Uvedení otce do rodného listu. Pokud není uveden, namám pak na nic právo?

Zodpovězené
20. zář 2021

Dobrý den,

je mi 22 let a jsem v 35. týdnu těhotenství. Otěhotněla jsem s chlapem, se kterým jsem se znala pouhé 2 měsíce. Když jsem mu oznámila těhotenství, strašně se těšil. Myslela jsem si, že i přesto, že se známe chvíli to bude fungovat. Bohužel, ve 14. týdnu těhotenství jsem zjistila, že nemá práci, že má dalších x milenek, velké dluhy, exekuce, že tajil před rodiči, že vlastně někoho má. Lži, podvody. Dokonce jsem objevila sms od nějakých lidí, že jestli "nezaplatí, co má" tak si najdou mě, a moc dobře vědí, že jsem těhotná. V tu chvíli jsem dostala strach a odstěhovala jsem se za rodinou na druhou stranu republiky. Dotyčný se od té doby neozval, nejeví jakýkoli zájem.

Zařídila jsem si podnájem, kompletně ho vybavila, zařídila výbavičku pro miminko, vše je připravené. Vlastně jen čekám, kdy už to přijde.

Jde o to, že jsem ho absolutně nechtěla udávat do rodného listu. A ani nechci, nedokážu si představit, že bych mu musela dát svoji dceru a jel by s ní na druhý konec republiky. I když chápu, že by měl všechna práva na miminko stejně jako já. Alimenty by stejně dělaly úplně minimum, protože je opravdu hodně zadlužený. Jenže jsem dnes zjistila, že by se také mohlo stát, že bych neměla nárok na jakékoli dávky.

Nechci, aby to tu znělo, že mi jde o to "vyžírat stát", chci v co nejbližší době nastoupit do práce, i když s hlídáním to také nebude jednoduché.

Je to opravdu tak, že pokud není otec uveden v RL, nemám pak na nic právo?

Nájem se vším všudy dělá 11 500 Kč, takže bych neměla ani jak zaplatit střechu nad hlavou. Opravdu nevím, co teď dělat.

Děkuji moc za radu.

Dobrý den,

děkujeme za důvěru, se kterou jste nám napsala. Mrzí nás, že zažíváte takové chvíle, zvlášť když čekáte miminko, které se má narodit každým dnem. Rozumíme Vašemu zklamání a obavám. Věříme, že Vám informace o tom, na co máte právo a nárok, dodají více klidu.

Máte právo neuvádět otce do rodného listu dítěte. Pokud tomu tak bude, budete mít nárok na dávky od státu jako každý jiný rodič po narození dítěte. Základní dávkou, na kterou budete mít nárok je rodičovský příspěvek.

Nárok na další dávky závisí na Vašich příjmech. Je možné, že budete mít nárok na porodné, přídavek na dítě nebo některou z dávek na bydlení (příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení). Pokud Vaše dítě nebude mít v rodném listu uvedeného otce, budou se počítat pouze Vaše příjmy. Pokud by byl otec v rodném listu uveden a nebudete společně o Vaše dítě pečovat, je potřeba doložit výši výživného, na kterém se dohodnete nebo které stanoví soud. Úřad práce v takovém případě zahrnuje výši výživného do příjmů rodiny. Pokud by nastala situace, že by otec dítěte výživné neplatil nebo jen částečně, doporučujeme obrátit se na policii ČR nebo na soud a doložit to na Úřad práce, aby se neplacené výživné nezapočítalo do příjmů rodiny. Bylo by také potřeba požádat na Úřadu práce o vyloučení otce dítěte z okruhu společně posuzovaných osob, aby se do nároku na dávky nepočítal jeho příjem. Je možné, že se Vás pracovník Úřadu práce může zeptat na důvod, proč neuplatňujete výživné po otci dítěte. Je dobré být na tuto otázku připravená. Znovu ale opakujeme, že neuvedení otce v rodném listu není překážkou pro přiznání nároku na dávky.

Pokud byste potřebovala více informací o dávkách, otcovství nebo výživném, můžete se obrátit přímo na Poradnu Na počátku https://napocatku.cz/poradna/
Pomáháme maminkách s dětmi v různých oblastech. Nemusíte být na starosti sama.

Přejeme Vám i miminku zdraví a vše, co potřebujete pro společný spokojený život.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz