Bilingvní dítě. Kdy se rozmluvilo?

michavw
7. dub 2024

Ahoj, začínám být lehce nesvá, ač snad zatím nemám velký důvod.
Jsme dvoj/tříjazyčná rodina a syn (čerstvě 2 roky) toho zatím moc nenamluví. Není to tak, že by byl zcela neverbální, povídá si hodně a stále. Ale jeho brblání nerozumím. :D
Má max 70 slov, která spojuje jen sem tam. Umí říct např “auto není, pá židi (pán řídí), kako jede (traktor jede) apod. Má horší artikulaci, pravděpodobně z důvodu lehké hypotonie trupu, refluxu a nezvládání kousků do pozdějšího věku. Porozumění taky není nejlepší, což dávám za vinu tomu, že na něj mluvíme každý jiným jazykem. V knížkách ukazuje zvířátka, napodobuje, hodně opakuje slova, ale kolikrát např. “doma” zkomolí na “dajo”. Chodit začal koncem 15 měsíce a ještě teď není na nožkách zcela stabilní, i když už běhá obstojně. Mchat test dopadl dobře, autismu jsem se bála, ale ten by měl být vyloučený. Nerada srovnávám, ale nejsem slepá a když vidím, jak ostatní děti v jeho věku říkají básničky, doplňuji do různých říkánek, pálí jim to, pohybově jsou na tom skvěle, tak mě to lehce znervózňuje. Docházíme k logopedce, která nám dala nějaké tipy, ale spíš by mě zajímalo, jak na tom byly vaše děti. Děkuji.

fifinka2020
7. dub 2024

@michavw nemám bilingvni dítě, ale dcera je druhorozena, má 2,5 roku a podle popisu je na tom stejně jak tvůj syn. 🙂 A to první syn mluvil ve větách už od roka a půl... řekla bych, že to prostě může být odlišný vývoj, zatím to beru v klidu, v létě jdeme na první logopedii.

misa_pise
7. dub 2024

@michavw bilingvální děti se běžně rozmlouvají později, klidně až po třetím roce, často pak ale začnou rovnou ve dvou/třech jazycích. Důležité je, jestli rozumí, mluvení bych dala čas. Má to mnohem těžší, když musí rozlišovat tři jazyky. Je to normální!

me_druhe_ja
7. dub 2024

@michavw jeeee uuuuuplne klid. Osobně neznám moc jednojazycnych děti, co by ve dvou letech mluvily ve větách s perfektní artikulací a uměly nazpaměť desitky básniček a písniček. 😀 jako existují, ale určitě jich není většina. 🙂
My jsme taky trojjazyčný. FJ, CJ a s přítelem většinou AJ nebo mix AJ -FJ. Dcera ve dvou letech rozhodně ve větách nemluvila a určitě neuměla písničky. Používala slova, občas spojila dvě. Většinou v CJ, v té době byla se mnou doma. Kolik uměla slov nebo tak netuším. A svoji řeč používala dost. 😀 teď má tři (začátek února) a od září je ve školce a převládá francouzština. Už mluví ve větách, ale zase patla často oba jazyky dohromady a teda svoji řeč pořád hodně používá. Mám dojem, že víc začla mluvit kolem 2,5.
Jinak mám ještě syna,. staršího, ale ten má celkový handicap a i nějaký znaky autismu. A ten začal říkat nějaká slova kolem 3,5 let, ve 4 to bylo víc a teď bude mít 4,5 a dela velké pokroky. Samozřejmě to ani omylem není na úrovni vrstevníků, ale na dobré cestě, že i s handicapem bude mluvit oběma jazyky. 🙂
Jinak pokud máš FB tak doporučuju Bilingvni rodiny a Česky i v zahraničí. Často tam píšou, že zcela zdravé děti začaly mluvit až ve 4 letech.

michavw
autor
7. dub 2024

@me_druhe_ja děkuji děkuji! Tohle jsem asi potřebovala “slyšet”. :D Tak na něj nebudu spěchat, věřím, že se chytne.

ajka198
7. dub 2024

@michavw syn vyrůstal do 3 let v cizojazyčném prostředí. My jsme na něj sice mluvili česky, ale kolem sebe slyšel jinak jen angličtinu a japonštinu. Do školky nastupoval ve 4 letech a skoro mu tam nerozuměli, mí rodiče mu nerozuměli. Chodili jsme asi 3 roky na logopedii. Teď je mu 10 a mluví úplně normálně, nikdo by nepoznal, že do 4 let skoro nemluvil česky.
Po mých zkušenostech si říkám, že nějaké tabulky a co má dítě kdy zvládat jsou často jen k nervování matek. Jasně, může se díky tomu zjistit nějaký nerovnoměrný vývoj, nějaká nepříjemná diagnosa, ale taky to může být úplně normální dítě, které potřebuje jen více času.

moudivlacek
7. dub 2024

Určitě vyčkejte, kdejaké nebilingvní dítě je na tom stejně, ono to pro ty dětičky není sranda, bude jim to chvilku trvat, ale zase ta obrovská výhoda do života 3 jazyky, k nezaplacení ;)

pampeliska1313
7. dub 2024

Syn mluvi vlastně stejně. Skoro tři roky. Ale je pravda, ze jako vidím, ze spousty slov pasivně zná, jen to neříká, tak jsem v klidu. Aj s nim nejedeme, ale už nám haze nějaký aj slovíčka, ale to má z televize (u nás jede anglicky)… dala bych tomu čas.) hlavně, ze má pasivní slovní zásobu, zbytek přijde.)

odula
7. dub 2024

@michavw tak v peti :/ kontakt s cj, aj, sv . byla hodně pozadu oproti prvním dvěma, který v prvních letech přišly do kontaktu jenom s cj.

anniej
8. dub 2024

Mne dcera zacina mluvit poradne az ted, budou ji 4 roky. Pletla cinstinu a cestinu dohromady, obcas i pripletla anglictinu. Ted uz rozezna trochu vsechny tri jazyky zvlast. Bilingvnim detem to trva trochu dele ☺️