22 měsíců odplenkování. Co s tím?

optimistic
5. kvě 2024

Ve zkratce. Začala jsem indiánskou metodu, syn pozná potřebu dopředu, ALE chytá strašný hysterák, nechce nic vykonat ani na záchod ani na nočník, bojí se kakat. Zácpu nemá. Asi 5. den jsem to ukončila a má pleny. Ale hysterák pokračuje a dokonce přestal v noci spát, chce být jen u prsa. Co s tím? Děkuji předem.

pipi_puncocha
5. kvě 2024

Za mě jediné - počkat, je to hrozně brzo. Pokud reaguje takto, tak se akorát budete oba trápit. Zkusíte znova za pár měsíců, v létě to třeba venku může přijít přirozeně samo.

optimistic
autor
5. kvě 2024

@pipi_puncocha Snad se brzy zklidní, nevím, jak mu teď pomoct. Kdybych to věděla, tak s tím ani nezačínám. Četla jsem knihu od Vandy Schreinerové právě na toto téma a dle této knihy už je několik měsíců připraven, splňuje všechny body. Jenže je dost citlivé dítě a rady z knihy, co tam píše, tak nevedly ke zklidnění. Utla jsem to, hlavně ať je v klidu. Jaký je podle Vás vhodný věk? Děkuji za reakci.

mysh_me
5. kvě 2024

@optimistic u kazdeho ditete je vhodny vek jindy. Klidne vase dite muze splnovat vsechny body toho doporuceneho seznamu, ale ma tam jeste nejaky jiny faktor, kvuli kteremu pripraveny neni… deti jsou kazde specificke, nejsou to roboti. Je potreba se napojit na sve dite a zjistit s cim ten problem ma, pak budes vedet i co mu pomuze.
U nas to bylo tak, ze dcera nechtela na nocnik ani sednout, ani zkusit, ani oblecena s plinou, proste ne. Nepomohlo nic, jen uklidit nocnik a pockat… pak zacala chodit rovnou na zachod a bez problemu, skoro bez nehod. Bylo ji 2r a 8m. Od tri let chodi normalne bez problemu do skolky, a vis co? Nikdo tam uz na tech detech ve tride nepozna, kdo se odplenkoval pred 2.rokem a kdo az po 😉

tasimia
5. kvě 2024

@optimistic za mě je taky moc brzo.
Já jsem třeba na malou v tomto směru nikdy netlacila. A překvapila mě úplně sama, ze si začala sundávat plenku, chodit na nočník/záchod.. když chtěla plenku, dala jsem.Chvilku po 3 narozeninách byla kompletně bez plenek ;)).

optimistic
autor
5. kvě 2024

@mysh_me Vubec mi nejde o to, v kolika dite nema pleny, to fakt neresim. Uz jsem jen mela pocit, ze je zraly...

optimistic
autor
5. kvě 2024

@tasimia Takto se mi to moc libi, kdyby to slo i u nas. Na indianskou metodu uz kaslu, vsichni to vychvaluji, ale mne (a diteti) to moc nesedlo...

optimistic
autor
5. kvě 2024

@mysh_me Teď koukám, že ten můj dotaz možná vyzněl trochu jinak, jde mi o to, zda jsem udělala dobře, že jsem to ukončila a hlavně jak mu teď pomoct, aby se zklidnil a kdy to tak zkusit znovu, když už pozná, že se blíží potřeba...

pipi_puncocha
5. kvě 2024

@optimistic u nás to bylo podobně jak psaly holky výše. Měli jsme nočník doma, mluvili jsme o tom, zkoušeli jsme jako dát vyčurat plyšáky, ale na něj konkrétně žádný nátlak. A sám jednoho dne, že to zkusí, sundal si plenku a prakticky hned úplně bez nehody, ve 2 letech a 8 měsících. Do 3 let byl bez i na noc, zase si sám řekl. A jako upřímně, byla jsem občas nalomená, jestli ho nemám nějak posazovat, motivovat odměnou, ale ne, šlo to samo úplně přirozeně. Nikdo nemá dobrovolně pleny třeba v první třídě, každé zdravé dítě k tomu dospěje. ☺️🙏

martulka88
5. kvě 2024

@optimistic Myslela jsem, že syna odplenkujeme v létě, kdy mu v srpnu bylo 1,5roku. Jen co jsem dala nočník, bál se ho. Takže jsme začali zvykat, že existuje a občas si na něj sedl v oblečení. Okolo Vánoc jsme začali s čůráním před vanou - začal mít potřebu čůrat vždy ve vaně. V únoru měl 2 roky a na počatku března jsem si vyhradila týden, kdy jsem věděla, že nikam nemusíme a nic není v plánu a zkusila jsem odplenkovat přes den (plena jen na spánek). První den počůral 8 trenek, druhý den 4 a třetí den čisto. Pak zade asi 3 trenky. Byli jsme ale doma, neustále jsem se ptala, ale zároveň vše v klidu. A teď jezdíme kdekoliv a on si řekne, že chce čůrat - z počátku nechtěl venku stát a čůrat. Na spánek má stále, jelikož ještě není vyzrálý, aby to udržel ve spánku. A většinou i ve spánku se vykaká. Když se párkrát podařilo do nočníku, povětšinou je vyděšený, cože to "vyleze". Občas si učirne, ale to je většinou, když má něco "důležitějšího". Ale šli jsme na to pomalu a netlačili. Očividně u vás není ten správný čas, to nevadí ☺️ Léto je na to ale nejlepší. Jinak někomu nechce dítko na nočník, ale na toaletu. Sousedky kluk třeba čůral jen do dětské mušličky. Odplenkování je občas alchymie.

optimistic
autor
15. kvě 2024

@martulka88 To je krásná zkušenost, děkuji za sdílení 🙂

martulka88
16. kvě 2024

@optimistic Chce to čas. Bobek třeba nechce do nočníku ani do záchodu. U toho chytám lehce nerva, radši ro zadržuje a pak se pokaká, než aby bobek udělal - povětšinou kaká do plenky ve spánku, proto i plenku dostává stále na spaní. Ale pokud dítko není připravené, můžeme dělat kotrmelce o 106, ale dítě se rozhodne samo ☺️

fifinka2020
16. kvě 2024

@optimistic jasně, udělala jste to nejlepší, co jste v dané chvíli mohla. Za mě je super, že vnímáte potřeby dítěte a ne tlak okolí. Věřím, že to zvládnete, i když teď možná úplně nevíte, jak dál a kdy to skončí...
Naše zkusenost: mám hypersensitivniho syna a ve všem byl pozadu (prostě na vše potřebuje většinou tak o rok víc času než vrstevnici). Do odplenkovani jsem ho netlacila (možná to bylo jednodušší v tom, že to bylo za covidu a nebyl tam tolik tlak okoli), ale od určitě doby jsem se mu to snažila navrhovat. Trošku jsem se bála 3 létě prohlídky u pediatra, ale ten mě naopak uklidnil, že má ještě čas. No a cca ve 3 letech a pár měsících se odplenkoval sám ze dne na den a byl na sebe hrdý🙂. Prakticky ani v noci žádná nehoda a už jsme jen doladili detaily. Kamarádka měla stejne ladeneho i starého syna a dost na to tlačila cca od 2 let a sice občas dobrý, ale často mi chodily zprávy, jak utira celý byt a že to syn už dělá i naschvál.. vytvořila si tam blok a ve výsledku jim to trvalo déle a stalo to víc nervů a klidu.
Takže mě to utvrdilo v tom, že se fakt nesmí tlačit.
Ale teď mám druhé dítě a stejně bojuju - nejbližší kamarádky měly už v necelých dvou letech děti kompletně bez plen, na kroužcích jsme poslední s plenkou a zároveň už zvažujeme školku, takže taky cítím tlak. Ale taky cítím, že to nemá smysl dělat na sílu, takže se snažím o trpělivost

rencinka87
17. kvě 2024

@optimistic nechala bych to ted uplne byt a hlavne bych neposlouchala “dobre rady” okoli a poznamky na to, ze my byli bez plinek pred prvnim rokem a podobne 🙄🙏
Nevim, kolik je synovi, ale u nas jsme to zacali zkouset tim stylem, ze jsem mu proste nedala plinku, nechala ho nahatyho, domluvili jsme se, ze nema plinku a ze musi rict, ze chce curat - vsechno mi odkyval a za par minut stal zaujatej nejakou hrackou, cural si po nohach, po zemi, a vubec si toho nevsiml - takze jsem pochopila, ze ac vi, co je zachod, na co je, ze se do nej cura atd, tak ze to proste v ty hlavicce nedozralo. Takze jsem to nechala zase par tydnu/mesicu byt a zase zkusila. Az proste jednou pribehl, ze curat! A pak asi desetkrat behem hodiny, pak se to uklidnilo a uz to chapal, a plinku uz pak nedostal. A nebyla potreba. Ale bylo mu cerstve dva roky - rozhodne ne rok nebo tak neco 🤦‍♀️
Mel pak jeste blok, ze nechtel videt hovinka, vadilo mu to, jak jsou v zachode/nocniku, takze jeste par tydnu si vzdycky na kakani vyzadal plinku. Rekla jsem mu ale, ze uz dalsi objednavat nebudu, tak si chodil do supliku kontrolovat, kolik jeste mame 😂 Po posledni jsem cekala napjate, co prijde, ale normalne si sedl na nocnik, vykakal se a uz nebyl problem. Mladsi si zacal rikat sam asi ve 2 a ctvrt, ze chce na zachod a nechce plinku - mel vzor ve starsim brachovi. Takze tam jsme netrenovali uz vubec nic.
Takze radim co holky - proste netlacit na syna a nechat ho byt, ted uz vubec neresit zadnej nocnik, a pockat, az se to cele uklidni.

markves83
17. kvě 2024

@optimistic Já dělala indianskou metodu na dvakrát. Poprvé ve 2 letech (všechno šlo mimo) podruhé za 2 měsíce. Nicméně plně se odplenkovala stejně až k jaru. U mladší se obávám že i ten konec léta možná bude k ničemu. Je mesicove později narozená.

martinka0209
17. kvě 2024

U mých dvou starších dětí indiánská metoda vůbec nepomohla,tak jsem v létě přes den doma nechala běhat nahaté,na ven stále plenka a na noc také a až to pochopili,jednoho dne si sedli sami na nočník a po dvou týdnech kdy to zvládali doma,tak jsme jeli další level ,nedat plenku na ven ,to taky trvalo než pochopili že můžou čůrat i venku,u starší pomohlo když ji vzala babička na nákup a řekla že chce čůrat tak rychle rychle ať to stihnou babička udýchaná 😂,ale to bylo poprvé kdy čůrala venku a naučili se to starší ve 2 letech a osmi měsících a prostřední ve 2 letech a 11 měsících,takže znovu to můžete zkusit až v létě,není kam spěchat a na noc jsem čekala až byla plenka suchá