odplenkováváme. Jedeme indiánskou cestou - plenka pouze na spánek. Začali jsem ho seznamovat s nočníkem od podzimu, kdy se ho bál. Okolo Vánoc už si na něj i sedl. Tak od ledna jsme nastavili nočník před vanou - většinou čůral ve vaně a takto jsme to docela "odbourali". A v pondělí jsme začali s odplenkováním, kdy dostane plenku na odpolední spánek a pak na noc. Dnes byl zcela bez nehody. Od středy si šel i sám od sebe sednout na nočník. Ale jedeme fakt důkladně - občas připomeneme a nikam jsme tento týden nešli, ať si navykne v klidu. V neděli pojedem na odpolední spánek k rodičům - hodina cesty, takže dostane plenku. Jakmile ale pojedeme někde mimo odpolední spánek, dáme jen dospodu jednorázovou podložku. A strojíme ho klasicky boxerky + tepláčky, aby si navykl na spodní prádlo ☺️ Noční plenky odbouráme, jakmile se nepočůrá - má přes noc naducáno.

kubesovaadelka
autor
15. bře 2024

@patypresdevaty já na ni rozhodně netlačím. To vím, že nemá smysl ani při jiných věcech. Když se pocura, přinesu nočník, ukážu že se počůrala, kam se čůrá a tím záležitost končí a tak pořád dokola.
@martulka88 no tak týden být zavření doma nehrozí. To bych si mohla jít rovnou k chocholouškovi a spát pod most, to by nám dcera zbořila dům, je to živel a potřebuje být venku alespoň 4 Hodky denně. Když prší tak aspoň hodinu 🤣 proto si nedovedu představit, ji sebrat a nedat ji plinu na ven v té celkem ještě zimě

martulka88
16. bře 2024

@kubesovaadelka Tak nezbývá, než jak psali výše, až odplenkovat v létě, kdy bude venku bez pleny. Odplenkování by mělo být v klidu, aby pochopila, co se po ní chce. Tím, že dostane plínu ven, tak má v tom guláš. Buďo plenku vzít a ven brát s sebou oblečení navíc, nebo jí dát, ale neodplenkovávat. ☺️

kristyn86
16. bře 2024

@kubesovaadelka A venku se ti pocura do te plenky nebo ne? Pokud jo,tak ji to fakt mate. Odlozila bych to o mesic aspin nebo o dva klidne,to uz bude hezky a i na ven proste bez plenky. S sebou spoustu nahradniho obleceni. Davat curat na travicku. Ja taky nesedela s detmi doma,starsi byl zivel a nedala bych to ja ani on. A s mladsi to taky neslo,kdyz byl i starsi. Ja jsemjen omezila situace,kde neslo jit hned curat,co si rekli. Napr.velke obchody,dlouha cesta MHD,herny apod..Do kocarku jsem dala nepropustnou podlozku,to same do auta. Nejhorsi byl tak ten tyden. Pak si uz samy rikaly.

xxx3d
16. bře 2024

dáváš ji plínku na odpolední spánek?
nevím, jestli ho ještě má, ale jinak v tom mám zmatek
necháváš ji plenku na noc, rozumím, a na ven, taky rozumím, ještě je zima
až sem dobrý
jen nevím, jestli ji ještě dáváš po obědě spát, s plenkou
protože, pokud tam nejsou od dítěte náznaky, že už udrží moč, a umí něco regulovat, nemá cenu odplenkovávat, protože k tomu musí dozrát, a ona k tomu dozraje🍀

kubesovaadelka
autor
16. bře 2024

@kristyn86 někdy ano, někdy ne. Opravdu jak kdy se vyčůra do plenky venku.
@xxx3d dávám po obědě spát s plenkou a to se pocura. Nebo takhle. Usne, spí, pak jako procitne, ale ještě chce spát a v ten moment se pocura, zataha za ucho a spí dál. Chodím si lehnout s ní tak vím, když ji dám ruku na plinu, že to tak má

xxx3d
16. bře 2024

@kubesovaadelka tak to je podle mě ještě brzo.
kdyby byla plenka po spánku suchá, je vhodný čas na to, začít s odplenkováním

kristyn86
16. bře 2024

@kubesovaadelka A ptas se ji venku? Davas ji po nejake dobe vycurat? Protoze jestli se nekdy pocurat muze a vlastne se nic nedeje,tak jak to ma pak chapat,ze nekdy muze a nekdy ne. Ja bych to opravdu posunula az bude venku hezky,ona i trochu dozraje a pujde to dle me lepe.

kubesovaadelka
autor
16. bře 2024

@kristyn86 @xxx3d máte pravdu holky, asi počkám na teplejší počasí. Já právě dělám to, co ségra u stejně starého dítěte a ten je od léta bez plinek přes den a teď i na noc. Ale zas u kluků je to snazší, že mu stoupne když chce čůrat, u holky žádné varovné signály nejsou 🤣

kristyn86
16. bře 2024

@kubesovaadelka Kazde dite je jine. Jine pochopi driv,jine pozdeji. Ja mam kluka i holku. U syna jsem to poznala lepe v tom,ze se za pindika zacal chytat a tak jsem vedela,ze se mu asi chce. A hlavne,obe deti mi za par dni zacaly samy hlasit,ze chteji curat. Syn v te dobe ani poradne nemluvil,jen delal ččč...Jako obcas nejaka nehoda byla,ale slo to pak rychle. Ono to pujde,neboj 😀

xxx3d
17. bře 2024

@kubesovaadelka dozrávání mozkové soustavy můžeš podpořit podáváním oleje, třeba od mollers, mají i nějaká želatinová zvířátka
jinak mluvit o tom, případně ukazovat, aby to dítě vnímalo jako normální součást života a jakmile uvidíš takové ty první náznaky, jako suchá plenka po spaní, můžeš se na to vrhnout 🙂 🍀

michaela666
17. bře 2024

Ještě bych vydržela do léta. Malá taky měla problém na začátku pochopit, proč se jednou do plínky čůrat může a pak zase ne. Zbytečně jsem jí v tom plinkou na ven dělala zmatek v hlavě. Takže až bude lepší počasí, dala bych plínku pouze na noc nebo delší spánek odpoledne. Budeš muset převlékat asi i cenou, ale lepší v 17 stupních než teď když je třeba 5.

kolibricek36
17. bře 2024

@kubesovaadelka počkej na léto- nám pomohla knížka Víš, co má v plince myš. V létě když měla 2,5 let jsem ji nechala jen v šatech-tričku je pravdu že to trvalo dost dlouho přes rok - byly občas nehody, ne denně ale byly.

piskle89
17. bře 2024

@kubesovaadelka u nás úplně stejný příběh. Lednový, ví, že chce dělat bobek. Řekne mi to. Ale odmítá cokoliv kromě plenky - wc redukci, nocnik, mušličku. Beru, že opravdu není zralý. Zkusím v létě. A budu doufat. Starší syn v 1,5 roce během týdne karantény odplenkovaný. Tady ani ťuk..