Očkování dítěte MMR vakcínou během těhotenství. Jaké máte zkušenosti vy?

kikulova
6. kvě 2024

Ahoj holky, vím, že už tu pár diskuzí na toto téma zaznělo, ale stále moc nevím, co dělat. MMR jsem u malé odkládála, co nejvíce to šlo, ale bohužel jsem netušila, že by se neměla dětem dávat během toho, kdy je maminka těhotná. Má doktorka mi řekla, že to je blbost, ale ségry doktorka děti, které mají těhotnou maminku neoockuje, že to může jít prý na plod. A teď babo raď🙈 Máme posledních 14 dní na rozhodnutí, aby ji vzali ještě do školky. Jaké máte zkušenosti vy? 🥺 Malá se strašně do školky těší, ale nechci zase riskovat zdraví toho prcka🥺 Na druhou stranu zas nevím, na jak dlouho to odkládat, když budeme mít doba novorozence a jestli to není ještě nebezpečnější. Nevíte, zda se to nedoporucuje jen kvůli tomu, že to maminka může chytit nebo, že to opravdu může mít nějaký negativní vliv na vývoj plodu jako je např. autismus nebo tak. Děkuji za rady. 🙏

luhana
6. kvě 2024

@kikulova
Je to nesmysl. Klidně bez obav dítě naočkuj. Vakcínu dostane dcera a ne ty. Já syna nechala také naočkovat později a těhotná jsem taky byla. A dcera se narodila zdravá. Ptala jsem se na to i v porodnici, kam jsem docházela na kontroly.

kikulova
autor
6. kvě 2024

@luhana Dobře, děkuji moc za reakci 🙏

andelka
6. kvě 2024

Popravdě vůbec nechápu,jak může plod v těle ženy ohrozit něco, co se k ní vůbec nedostane. Očkovaná je třetí osoba. Ani matka,ani plod, ale další člověk . Syn má za sebou mmr ( poslední teď v 5 letech) a ani žádnou reakci neměl. Řekla bych, ze teď na jaře je ideální doba. U starších jsme různá očkování dost posouvali,protože bývali v sezóně dost nemocní, a nechtěla jsem očkovat v létě, v parnech.

irmamala
6. kvě 2024

…….cože????? 😀😀😀😀

janule0123
6. kvě 2024

@kikulova a nepochopili se třeba špatně se sestrou… ze se doktorka divila proč dite není naockovany a očkuje ho až jako těhotná … ze kdyby dite chytlo náhodou nějakou z těch nemoci (zbytečně protože mohlo byt naockovany dávno) takže by to mohla chytnout těhotná … a z toho problém ?

kikulova
autor
6. kvě 2024

@irmamala zdá se vám to jako blbost?

kikulova
autor
6. kvě 2024

@janule0123 nene pochopili se dobře. Když jsem pročítala i minulé diskuze, tak tam také dost lidí píše, že jejich pediatři neockuji děti, když jsou matky těhotné.

mafulin
6. kvě 2024

Tak já myslím,že jde o to, že je to živá vakcína a že se muze člověk tou danou nemoci od ockovaneho nakazit. A to by mohlo ohrozit plod. Pravděpodobně je naprosto nepatrná, ale je tam.

irmamala
6. kvě 2024

@kikulova Vam ne? Nebo mi popiste, jakym zpusobem se dostane naockovana latka z tela Vaseho batolete do tela Vaseho plodu v brise?

jannym
6. kvě 2024

Tehotenstvi je kontraindikace, ovsem tehotenstvi ockovaneho jedince nikoliv clena rodiny

jannym
6. kvě 2024

Pokud chcete relevantni informace doporucuju www.poockovani.cz jsou tam popsany i informace o vylucovani viru po vakcinaci MMR a nasledne je na vas jak se rozhodnete

lencaa11
6. kvě 2024

@kikulova větší kravinu jsem neslyšela a to mám 3 děti 🤣🤣🙈 normálně dceru dej te naočkovat hlavně když se do školky těší

miryp
6. kvě 2024

Jde o vakcínu, při níž se do těla dítěte aplikují živé viry daných nemocí. Ne zřídka se stává, že očkované dítě prodělá krátce po očkování spalničky či zarděnky. Doc. Petráš, což je hlavní vakcionolog u nás, připouští možný přenos těchto virů na další osoby. Na druhou stranu tvrdí, že se v rámci provedených studií nepotvrdilo, že by to ohrožovalo plod a v očkování problém nevidí...
Já MMR odložit chtěla, takže jsem těhotenství uvedla jako důvod a MUDr. mi to schválila jako vhodný postup...

lenerka1
6. kvě 2024

Já to vidím jako miryp, riziko je, ale tak minimální, že jsem dvě děti nechala očkovat, i když jsem byla těhotná s dalším a to jsem s očkováním obecně dost opatrná.

janule0123
6. kvě 2024

@miryp tak pak zas nebude očkovat protože bude druhy dite malinky, protože riziko je v tom případě, ze to hodí i na nej …otázka když srovna rizika- jestli je větší riziko, ze dite některou z těch nemoci dostane než se naoxkovuje… nebo ze by bylo ta výjimka, ze by něco poslala dal …. To bych potom ockovala pokud by bylo větší riziko ze to někde drapne …pak to chce konkrétní čísla

xnikax1
6. kvě 2024

Já tohle slyším poprvé, dceru jsem nechala naockovat jako těhotná. Vůbec mě taková věc nenapadla a ani nikdo nic takového neříkal, že by tam bylo nějaké riziko.

mariti
6. kvě 2024

Moje zkušenost - nás pediatra varovala a protože to už nešlo odkládat, řešili jsme to jiným způsobem (já na pár dní odjela, dcera byla zatím s otcem). Ano, není to blbost a nejsem lékař nebo biolog, ale jde asi opravdu o to, že ta vakcína je živá. Jiné očkování jsem takto neřešila, jen tu MMR. Riziko asi minimální, ale přece jen.... člověk nechce riskovat....

j.a.n.i
6. kvě 2024

@mariti No, řekla bych, že větší riziko je, že potkáš v MHD někoho se spalničkami v tramvaji, něž že se nakazíš od očkovaného dítěte...

cilkat
6. kvě 2024

Naše pediatra prohlásila, že se vyhýbá očkování MMR u dětí, jejichž máma je v prvním trimestru. Ono prý pokud by matka prodělala nemoc v pozdějším trimestru, tak dopady na plod nebývají. ... Ale jinak ano, živá vakcína, očkovaný může prodělat slabou formu nemoci. Nebyl ale prokázán přenost na další osobu. Takže ta pravděpodobnost poškození plodu je fakt menší, než třeba při blbý jízdě autem (kdy pravděpodobnost, že se dostaneš do dopravní nehody, skoro nikdo neřeší, že.)

cherie24
7. kvě 2024

@cilkat asi bych úplně nesrovnávala očkování s dopravní nehodou. Dopravní nehodě snad nikdo nejde dobrovolně naproti. Asi si fakt nevyberu, jestli se vybourám, ale dobu očkování si vybrat můžu.
@kikulova v jakém jsi trimestru? Na fb je skupina informované očkování a "může se hodit". Zkusila bych se poptat tam, jestli někdo nemá nějakou literaturu k tomu. Od nějakých doktorů. Výsměch žen na koníkovi, které píšou k něčemu, čemu očividně nerozumí, bych neřešila. Ani komentáře typu - já jsem slyšela, já bych na očkování ne/šla. Pátrala bych po odborných článcích. 🙂
PS. Moje starší se taky do školky hrozně těšila, vyprávěla i cizím lidem na ulici, že bude chodit do školky a už rok a půl máme každé ráno peklo, že tam nechce. Co se narodila druhá, vnímá to jako křivdu, že není s námi, ale že je "odložená" Chodí jen sporadicky dopoledne. 🤦🏼‍♀️

cilkat
8. kvě 2024

@cherie24 Nevyberu si, jestli moje dítě po očkování živou vakcínou nemoc prodělá (= jeho imunitní systém bude mít nehodu), ale vyberu si, jestli se nechám očkovat( = jestli nasednu do auta). .... Ano, pak se bavíme o pravděpodobnostech, které nemám vyčíslené a které jsou jiné, ale zase tak mimo mi ten příměr nepřijde 😉 .
Ale jinak souhlasím s tvým doporučením hledat ověřené, odborné rady.