Automechanik a zároveň majitel servisu odmítá odtah vozu na jejich náklady, prý nejsou povinní. Jak na tuto situaci najít odpověď v zákoníku?

Zodpovězené
15. kvě 2024

Dobrý den,

jak na tuto situaci najít odpověď v zákoníku?

Článek níže je článek z dohledaní v poradně.

Co se týče odtahu auta, z odpovědnosti za vady vyplývá též odpovědnost za náklady spojené s odstraněním vad. Jelikož odtažení a přivezení auta do servisu bylo nutné pro odstranění vady, jedná se o náklad s tím spojený a zaplatit by tak měl servis.

Díky

Dobrý den,

Vámi zmíněná odpovědnost za vady je upravena v ustanovení § 2170 odst. 2 občanského zákoníku, kde nalezneme, že k odstranění vady převezme prodávající věc na vlastní náklady.

Z Vámi poskytnutých informací nedovedu bohužel vyčíst, o jaký servis se jedná a jaký vztah mezi Vámi je. Zaleží na to, zda se jedná o autoservis, jež Vám prodal auto, které má vadu a Vy si přejete odstranění vady prodávajícím nebo se jedná o autoservis, kde Vaše auto mají „pouze“ opravit. Tedy servis by měl auto odtáhnout na vlastní náklady jen v případě, že by se jednalo o prodávajícího. Jestliže se jedná o případ poruchy auta, kdy auto je nepojízdné a Vy potřebujete odtah auta do autoservisu, kde Vám auto opraví, pak náklady servis neponese.

V povinném ručení však máte základní asistenční službu, která by Vám mohla pokrýt nějaké náklady na odtah vozu.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44