PCOS. Může přirozeně probíhat ovulace?

Zodpovězené
27. srp 2020

Dobrý večer, pane doktore,

chtěla jsem se zeptat, zda je možné mít při PCOS ovulaci?

Bylo mi diagnostikováno PCOS a tím pádem mi bylo sděleno lékaři, že neovuluji. Já však pravidelně každý měsíc ovulaci cítím. Vždy zhruba dva až tři dny před ovulací mám ovulační hlen a v den ovulace mám bolesti na pravé či levé straně a vždy mám pozitivní ovulační test.
Lékaři mi byla doporučena Remara, tu jsem nějakou dobu užívala, bohužel, ne moc úspěšně. Následně jsem brala Clostilbegyt, s ním byly folikuly větší, ale i tak se nezadařilo. Chtěla jsem ale říct, že ovulační testy mám vždy pozitivní, když beru nějakou podpůrnou léčbu, tak i měsíce, kdy neberu vůbec nic.

Je tedy možné, aby ovulace přirozeně probíhala?

A jaké jsou mé možnosti, pokud ovulace přirozeně probíhá, ale mám PCOS a již přes dva roky se nám nedaří?

Na umělé oplodnění zatím jít nechceme.

Děkuji mnohokrát.

Dobrý den,

určitě můžete ovulovat se syndromem PCOS - což prokážete jak pravidelností cyklu (měl by byt delší), tak ovulačním testem a na ultrazvuku růstem folikulu. Pokud ovulujete, tak Femara ani Clostilbegyt nemají cenu a je třeba hledat problém jinde.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz